کوبا, سياسی, سرتیتر

کوبا بالاترین میزان بهبودی کووید ۱۹ را در کل قاره آمریکا دارد – گرانما

Sobrana.jpg

منتشر شده در گرانما ارگان کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا


با بالاترین تعداد میزان بهبودی بیماران بیماری ویروسی کووید ۱۹ در آمریکا (۹۴.۲٪ تا ۲۰ مارس ، طبق گزارش وزارت بهداشت) و با بکارگیری دو واکسن از پنج واکسن آزمایشی این بیماری همه گیر در مرحله آزمایش بالینی نهایی ، کوبا در حال تقویت استراتژی ملی خود برای مبارزه با این همه گیری می باشد، همان گونه که در اواخر این هفته این موفقیت از سوی رئیس جمهور جدید بولیوی آرس اعلام شد و اینگونه مورد تشویق قرار وی گرفت:

«درود ما به کوبا کشور دوست و برادر ما که علی رغم محاصره وحشیانه ، تنها کشوری در آمریکای لاتین است که دارای دو واکسن Soberana 02 و آبدلا در فاز سوم است. ”
رئیس جمهور بولیوی موفقیت کوبا در تولید واکسن و کنترل این بیماری را تحسین‌برانگیز خواند.
رئیس جمهوری میگوئل دیاز-کانل برمودز از وی به خاطر این اظهارات تشکر کرده و از همبستگی و همراهی بولیوی با کوبا در مبارزه با تحریم های ناجوانمردانه امپریالیستی علیه کوبا تشکر کرد و در عین حال بر ادامه همبستگی و برادری بین دو کشور تاکید و برجسته کرد.
خبر دیگری که بر پیشرفت کوبا در برابر ویروس کرونا تأکید می کند ، این است‌که موسسات مختلف در هاوانا امروز پس از صدور اجازه مرکز دولتی کنترل دارو و تجهیزات پزشکی کوبا پروژه آزمایش واکسیناسیون Soberana 02 را بر روی ۱۵۰ هزار داوطلب آغاز کردند. .

این خبرها از طریق حساب توئیتری موسسه «بایو کوبا فارما» انتشار یافته، که این شرکت همچنین نتایج جمع آوری شده از مرحله سوم آزمایشات بالینی واکسن Soberana 02 را نیز منتشر کرده که این نتایج برای ارزیابی کاهش امکان شیوع اپیدمی در جمعیت انبوه مفید ارزیابی میشود و مورد استفاده قرار میگیرد.

این آزمایش‌ها در اولین گام برای کارکنان بخش بهداشت که در معرض خطر تماس با بیماران کرونائی قرار دارند در نظر گرفته شده است.

همکاری کوبا و چین برای ساخت و توسعه واکسن کرونا برای انواع جهش یافته ویروسی کرونا.
روز یکشنبه گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام شد، کوبا و چین مشغول همکاری در ساختن واکسن معروف به «پان کرونا» می‌باشند که هدفش از بین بردن انواع جهش یافته این ویروس خطرناک است.

خبرگزاری شینهوا گزارش داد که دانشمندان جمهوری خلق چین و مرکز علمی ژنتیک و بیوتکنولوژی کوبا (CIGB) در حال تولید یک محصول آزمایشی مشترک در مرکز تحقیقاتی در شهر یونگژو ، استان هونان هستند.

«جراردو گیلن» مدیر تحقیقات زیست پزشکی CIGB گفت که این پروژه به درخواست چین آغاز شده است و این پروژه با هدف تغییراتی در بخشی‌های از ویروس صورت میگیرد که قصدش، ترکیب بخش های از ویروس باهم و همچنین ایزوله بخش های دیگری از ویروس می‌باشد. این روش باید منجر به ایجاد پادتن در بدن انسان‌ها گردد.

وی گفت: «این یک استراتژی است که می تواند در برابر موارد اضطراری اپیدمیولوژیکی سویه های (انواع جهش یافته) جدید ویروس کرونا محافظت کند که ممکن است در آینده بوجود بیایند.»

مترجم مینا