کوبا, سرمقاله, سرتیتر

وابستگی مالی نویسندگان و هنرمندان به مثابه سلاحی در جنگ فرهنگ ها علیه کوبا – گرانما

Cuba cia art

Credit: Reynier Leyva Novo

وابستگی مالی نویسندگان و هنرمندان به مثابه سلاحی در جنگ فرهنگ ها علیه کوبا
منتشرشده در گرانما ارگان کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا.

نویسنده: رائول آنتونیو کاپوته


بیشتر عملیات مخفیانه سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا در سال در دهه سالهای ۶۰ معطوف به مبارزه با انقلاب کوبا و شخص فیدل کاسترو بود.
در آن زمان شعار سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا سیا این بود که تحت هیچ عنوانی نباید کوبای دیگری در آمریکای لاتین به وجود بیاید

برای رسیدن به این هدف سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا سیا تصمیم گرفت که دپارتمان جدیدی در نیویورک برای فعالیت‌های ضد کوبایی تاسیس کند نام این دپارتمان را «سازمان انتشارات خارجی» نهادند. وظیفه این سازمان حمایت مالی از نویسندگان ضد انقلاب کوبا و فیدل کاسترو بود که بیشتر این فعالیت ها از منطقه میامی فلوریدا سازماندهی می شد. برای این منظور از کمک آژانس اطلاعاتی ایالات متحده (USIA) نیز برخوردار بودند.

در سال ۱۹۹۶ ، سیا مجله Encuentro را به سردبیری ژسوس دیاز ، نویسنده کوبایی و با حمایت مالی بنیاد فورد و بنیاد ملی برای دموکراسی (NED) در مادرید راه اندازی کرد. در ادامه این نوع فعالیت ها در سال ۲۰۰۲ انتشارات ، Plaza Mayor در پورتوریکو تحت مدیریت پاتریشیا گوتیررز-منویو تاسیس شد این انتشارات نیز با هدف فعالیت های ضد انقلاب کوبا توسط بنیاد ملی برای دموکراسی (NED) تاسیس و حمایت مالی شد.

هدف Plaza Mayor انتشار کتابهایی از نویسندگان کوبایی در یک پروژه فرهنگی ظاهراً «غیر سیاسی» به نام «مجموعه فرهنگ کوبا» بود.

در سال ۲۰۱۴ سیا در هاوانا مخفیانه به تشکیل آژانس ادبی اینترنتی و آنلاین به نام Aló (الو) پرداخت این آژانس ظاهراً برای معرفی هنرمندان و در وهله اول نویسندگان این جزیره تاسیس شده است. هدف این آژانس تبلیغ و شناساندن آثار این نویسندگان در خارج از کشور و سایر اهداف مشابه می باشد آژانس ادبی آنلاین الو توسط بنیاد پان آمریکایی برای توسعه (Fupad) حمایت مالی می شود.

به این ترتیب سیا CIA ساختار کاملی برای همکاری با نویسندگان در داخل و خارج از کوبا ایجاد کرده است: یک آژانس ادبی ، یک مجله و یک ناشر ، همه آنها هم مستقل از نهادهای فرهنگی و ادبی کوبا.

طبق اعتراف سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا سیا می تواند از این طریق در مدت زمان کوتاهی کنترل بخش بزرگی از آثار خالقان ادبی هر کشوری را در دست گرفت.

استقلال مالی و اقتصادی نویسندگان و هنرمندان از منابع ملی داخلی و ملی به راحتی به آنها اجازه می دهد تا سیاستهای دولت متبوع خود را کنار گذاشته و در عین حال پشتیبانی مالی خارجی باعث می‌شود که آنها خود را مدیون حامیان مالی جدید خود بدانند.

باید میزگردهای ادبی ، رویدادها ، رقابت‌ها و فعالیت هایی با سایر هنرمندان ، نقاشان ، بازیگران و نوازندگان برگزار شود تا به تدریج آنها را به نیز آژانس ادبی آنلاین الو علاقه مند کند ، در انتها می‌باید آژانس محل فعالیت نه فقط نویسندگان ادبی بلکه تمام هنرمندان شود.

نام «Aló» برای آژانس آنلاین ادبی انتخاب شد تا از محبوبیتی که برنامه های «Aló Presidente» هوگو چاوز در کوبا داشت سواستفاده شود ، بر اساس برآورد سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا سیا انتخاب این نام و شهرت هوگو چاوز در کوبا باعث می‌شد که این وبسایت به سرعت جایگاه خود را در بیان هنرمندان پیدا کند.

در سال ۲۰۰۶ «Aló» آژانسی شد که نه تنها نمایندگی نویسندگان را به عهده داشت بلکه توانسته بود زمینه فعالیت‌های خود را به محدوده بازیگران نوازندگان نقاشان و دیگر هنرمندان نیز گسترش دهد.

سازمان سیا تصور می کرد که اگر در همین راستا به فعالیت‌های خود ادامه دهد می تواند آژانس‌های ایجاد کند که با همکاری با موسسات دیگر که در میامی آمریکا فعال هستند هنرمندان و نویسندگان متعهد کوبایی را از نهاد‌های فرهنگی داخلی و مردمی کوبا جدا کنند و پس از جدا شدن آنها این آژانس ها قادر خواهند بود که کنترل این هنرمندان را در دست خود بگیرد و از آنها علیه انقلاب کوبا استفاده کند تلاشی که تا امروز در آن ناموفق بوده است.