گوناگون, تیتر, سرتیتر

پوتین: رئیس جمهور امریکا نگاهی به خود در آینه بیاندازد!

راشا تودی ترجمه رضا نافعی

آینده ما


پس از فراخواندن سفیر روسیه از امریکا «برای مشاوره» برای مدت نامشخص ، رئیس جمهور روسیه در مورد وضعیت روابط روسیه و آمریکا اظهار نظر کرد. این اظهار نظر در ارتباط بود با بحران دیپلماتیک و تهدیدهای رئیس جمهور آمریکا علیه پوتین.

پس از یک سلسله اظهارات انتقادی از ایالات متحده ، روابط واشنگتن و مسکو دوباره به طور جدی خراب شده است. تعدادی از سیاستمداران برجسته روس قبلاً در این باره اظهارنظر کرده بودند. و لادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه نیز در مورد اتهامات جو بایدن رئیس جمهور آمریکا مبنی بر این که پوتین قاتل است، گفت:

«در مورد آنچه همتای آمریکایی من گفت ، همانطور که وی گفت ما واقعاً شخصاً آشنا هستیم. چه جوابی به او بدهم؟ برای او سلامت آرزو می کنم!. » رئیس جمهور روسیه تأکید کرد که آرزوی او برای سلامت رئیس جمهود امریکا نه شوخی است و نه کنایه.

پوتین گفت ایالات متحده باید منافع روسیه را در نظر بگیرد. وی همچنین خاطرنشان کرد که گاهی اوقات مردم فکر می کنند که دیگران هم مثل خودشان هستند.( این سخن پوتین یاد آور این ضرب المثل فارسی است که : کافر همه را به کیش خود پندارد» م.

در تاریخ هر ملتی حوادث دشوار، دراماتیک و خونین بسیاری رخ داده است. اما وقتی ما در مورد افراد دیگر قضاوت می کنیم ، وقتی در مورد دولت های دیگر، در مورد سایر مردم قضاوت می کنیم، همیشه باید خود را هم در آینه نگاه کنیم.

به گفته رئیس جمهور ، كاست دولت آمریكا در عصر فتح این قاره توسط اروپائیان «همراه بود با از بین بردن جمعیت بومی آن ، نسل كشی بی واسطۀ قبایل سرخپوست!

روز چهارشنبه، جو بایدن، رئیس جمهور آمریكا، در مصاحبه با شبکه تلویزیونیABC ، به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا پوتین را میشناسید؟ صریحاً پاسخ مثبت داد. خبرنگار پرسید: «آیا او را قاتل می دانید؟. گفت:» «هوم، هوم ، بله اینطور است!» و افزود: «خواهید دید» که پوتین «پرداخت خواهد کرد». اما بعد به جزئیات نپرداخت.

طبق اظهارات رسانه های آمریكایی، انتظار می رود كه آمریكا در پاسخ به تلاش های ادعایی برای نفوذ روسیه در انتخابات آمریكا ، از اوایل هفته آینده تحریم های بیشتری علیه روسیه اعمال كند. یک مقام نزدیک به بایدن به رویترز گفت که رئیس جمهور مصمم است که به ادعای «اقدامات بی ثبات کننده روسیه» پاسخ دهد.

روز چهارشنبه دولت بایدن تحریم های بیشتری را علیه فدراسیون روسیه اعلام کرد – به دلیل ادعای «استفاده از سلاح های شیمیایی علیه مخالفان» و به اتکاء به این ادعا که وبلاگ نویس سیاسی “الکسئیی ناوالنی مسموم شده است.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین هنگامی که روزنامه نگاران روز پنجشنبه از او پرسیدند نظر شما درباره اظهارات بایدن چیست؟ گفت: «واضح است که او خواستار روابط خوب با روسیه نیست». پسکوف اظهار داشت که چنین موردی در تاریخ دو ملت سابقه نداشته است. این سخنان رئیس جمهور ایالات متحده بسیار بد است. او به وضوح نمی خواهد با کشور ما رابطه برقرار کند و ما بر این اساس عمل خواهیم کرد.»

عصر چهارشنبه ، آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده ، برای گفتگو در مورد آینده روابط با واشنگتن به مسکو فراخوانده شد. سخنگوی وزارت امور خارجه ماریا ساخاروا گفت که مشاوره «برای تجزیه و تحلیل اینکه چه کاری باید انجام شود و در رابطه با روابط ایالات متحده به کدام سو باید رفت» لازم است.

به گفته رئیس پارلمان روسیه ویاچسلاو ولودین ، اظهارات رئیس جمهور آمریکا باعث قطع رابطه دیپلماتیک شده است. این سیاستمدار برجسته استدلال کرد: «این از کوره به در رفتن ناشی از درماندگی است. پوتین رئیس جمهور ما است، حمله به او حمله به کشور ما است.


https://de.rt.com/international/114605-bleiben-sie-gesund-putin-reagiert-auf-bidens-drohungen/