سياسی, سرتیتر

چرا کره شمالی مذاکرات با آمریکا را رد می‌کند؟

یونگه ولت

کنوت ملنتین


روز پنجشنبه گذشته جمهوری دموکراتیک خلق کره هرنوع گفتگو با آمریکا را تا زمانی که این کشور سیاست کینه توزانه خود را برعلیه این کره دمکراتیک تعقیب کند را رد کرد. این اطلاعات توسط معاون اول وزیر امور خارجه جمهوری دموکراتیک خلق کره ، چوئه سون هوی ارائه شده است. تاکنون دولت پیونگ یانگ در مورد تلاش های غیرمستقیم برای تماس رئیس جمهور آمریکا ، جوزف بایدن ، که از ۲۰ ژانویه در این سمت بکار مشغول شده ، سکوت کرده است.
چوئی گفت که اگر واشنگتن به «نظریه دیوانه وار «خطر کره شمالی» و سخنان بی اساس در مورد» خلع سلاح هسته ای کامل «خود پایبند بماند ،ما نیز به این سیاست ادامه خواهیم داد.

زمان انتشار بیانیه ای به خوبی از سوی کره شمالی انتخاب شده بود: هنگام انتشار این بیانیه وزیران امور خارجه و دفاع ایالات متحده آنتونی بلینکن و لوید آستین پس از بازدید از ژاپن در سئول پایتخت کره جنوبی بودند. به طور رسمی ، جمهوری دموکراتیک خلق کره و جمهوری خلق چین موضوعات اصلی این سفر بودند. در این زمینه ، بیانیه پیونگ یانگ مطمئناً در رسانه های بین المللی خبرساز شد.

آنچه در مذاکرات سئول مطرح شده است – اگر نه به طور عمده – از اکثر گزارش های منتشر شده قابل درک نبود. چوئه با اشاره به آنچه وی آنرا «سخنان بی اساس» واشنگتن خطاب کرد خواست تا بدین وسیله به ناظران جدی در مورد تصمیمات کره شمالی هشدار دهد.
از زمانی که بایدن در کاخ سفید آغاز به کار کرده است ، یک زبان کهنه و ظاهراً مشترک در شبه جزیره کره مورد استفاده آمریکا و متحدانش قرار می گیرد، آنها اکنون فقط از «خلع سلاح هسته ای کره شمالی» سخن به میان می‌آورند.

این سیاست یک روند یک طرفه است که بدون شک جمهوری دموکراتیک کره هرگز به آن تن نخواهد داد.

هدف چنین سیاستی از همان ابتدا روشن است و هیچ سیاستمداری که کاملا احمق نباشد تن به آن نخواهد داد این یک تحریک عمدی توسط آمریکا و متحدانش علیه جمهوری دموکراتیک کره میباشد. این یک ارزیابی آشنا و شکست خورده است چراکه حتی به حداقل اصلاحات عمومی که هسته اصلی مسئله را مورد بررسی قرار دهد هم متکی نیست.هدف غرب این است که اگر طرفین به توافقی نرسند به راحتی جمهوری دموکراتیک خلق کره را عامل اصلی شکست مذاکرات قلمداد کنند.
اصطلاح «خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره» شناسنامه‌های آشنا و کهنه دارد.

این بیانیه مشترک دو کشور کره به تاریخ ۱۹ فوریه ۱۹۹۲ برمی گردد ، که از جمله امضای کیم ایل سونگ رهبر فقید کره شمالی هم بر پای آن نقش بسته که رئیس فعلی دولت و رهبر حزب کیم جونگ اون نوه‌ی او است. در این اعلامیه مشترک ، دولت های پیونگ یانگ و سئول بر سر تعهدات و مسئولیت ‌های مشترکی با هم توافق رسیدند. این توافق ها شامل انصراف از تولید ، آزمایش و ساخت سلاح های هسته ای و همچنین انصراف از غنی سازی اورانیوم و پردازش مجدد میله‌های سوخت مصرف شده است که برای استخراج پلوتونیوم استفاده می شود. برای نظارت بر تعهدات ، هر دو کشور باید حق بازرسی از نیروگاه های هسته ای یکدیگر را داشته باشند.
اعلامیه مشترک خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره جز اصلی و اساسی تمام توافق نامه های منعقد شده از آن زمان بود. در چارچوب این توافقنامه که در ۲۱ اکتبر ۱۹۹۴ در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون به امضا رسیده است متحده آمریکا و جمهوری دموکراتیک خلق کره متعهد می شوند که مفاد این توافق نامه را اجرا کنند حتی دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق نیز خود را به اجرای این توافقنامه متعهد می‌دانست. (لازم به یادآوری است که جمهوری دموکراتیک خلق کره در زمان ریاست جمهوری کلینتون مفاد این توافق نامه را اجرا کرد و حتی نیروگاههای اتمی خود را در اختیار بازرسان بین‌المللی قرار داد اما ایالات متحده آمریکا طبق معمول از اجرای تعهداتش مبنی بر برداشتن تحریم‌ها شانه خالی کرده و به این ترتیب جمهوری دموکراتیک خلق کره تصمیم گرفت که فعالیت‌های هسته‌ای خود را دوباره از سر بگیرد- مترجم)
جو بایدن اولین رئیس جمهور آمریکا است که آشکارا می خواهد از این توافق‌ها و تعهدات خارج شود. بنابراین دلایل محکمی برای کره شمالی وجود دارد که «پیشنهادهای دیپلماتیک» وی به پیونگ یانگ را ریاکارانه قلمداد کند.

ترجمه مینا