روش سوسیالیستی و فناوری در خدمت امنیت غذایی چین

محققان چینی برای استفاده بهینه کشاورزان از ماشین آلات بزرگ کشاورزی و حتی هواپیماهای بدون سرنشین، تعدادی ماشین الات با فناوری پیشرفته را برای کمک به کشاورزان به منظور دستیابی بهتر به دانش فنی کشاورزی، استفاده از سیستم عامل های مدیریت هوشمند و کنترل بهتر آفات و بیماری های گیاهی تولید کرده اند.

چین سال گذشته با وجود تاثیر همه گیری کرونا، توفان، سیل و خشکسالی، ۶۶۹.۵ میلیون تن محصول کشاورزی برداشت کرد. این کشور توانایی تغذیه جمعیت خود و مقاومت در برابر تهدیدهای تولید غلات را نشان داده است.

«لو یینگدی» کشاورز ۵۰ ساله چینی بیش از یک ماه است که مشغول سمپاشی سموم دفع آفات در مزارع گندم است و با کمک تراکتورهای سمپاشی کشاورزی روزانه حدود ۶۷ هکتار از اراضی را تحت پوشش قرار می دهد.

او که ۲۱ سال در منطقه یینگ شنگ، استان آنهویی در شرق چین کار کشاورزی می کند به خبرگزاری شینهوا گفت: ۶ سمپاش کشاورزی و دو پهپاد برای پاشش سموم دفع آفات و علف کش ها دارم. هفت کارمند شرکت خدمات کشاورزی من کار سمپاشی را انجام می دهند. وی علاوه بر مراقبت از ۵۳ هکتار زمین کشاورزی خود، خدمات سمپاشی را به سایر کشاورزان نیز ارائه می دهد.

اعتدال بهاری یا به زبان چینی «چون فن» (Chunfen) چهارمین اصطلاح شمسی در تقویم قمری چین، در ۲۰ مارس سال جاری میلادی رخ می دهد. بعد از اعتدال بهاری، روزها طولانی تر می شوند، هوا گرمتر می شود و گیاهان سریع رشد می کنند در حوالی اعتدال بهاری به عنوان یک فصل مهم برای کشاورزی در چین، فعالیت های کشاورزی در سراسر کشور از شمال به جنوب در جریان است.

در شمال شرقی چین در استان هیلونگ جیانگ، لی فوکیانگ ۳۸ ساله به اندازه کافی کود و دانه سویا را برای کشت بهاره ذخیره کرده است لی که به دلیل کاشت سویای با کیفیت در سال ۲۰۱۸ عنوان “استاد سویا” را در استان دریافت کرد قصد دارد امسال سه هزار و ۳۳۳ هکتار سویا با کیفیت برتر بکارد.

هیلونگ جیانگ بزرگترین منطقه تولید کننده سویا در چین است که حدود نیمی از سطح زیر کشت سویا در این کشور را تشکیل می دهد سطح زیر کشت سویا در این استان در سال ۲۰۲۰ از ۴.۶۶ میلیون هکتار فراتر رفت و طبق اعلام اداره کشاورزی و امور روستایی استان امسال این رقم پایدار خواهد ماند.

تکنولوژی در خدمت توسعه کشاورزی

محققان چینی برای استفاده بهینه کشاورزان از ماشین آلات بزرگ کشاورزی و حتی هواپیماهای بدون سرنشین، ماشین الات مخصوص با فناوری پیشرفته را برای کمک به کشاورزان به منظور دستیابی بهتر به دانش فنی کشاورزی، استفاده از سیستم عامل های مدیریت هوشمند و کنترل بهتر آفات و بیماری های گیاهی تولید کرده اند.

جیانگ دیینگ از شهرستان بائوکینگ از استان هیلونگ جیانگ گفت: من یاد گرفتم که چگونه با تماشای یک برنامه پخش مستقیم کشاورزی از کودها و علف کش ها استفاده بهتری کنم من اطمینان دارم که امسال محصول خوبی خواهم داشت.

