سرمقاله, سرتیتر

درگیری شدید در مرز ونزوئلا و کلمبیا


سربازان ونزوئلا به گروه‌های مسلح در مرز کلمبیا حمله کردند.

توسط فردریک شنراتر

یونگه ولت


بر اساس اطلاعات رسیده جنگ اخیر شدیدترین جنگ نیروهای مسلح ونزوئلا در مرز کلمبیا در چند سال اخیر بوده است. بر اساس گزارشات رسانه های کلمبیایی روز یکشنبه به وقت محلی هنگامی که یک گروه مسلح که ماهیتش هنوز هم غیر قابل شناسایی است، قصد ورود به ونزوئلا راداشت مورد حمله ارتش این کشور واقع شده است.درگیری در ایالت آپوره ونزوئلا ، نزدیک به کلمبیا آغاز شد. بر اساس گزارش رسانه های کلمبیا ، رئیس دولت ونزوئلا ، نیکولاس مادورو در تلویزیون تأیید کرد که نیروهای مسلح به یک «گروه کلمبیایی» حمله کرده اند.رسانه های مخالفان مدعی شدند که این سازمان چریکی سازمان «فارک ا پ» می باشد که قرارداد صلح منعقد شده در سال ۲۰۱۶ با دولت کلمبیا را د به رسمیت نمی شناسد.
چندین سازمان غیردولتی (ان جی او حقوق بشری) و رسانه های محلی کلمبیائی گزارش دادند که اولین حملات در حوالی روستای لاویکتوریا در ساعات اولیه صبح صورت گرفته است. علاوه بر توپخانه و هلی کوپتر ، هواپیماهایی که گفته می شود در این حمله نقش داشته اند را می توان از طریق فیلم ها در شبکه های اجتماعی مشاهده کرد.
در خود لاکتوریا نیز صدای تیراندازی شنیده می شود. اتلیوار تورس ، شهردار آراکویتا در مرز کلمبیا ، نیز از شنیده شدن صدای بمباران و شلیک گلوله های سنگین خبر داد. بر اساس اطلاعات منابع نظامی ونزوئلایی چندین سرباز این کشور در این درگیری‌ها زخمی و در بیمارستان‌ها بستری شدند.

چند گروه مسلح کلمبیایی در منطقه مرزی بین ونزوئلا و کلمبیا فعالیت می کنند ، از جمله چریک های چپ «ارتش آزادیبخش ملی» (ا ال ان) و بخشهایی از »فرک ا پ«. که در سال ۲۰۱۶ با دولت وقت کلمبیا و زیر نظر خوان مانوئل سانتوس با «فارک» معاهده صلح امضا کرد. در نتیجه این توافق ، اکثریت چریک ها اسلحه خود را زمین گذاشتند ؛ سازمان های چریکی سابق اکنون در حزب سیاسی و قانونی «کمون» سازمان یافته اند. اما در ماه های اخیر ، وضعیت چریک های سابق در کلمبیا تغییر یافته و بدتر شده است و از زمان امضای پیمان صلح ، صدها نفر از آنان را به قتل رسانده اند.

به احتمال زیاد حمله روز یکشنبه توسط گروهی از مخالفان که با برچسب فارک معروف به «جبهه دهم » عمل می کند صورت گرفته است. پیش از این در سپتامبر گذشته بین این گروه و ارتش ونزوئلا در ایالت آپوره درگیری صورت گرفته بود. دلایل این درگیری اما همچنان نامشخص است. چندین رسانه هم گزارش دادند که نیروهای نظامی در منطقه مرزی درگیر مقابله با چریک هائی به رهبری ژسوس سانتریش و ایوان مارکز هستند. این دو مبارز سابق در آگوست ۲۰۱۹ اعلام کردند که دوباره اسلحه به دست خواهند گرفت زیرا دولت کلمبیا به توافق صلح خیانت کرده است. آنها با اشاره به محل تأسیس سازمان اصلی چریکی فارک در سال ۱۹۶۴ در مارکتالیا ، منطقه ای در شمال غربی کلمبیا را «مارکتالیای دوم» خود خواندند.

دولت راست گرای کلمبیا زیر نظر رئیس جمهور ایوان دوکه در خط مقدم جبهه براندازی نظام بولیواری در ونزوئلا می جنگد. از آنجا که کلمبیا ، سیاستمدار مخالف ونزوئلا خوان گوئیدو را به عنوان «رئیس جمهور انتقالی» به رسمیت شناخت است ، دو کشورهای همسایه ونزوئلا و کلمبیا روابط دیپلماتیک خود را قطع کردند. پروپاگاندا علیه کاراکاس همچنین شامل این ادعای کهنه است که دولت ونزوئلا به چریک های کلمبیایی پناهگاهی برای مقابله با دولت کلمبیا می دهد و حتی با آنها همکاری می کند. چندین کارمند سازمانهای غیردولتی (ان جی او) نیز روز یکشنبه با این ادعا هم داستان شدند و در بوق تبلیغاتی خود دمیدند تا رسانه ها آن را منتشر کنند – که «مادورو با حمله در آپوره در واقع به گروه سانتریچ و مارکز لطف کرده است.»

یک مقام عالیرتبه ارتش ونزوئلا روز یکشنبه بدون اشاره مستقیم به نبردها ،از طریق پیام کوتاه توئیتری اعلام کرد که نیروهای مسلح ونزوئلا از حاکمیت کشور دفاع می کنند. مادورو هم در این رابطه تاکید کرد که «ارتش از مرزهای ونزوئلا محافظت می کند زیرا کلمبیا با هدف ایجاد آشوب در ونزوئلا از وظیفه حفاظت از مرزهایش شانه خالی میکند. بنابراین گروه های مسلح می توانند از آنجا به خاک ونزوئلا وارد شوند.» رئیس جمهور مادورو در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد»ما کوچکترین تجاوزی به مرزهای ونزوئلا را توسط گروه‌های مسلح تحمل نخواهیم کرد و طرفین کلمبیایی باید جنگ ها و درگیری های خود را در داخل محدود کشور کلمبیا انجام دهند و نه در ونزوئلا«.

ترجمه مینا