کوبا, رسانه ها

ونزوئلا و سوریه بر تحکیم روابط در مقابله با تحریم‌ها تاکید کردند

به گزارش شبکه تله سور آمریکای لاتین، «خورخه ارئاسا» وزیر امور خارجه ونزوئلا در گفت وگویی تلفنی با همتای سوری خود «فیصل مقداد» همکاری‌های دوجانبه و حمایت مشترک و صمیمانه دو کشور از یکدیگر را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

هر دو وزیر امور خارجه طی ارتباط تلفنی امروز (جمعه) اظهار داشتند: آمریکا و متحدانش از طریق پیشبرد قطعنامه‌های تحریمی و اقدامات یکجانبه در سازمان ملل، به دنبال تشدید تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی بر ملت مظلوم ونزوئلا و سوریه هستند.

در همین راستا، دو مقام ارشد کاراکاس- دمشق خواستار تقویت مناسبات دو کشور نزد سازمان‌های بین المللی و هماهنگ با کشورهای همسو شدند تا تمامی تلاش‌ها و منابع خود را در برابر سیاست‌های بدخواه غربی تجهیز کنند.

رئیس دیپلماسی ونزوئلا تصریح کرد: مردم و دولت ونزوئلا از مبارزه سوریه علیه تروریسم و مقاومت این کشور در برابر توطئه های خصمانه واشنگتن و دیگر قدرت های غربی حمایت می کند.

ارئاسا همچنین بر همبستگی تغییرناپذیر ونزوئلا با مردم سوریه و اعتماد به ظرفیت و توان داخلی این کشور برای بازسازی قلمرو خود تاکید کرد.

مقداد، وزیر امور خارجه سوریه نیز به نوبه خود صلابت مردم ونزوئلا در برابر توطئه های خارجی به ویژه از سوی واشنگتن را ستود و اظهار داشت: سوریه با مردم ونزوئلا و رهبری این کشور برای مقابله با تمامی جوانب تهاجمی و تحریم های ظالمانه علیه کاراکاس اعلام همبستگی می‌کند.

وزیر امور خارجه ونزوئلا همچنین در صفحه شخصی خود ضمن انعکاس این گفت‌وگوی تلفنی نوشت: صبح جمعه با برادرم «فیصل مقداد» وزیر امور خارجه سوریه، درباره موضوعاتی همچون مقابله با زیاده‌خواهی‌های امپریالیستی، روابط دوجانبه و ضرورت تقویت چندجانبه‌گرایی در گروه دوستان برای دفاع از منشور سازمان ملل به بحث و تبادل نظر پرداختیم.

گروه یادشده، متشکل از ۱۷ کشور عضو این نهاد بین المللی، ائتلافی با عنوان “گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد” را آغاز کردند که هدف آن اعتلای منشور و مقابله با اقدامات قهریه یکجانبه است.

این ایده برای نخستین بار با گسترش یکجانبه‌گرایی آمریکا علیه برخی کشورها همچون ایران، روسیه، کوبا، کره شمالی، ونزوئلا، فلسطین و سوریه مطرح شد و در بهمن ماه ۱۳۹۷، خورخه آرائاسا وزیر خارجه ونزوئلا به همراه سفرای روسیه، ایران، سوریه، چین، فلسطین به عنوان رئیس گروه ۷۷، بولیوی، کشورهای آفریقایی و آسیایی در برابر شورای امنیت اظهار کرد: امروز اعلام می کنیم یک گروه مهم از اعضای سازمان ملل متحد که بر احترام به اصول این سازمان تاکید دارند، تشکیل شده است.

این منشور، تحکیم روابط دوستانه و همکاری بین کشورهاست که صلح، امنیت، ثبات و توسعه برای جامعه جهانی به عنوان یک کل را تضمین می کند.

با این حال، چندجانبه‌گرایی که در هسته اصلی منشور سازمان ملل قرار دارد، در حال حاضر تحت حمله بی‌سابقه قرار گرفته است که به نوبه خود، صلح و امنیت جهانی را تهدید می‌کند.

ونزوئلا نیز که از تحریم های یکجانبه غرب به سرکردگی آمریکا به شدت ضربه خورده است خواستار ایجاد ائتلاف بین المللی علیه تحریم ها شده است.