تیتر, سرمقاله, سرتیتر

توافق نامه همکاری چین و ایران، گامی استراتژیک. – یورگ کروناور

توافق نامه همکاری چین و ایران، گامی استراتژیک.

نوشته یورگ کروناور

یونگه ولت


آیا به زودی یک قدرت دریایی جدید در خلیج فارس ظاهر خواهد شد؟ تفنگداران چینی هنگام مانور با نیروهای مسلح ایران (چاه‌بهار ، ۲۷ دسامبر ۲۰۱۹)


توافق نامه همکاری ۲۵ ساله‌ای که وزیر امور خارجه چین وانگ یی و همتای ایرانی وی محمد جواد ظریف روز شنبه در تهران امضا کردند، پتانسیل تغییر توازن قوا در خاورمیانه را به همراه دارد.

این توافق نامه امکان همکاری نزدیک بین دو کشور در زمینه های مهم – برای عنوان مثال در گسترش زیرساخت های حمل و نقل و ارتباطات از راه دور ، در امور مالی و فناوری اطلاعات – فراهم می کند. جمهوری خلق چین مبالغ هنگفتی – آنطور که در رسانه‌ها مطرح شده است تا ۴۰۰ میلیارد دلار آمریکایی در ایران و در واقع در کشوری سرمایه گذاری می کند که می تواند به بخش مهمی از جاده ابریشم جمهوری خلق چین تبدیل شود.

در مقابل این سرمایه گذاری عظیم پکن از تهران نفت ارزان قیمت خریداری می کند، در ضمن صحبت از برگزاری رزمایش‌های نظامی مشترک نیز می باشد، اما اظهارات شفافی در مورد برگزاری این رزمایش ها هنوز از سوی هر دو طرف مطرح نشده است. با وجود این امضای این توافقنامه و برگزاری رزمایش مشترک موضوع جدیدی نیست، از پایان سال ۲۰۱۹ تاکنون نیروی دریایی ایران جمهوری خلق چین و روسیه به طور مشترک در برابر دزدان دریایی که در دریاهای اطراف نامطمئن کرده بودن به اقدامات مشترک دست زده‌اند.

توافقنامه نه تنها در بلند مدت نفوذ جمهوری خلق چین در خلیج فارس، آنهم در منطقه‌ای که ده‌‌ها سال است که تحت نفوذ و سلطه ایالات متحده آمریکا قرار دارد تضمین می کند بلکه این پتانسیل را با خود حمل می‌کند که در کوتاه مدت نفوذ ایالات متحده در خلیج فارس را به چالش بکشد، زیرا به طور آشکار اهرم تحریم‌های حداکثری را که دولت بایدن به عنوان ابزاری برای فشار آوردن بر ایران به قصد تسلیم شدن این کشور در برابر ایالات متحده و غرب را کم اثر کرده و مانع دادن امتیازات سیاسی ایران به آمریکا می شود.

به هر حال مستقل از این توافقنامه چین از ابتدای سال واردات نفت از ایران را به مقدار زیادی نیز افزایش داده است این خود شاهدی بر این امر است که ایران و چین توانسته اند راه‌حل هایی برای دور زدن تحریم های آمریکا پیدا کنند.
بالا رفتن فروش نفت ایران و امضای توافقنامه ۲۵ ساله می تواند چشم انداز روشنی برای اقتصاد ایران ترسیم کند، این تغییر می تواند مقداری از فشار تحریم های حداکثری آمریکا علیه ایران را کاهش دهد. اکنون این سوال برای واشنگتن پیش می آید که تا چه زمانی می‌تواند به سیاست فشار حداکثری و بی‌توجهی به خواسته‌های دیگر کشورهای جهان برای برداشتن تحریم‌ها علیه ایران ادامه دهد؟
وانگ وزیر امور خارجه چین ده روز پیش در آنكوراژ با همتای آمریکایی خود آنتونی بلینكن ، و اندكی بعد با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در گویلین درباره توافق هسته ای گفتگو كرد. اکنون او اهرم هایی را در تهران در اختیار دارد که می تواند، که اهداف مورد توافق با ایران و روسیه را به سرعت اجرائی کند: اگر چین موفق به اجرای چنین نقشه‌ی شود ، در این صورت می‌توان از یک پیروزی واقعی سخن به میان آورد.البته، اینکه آمریکا چنین اجازه‌ای را به چین بدهد محل قابل شک و تردید است.

اگر واشنگتن به سیاست فشار حداکثری خود ادامه دهد و از برداشتن تحریم ها خودداری کند، این جمهوری خلق چین است که باید ثابت کند که توانایی ایستادن در مقابل زورگویی ایالات متحده و عبور از آن را دارد. این برای چین به این معنی است که این کشور باید نشان دهد که قادر است علی رغم تحریم های حداکثری آمریکا، خرید نفت و انرژی از ایران در ابعاد کلان را ادامه داده و به این کشور کمک کند تا در مقابل تحریم‌های ناعادلانه و زورگویانه امریکا مقاومت کند. این همان مطلبی بود که وزیر امور خارجه چین و وزیر امور خارجه روسیه در گویلین اعلام کردند. این اولین آزمایشی است که سره را از ناسره تشخیص می‌دهد لازم به یاد‌آوری است که برلین و اتحادیه اروپا در آزمایش مشابه ای برای دور زدن تحریم های حداکثری آمریکا علیه ایران شکست کاملی خوردند.
ترجمه مینا