تیتر, سرمقاله, سرتیتر

سیاست جدید جمهوری خلق چین در خاورمیانه – آسیا تایمز -دیوید گولدمن

iran china


سیاست جدید جمهوری خلق چین در خاورمیانه

آیشیاتایمز
دیوید گولدمن


نفوذ آمریکا در بسیاری از مهم ترین نقاط استراتژیک اورآسیا دچار شکنندگی شده است، و جمهوری خلق چین در موقعیتی قرار دارد که می تواند آمریکا را در این مناطق به آمریکا ضربه وارد کند، این پاسخی انتقام جویانه از جمهوری خلق چین است، آمریکا در این مناطق تلاش گسترده ای برای ایجاد یک جبهه ضد چینی انجام داده است.

لحن گفتگوی جمهوری خلق چین با آمریکا در برابر تهدید های این کشور در هفته‌های گذشته به شدت تغییر کرده است، و به نظر می آید که تغییر لحن چین پیش درآمد تغییر سیاست این کشور از مدارا به درگیر شدن با آمریکا است.

رسانه های دولتی ایران گزارش دادند که روز شنبه (28 مارس) چین و ایران به طور رسمی توافق نامه ای راجع به یک همکاری جامع استراتژیک امضا کردند ، «که هدف آن تقویت روابط اقتصادی ، سیاسی و تجاری بین دو طرف برای ۲۵ سال آینده است.»

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: «این سند می تواند روابط دوجانبه را به یک سطح استراتژیک جدید برساند.» وی گفت که این توافق نامه که از سال ۲۰۱۶ در دست تهیه است و در حالی وارد مرحله اجرایی می شود که هر دو طرف با تحریم های ایالات متحده روبرو هستند ، هدف از این توافق نامه ایجاد روابط دوستانه، گسترش روابط بخش خصوصی از طریق اجرای سیاست جاده ابریشم می باشد.

هنگامی که توافق پیشنهادی برای اولین بار در آگوست سال ۲۰۲۰ به بحث و گفتگو گذاشته شد ، نوشتم: «چشم انداز توافق با ایران حرکتی در صفحه بازی جهانی است در پاسخ به تلاش های آمریکا که هدفش شکست دادن چین به عنوان یک ابرقدرت فناوری است.»

مدتهاست که حرف و حدیث هایی در مورد وزن و اهمیت سرمایه گذاری چین در ایران شایع شده است و احتمالاً تصادفی نیست که یک هفته پس از نشست وزیران آمریکا و چین در آنکوریج ، وانگ یی وزیر امور خارجه چین برای امضای این توافقنامه وارد تهران شد.

چین با این حرکت به وضوح به دولت بایدن علائمی را ارسال کرده است که برنامه های آمریکا برای احیای توافق هسته ای ایران و همچنین توانایی واشنگتن برای اعمال فشار اقتصادی بر ایران ، بدون چین ممکن نیست.

همانطور که من در تاریخ ۴ فوریه نوشتم، تحلیلگران چینی جلسه ۱۳ ژانویه بین وزیران خارجه پاکستان و ترکیه را به عنوان آغاز همکاری منطقه ای تحسین کردند و افزودند«ایران چاره ای جز یافتن راهی برای پیوستن به اردوگاه ترکیه‌ای-پاکستانی ندارد».

در اظهارنظرهای عمومی ، تحلیل گران نظامی چین یک همکاری ترکی – ایرانی – پاکستانی تحت تأثیر و با مشاورت چین را پیش بینی کرده اند، که این همکاری منطقه‌ای جمعیتی حدود ۳۰۰ میلیون نفر را در بر میگیرد و مشمول اکثریت نیروی کار ماهر فنی در جهان اسلام میشود.
یک هدف دیگر مهم چین از ایجاد چنین پیمان منطقه‌ای ممانعت از ایجاد همکاری «کواد» یا چهارجانبه آمریکا، استرالیا، ژاپن و هندوستان است که برای مهار فعالیت های جمهوری خلق چین اختراع شده است. اگر آنگونه استراتژیست های چینی پیش بینی می کنند ، ایران به سمت اتحاد ترکیه و پاکستان پیش رود ، هند منزوی خواهد شد. هند سعی کرده است روابط خود را با ایران شیعه بهبود بخشد تا بتواند پاکستان همسایه سنی مذهب خود را که دارای روابط خصمانه ای با هند است را مهار کند.

براساس گزارش های خبری ، چین واردات نفت از ایران را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. چینی‌ها با خرید نفت ایرانی آن را به عنوان محموله های سوختی مالزیائی و یا زیر پرچم دیگر کشورها وارد کرده و به این ترتیب تحریم های آمریکا را دور می‌زند. این درحالی است که سال گذشته واردات نفت رسمی چین از ایران تقریبا به صفر رسیده بود، به نظر میرسد چین از چند ماه پیش به این سو تصمیم گرفت که روابط خود با ایران را تحکیم بخشد.

در این میان ترکیه با هر چه ضعیف تر شدن ارزش ارز داخلی‌اش و کمبود ارز خارجی در خزانه، وابستگی‌‌ بیشتری به جمهوری خلق چین پیدا کرده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور نامعقول و غیر قابل پیش بینی این کشور در اوایل ماه جاری رئیس بانک مرکزی ترکیه را برکنار کرد و در نتیجه لیر ترکیه حدود ۱۰ درصد از ارزش خود را از دست داد.

