کوبا, تیتر, سرمقاله, سرتیتر

پیشرفت چشمگیر واکسن های کوبایی و و استقبال گسترده از آنها – گرانما

منتشر شده در نشریه ارگان کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا

نیکولاس مادورو ، رئیس جمهور جمهوری بولیواری ونزوئلا ، در گفتگویی رسانه‌ای مراتب تشکر خود را از صدر حزب کمونیست ژنرال رائول کاسترو روز ، رئیس جمهوری ، میگوئل دیاز-کانل برمودز ، و سیستم بهداشتی برای قرار دادن ونزوئلا این کشور آمریکای جنوبی در فهرست‌ کشورهای آزمایشات بالینی فاز سوم واکسن های پیشرفته : Soberana 02 و آبدلا. اعلام کرد.

رئیس جمهور ونزوئلا در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که کوبا ۳۰۰۰۰ دوز از هر دو دارو را در ماه آوریل به ونزوئلا می فرستد. عملی که نه تنها بر همبستگی دو جانبه دو کشور برادر را تاکید می کند ، بلکه به هر دو کشور اجازه می دهد با کمک آزمایش ها و نمونه برداری ها امنیت این دارو را بالا ببرد ، تا از این طریق ایمنی و ایمنی زایی واکسن ها بیشتر مورد تأیید قرار گیرد.
رئیس جمهور نیکلاس مادورو در کنار قدردانی از کوبا یادآوری کرد که مطابق با سیاست های مکمل منطقه ای که کوبا و ونزوئلا دائم از آن حمایت می کنند، او صمیمانه امیدوار است که آزمایش این دو دارو امکانی فراهم آورد تا تولید گسترده این دو واکسن پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته باشد.

این خبر روز یکشنبه هنگام پخش زنده توسط تلویزیون ونزوئلا منتشر شد ، آنهم در برنامه‌ای که مختص به ارزیابی مبارزه علیه کووید ۱۹ در ونزوئلا بود ، بر اساس این گزارش ونزوئلا با موج سوم‌ای از حمله ویروس کرونا مواجه است که دلیل آن مبادلات و رفت و آمد های مرزی با برزیل است.
در چند روز گذشته ، کوبا از تحویل صد هزار دوز Soberana 02 به ایران خبر داده بود تا کارآیی این واکسن پیشرفته در آنجا مورد پژوهش قرار بگیرد.

واکسن آبدالا در حال حاضر در مناطق شرقی کوبا مورد آزمایش قرار می‌گیرد

یک مرحله استعلایی در پیشروی کوبا علیه کووید ۱۹ آغاز واکسیناسیون در روز دوشنبه گذشته در مناطق شرقی سانتیاگو دو کوبا ، بایامو و گوانتانامو بر روی داوطلبانی بود که در آزمایش بالینی فاز ۳ آبدالا شرکت کرده بودند ، آبدالا یکی از پنج واکسن تولید شده توسط صنعت ملی دارویی کوبا است.

خانم «بایامو میلادیس لیمونته فرناندز» رئیس پروژه واکسن ضد کووید ۱۹ ، از مرکز پژوهشی ژنتیک و بیوتکنولوژی (CIGB) اعلام کرد: «این پژوهش که در آن ۴۸۰۰۰ نفر در سه مرکز استان شرکت خواهند کرد ، برای تائید اثربخشی دارو در نمونه بزرگتر صورت میگیرد این مرحله پس از تأیید ایمنی واکسن در فازهای قبلی یعنی فازهای I و II مدتی است که آغاز شده است» ،
وی تصریح کرد که مطالعات در مورد اثربخشی واکسن ها در وهله اول در مورد جمعیت آسیب پذیر انجام می شود که شامل پرسنلی است که در منطقه قرمز همه گیری مشغول به کارند «تا زمانی که محصول ثبت نشده باشد ، نمی توانیم از موضوع استفاده گسترده برای واکسیناسیون مردم صحبت کنیم.»

فقط در سانتیاگو دو کوبا ، ۳۰۰۰۰ داوطلب در این مطالعه شرکت می کنند که این پروژه در ۱۴ منطقه بهداشتی ، ۱۳ سایت بالینی و در کل ۲۹ مرکز واکسیناسیون صورت می گیرد. حدود ۶۰۰۰ نفر از ساکنان بایامو در سنین ۱۹ تا ۸۰ سال در این منطقه تاریخی مورد آزمایش قرار خواهند گرفت. در حالی که ۱۲۰۰ نفر از ساکنان گوانتانامو اولین دوز آبدال را در روز افتتاحیه دریافت کردند ، در مجموع ۱۲۰۰۰ نفر داوطلبانه در آزمایش این واکسیناسیون شرکت خواهند کرد.

دکتر «الخاندرو سانچز گارسیا» ، مدیر عامل پیشبرد پروژه آزمایشات بالینی ایمونوژن در منطقه شمال شرقی کوبا ، اعلام کرد که در همه مراحل آزمایش‌ها ، به افراد ابتدا یک دوز از واکسن و سپس در مراحل دیگر مجدداً با فاصله ۱۴ روز دوزهای بعدی تزریق میشود.

در نتیجه فعالیت های علمی کوبا ، واکسنهای آبدالا و Soberana 02 جزو ۲۳ واکسن آزمایشی در جهان محسوب میشوند که توانسته‌اند در مرحله سوم و نهایی آزمایش‌های بالینی قرار بگیرند.

ترجمه مینا