«خه پیشیونگ» مدیر بخش کشاورزی مزرعه گفت: در مزرعه «هونگ وی» در استان هیلونگ جیانگ، استفاده از یک سیستم هوشمند کشاورزی پشتیبانی شده توسط یک سیستم نظارت می تواند عملکرد برنج را حدود ۵ درصد افزایش دهد در حالی که همچنین میزان کودها را حدود ۷ درصد کاهش می دهد.

شناسایی و کنترل زود هنگام آفات و بیماری های گیاهی برای تضمین رشد محصولات حیاتی است دانشمندان چینی ابزار شناسایی آفات را برای کمک به کشاورزان در کنترل دقیق آفات تولید کردند.

دانشمندان یک دوربین طراحی کرده اند که تصاویر آفات و شرایط رشد گیاهان را ثبت کند. همچنین سنسورهایی وجود دارند که دما و رطوبت میدان را در زمان واقعی ثبت می کنند تمام داده ها پس از بارگذاری در سرور پردازش می شوند، تا آسیب احتمالی آفات ارزیابی شود و در نتیجه راه حل های مربوطه به کشاورزان ارائه شود.

«دو جیانمینگ» محقق انستیتوی ماشین های هوشمند آکادمی علوم چین گفت: ما نرم افزار شناسایی آفات را برای تجزیه و تحلیل تصاویر دستگاه در مزارع تولید کردیم و سپس به کشاورزان گفتیم که با چه نوع آفاتی باید کنار بیایند.

او گفت: پس از ۹ سال جمع آوری داده ها، بیش از یک میلیون عکس از آفات مختلف و بیماری های محصول گرفته شده است این ابزار را می توان در مزارع مختلف زراعی از جمله گندم، برنج، ذرت و دانه های سویا، با دقت تا ۸۵ درصد استفاده کرد. طبق گزارش این موسسه، این روش تاکنون در بیش از ۱۰ استان تصویب شده است.

روش سوسیالیستی اطمینان از امنیت غذایی

در تلاش برای شناسایی انواع ایده آل برنج برای هیلونگ جیانگ، تیمی به سرپرستی نی شوجون، از آکادمی علوم کشاورزی هلیونگ جیان، یک سری آزمایشات را انجام دادند. پس از سال ها تلاش، تعدادی از ارقام با کیفیت بالا که دارای عملکرد بالا و مقاومت بهتر در برابر بیماری و محل اقامت هستند، کشت شده اند.

نی گفت: پرورش ارقام با کیفیت بالا با دارایی فکری مستقل می تواند به ارتقا رقابت کشاورزی چین کمک کند تا امنیت غذایی این کشور تضمین شود.

در حالی که شیوع کرونا در جهان ادامه دارد، بسیاری از کشورها، صادرات غلات را محدود کرده و زنجیره تامین مواد غذایی جهانی را در معرض خطر زیادی قرار داده اند تعداد مبتلایان به گرسنگی رو به افزایش است.

امسال آغاز چهاردهمین دوره برنامه پنج ساله چین (۲۰۲۵-۲۰۲۱) است. وزارت کشاورزی و امور روستایی چین از همه مناطق در استان ها خواسته است که سطح کاشت محصولات خود را حفظ یا افزایش دهند تا اطمینان حاصل کنند که کل تولید دانه این کشور در سال بیش از ۶۵۰ میلیون تن باشد.

چین ۱۷ سال پشت سر هم برداشت دانه را تضمین کرده است، تولید دانه سالانه کشور بیش از ۶۵۰ میلیون تن برای ۶ سال متوالی است که باعث افزایش اعتماد به نفس کشور در مبارزه با اپیدمی کرونا و توسعه اقتصاد می شود.

چین با تامین تقاضای داخلی دانه و کاهش واردات غلات ضمن افزایش متوسط ‌صادرات گندم و برنج از نظر کاهش خطرات امنیت غذایی جهانی به جهان کمک می کند.