در تاریخ ۲۶ مارس ، سرویس های اطلاعاتی گزارش دادند كه كنسرسیومی از بانك های چینی آماده است ۲.۳ میلیارد دلار به تركیه برای پیشبرد پروژه متوقف شده ساخت پل و گرفتن عوارض در استانبول وام دهد. این پروژه بزرگترین همکاری فعالیت اقتصادی ترکیه و چین در زمینه اقتصادی است.
موافقت چین با تزریق کمک اقتصادی به ترکیه در یک زمان بسیار حساس در روابط آمریکا و ترکیه اتفاق می افتد.
آمریکا با مشاهده آمادگی چین برای کمک مالی به ترکیه تصمیم گرفت که مذاکرات صلح خود با طالبان افغانستان از دوحه پایتخت قطر به آنکارا منتقل کند به این امید که کشورهای اسلامی و رژیم‌های اسلامگرا به جای چین به ترکیه کمک مالی کنند تا ترکیه به چین نزدیکتر نشود..
دولت بایدن تحت فشار است که نیروهای آمریکایی را از افغانستان بیرون بکشد. دولت ترامپ در توافق با طالبان قول عقب نشینی کامل تا ماه مه را داده بود.

اشپیگل ، بزرگترین نشریه خبری آلمان ، در اینباره گزارش میدهد دولتمداران برلین ، که دومین گروه بزرگ نیروهای نظامی ناتو را در افغانستان تشکیل می‌دهند ، از این اقدام آمریکا برای انتقال گفتگوها از قطر به ترکیه عصبانی هستند ، چراکه با مقامات آلمانی در مورد این نقل مکان مذاکرات از سوی آمریکا هیچ مشورتی صورت نگرفت و آنها از این موضوع از طریق رسانه ها مطلع شده‌اند.

گویا برای آنکه اوضاع از این هم بدتر شود، همانطور که «امبرین زمان» در المانیتور گزارش داد, اولین ملاقات تونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده با همتای ترکی خود «مولویت چاووش اوغلو» در ۲۴ مارس هم بسیار بد پیش رفته است و هیچ نتیجه برای طرفین بجز بد تر شدن روابط فی‌مابین نداشته است.
ظاهراً برای وارد آوردن فشار بر واشنگتن، ترکیه اکنون مصمم است زمان دیدار دولت افغانستان و طالبان را از آوریل به ماه مه موکول کند.

ترکیه درخواست های زیادی از واشنگتن دارد از جمله آنها موافقت آمریکا با خرید سامانه دفاع هوایی روسی اس ۴۰۰ می باشد دیگر آنکه مشکل حل نشده پیگرد قانونی هالبانک ترکیه به اتهام نقض تحریم‌های ایران نیز به نفع ترکیه بایگانی شود.

در تحولی دیگر ، چین برای وارد شدن به مشکلات خاورمیانه به عنوان میانجی، کنفرانسی را در پکن با حضور نمایندگان اسرائیل و فلسطین پیشنهاد داده است. پکن در گذشته معمولا در مورد این مسئله خاص نقش فعالی برای خود در نظر نمی‌گرفت، پیشنهاد برگزاری چنین نشستی نشان از فعال شدن جمهوری خلق چین در منطقه دارد آنهم با وظیفه میانجی و آشتی دهنده، این حرکت نشانه‌ای از اعتماد به نفس بالای جمهوری خلق چین می‌باشد که که بر خلاف آمریکا دارای روابط خوبی با تمامی طرف‌های درگیر در مسئله است و مورد احترام آنها نیز قرار دارد.
با توجه به سیاست‌های درهم و باهم و بی پایه و اساس دولت بایدن در خاورمیانه این نقش جدید چین می‌تواند آسیب بیشتری به سیاست سلطه جویانه آمریکا وارد سازد.

برای روشن‌تر شدن بی اساس و پایه بودن سیاست های آمریکا مثالی بزنیم، اولین نزاع دولت جدید آمریکا با هند با تهدید به تحریم بر سر خرید سیستم دفاع هوایی روسی توسط هند که از قبل برنامه ریزی شده بود آغاز شد. وزیر دفاع جدید آمریکا «لووید آستین» با روشی بلد مابانه در دیدار با مقامات هندی آنها تهدید به تحریم کرد. همان فردی که بایدن نامش را فراموش کرده بود! فراموش نشود هند قرار است نقش متحد آمریکا علیه چین را در منطقه ایفا کند!

در همین حال ، بایدن در مصاحبه ای از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به عنوان «قاتلی بی روح» نام میبرد ، وقیحانه ترین توهینی که از پس ازدوران جنگ جهانی تاکنون توسط یک رئیس دولت به یک رئیس دولت ریما مطرح شده است.

چین و روسیه سیاست های خود را در قبال ایالات متحده هماهنگ می کنند.

وزیر امور خارجه چین وانگ در مذاکرات داغ آنکوریج همتایان آمریکایی خود را سرزنش کرد ، که آنچه را چین از نظم نوین جهانی ادعایی آمریکا تجربه کرده است فقط شامل توجیهی است برای استفاده از زور توسط این کشور برای رسیدن به اهدافش.
در این مذاکرات وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین خطاب به هیئت آمریکائی گفت:
«ما اعتقادی به، بکار بردن بی دلیل زور نداریم، ما مخالف جنگ افروزی و حمله به کشورهای دیگریم ما هرگز رژیم های دیگر کشورها را سرنگون نمی‌کنیم ، یا مردم کشورهای دیگر را قتل عام نمی کنیم ، زیرا همه این سیاست‌ها فقط باعث ایجاد آشفتگی و بی ثباتی بیشتر در جهان می شود. و این سلطه گری ها آخرش هم هیچ سودی برای ایالات متحده نخواهد داشت «.
چین ثابت کرد لازم باشد میتواند با لحن دیگری هم با آمریکا حرف بزند.

ترجمه آزاد از موسی خلیلی

.