اخبار

تمجید بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا از مسئول زجر‌کشی نیم میلیون کودک عراقی

تعریف و تمجید آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا از مادلین آلبرایت شصت و چهارمین وزیر خارجه این کشور، انتشار مجدد اظهارنظر غیر انسانی آلبرایت درباره مرگ کودکان عراقی را به دنبال داشت.

وزیر خارجه دولت دموکرات جو بایدن در پیامی توییتری با تمجید از مادلین آلبرایت که در دولت «بیل کلینتون» وزیر خارجه آمریکا بود، ادعا کرد که در نتیجه اقدامات و مواضع او در دوره تصدی منصب وزارت خارجه، شان و منزلت آمریکا در صحنه بین‌المللی بیشتر و این کشور محترم‌تر شد.

آنتونی بلینکن در پیام توییتری روز جمعه خود در تمجید از آلبرایت نوشت: «در طول حرفه دیپلماتیک او در مقام سفیر ایالات متحده در سازمان ملل و سپس اولین وزیر خارجه زن (این کشور)، سرسختی و کارآمدی او باعث شد که ایالات متحده در جهان قوی‌تر و محترم‌تر بشود».

وزیر خارجه آمریکا آلبرایت را الگویی برای «زنان شجاع» و «بسیاری از دیپلمات‌های آمریکایی» خواند.

مادلین آلبرایت در سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱ در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون وزیر خارجه آمریکا بود و قبل از آن به عنوان نماینده واشنگتن در سازمان ملل فعالیت داشت.

به گزارش راشا تودی، تمجید بلینکن از آلبرایت در فضای مجازی جنجال آفرین شد و فعالان توییتری در پاسخ به توییت وزیر خارجه آمریکا، کلیپ حمایت آلبرایت از مرگ و میر کودکان عراقی را بازنشر دادند.

آلبرایت در ماه می ۱۹۹۶ و زمانی که عهده‌دار نمایندگی آمریکا در سازمان ملل بود، در مصاحبه با برنامه شصت دقیقه «سی‌بی‌اس»، از مرگ و میر کودکان عراقی در نتیجه تحریم‌های واشنگتن حمایت کرد.

خبرنگار برنامه شصت دقیقه «سی‌بی‌اس» در مصاحبه با آلبرایت گفت: «ما این را شنیده‌ایم که نیم میلیون کودکان (عراقی) جانشان را از دست داده‌اند، این تعداد بیشتر از کودکان کشته شده در (حمله اتمی آمریکا به) هیروشیما است. آیا بهایی که پرداخته شد، ارزشش را داشته است؟».

مادلین آلبرایت در پاسخ به این سوال از مرگ ۵۰۰ هزار کودک بی‌گناه عراقی در نتیجه تحریم‌های آمریکا حمایت کرد.

او گفت: «به نظر من، این یک انتخاب بسیار سخت است اما ما فکر می‌کنیم که بهایی که پرداخته شد، ارزشش را داشت».

به دنبال تمجید توییتری آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا از مادلین آلبرایت، «کِیتلین جانتسون» خبرنگار مستقل استرالیایی در پاسخ به بلینکن نوشت: «خود تو، آلبرایت و پامپئو سلف تو همگی ثابت کرده‌اید که ایالات متحده تنها بیماران روانی به معنای واقعی کلمه را برای ریاست بر وزارت خارجه انتخاب می‌کند».

«کِیتلین جانتسون» همچنین در جواب به بلینکن، وزارت خارجه آمریکا را «یک وزارت جنگ دیگر در ایالات متحده» توصیف کرد.

یکی دیگر از فعالان آمریکایی که خود را مخالف فاشیسم و فعال جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» معرفی کرده است، در جواب به توییت بلینکن نوشت: «پس شما به زنی که توجیه‌کننده کشتار دسته جمعی است، افتخار می‌کنید!».

یکی دیگر از فعالان توییتری در رد اظهار نظر وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد، بلینکن با تعریف از آلبرایت «حداقل» اذعان کرد که از نظر مقام‌های آمریکایی اعمال تحریم‌هایی که باعث آسیب زدن به کودکان شود، یک «الگوی رفتاری» ارزیابی می‌شود.