پرش به محتوا

جادوئی در کار نیست، فقط مزدوری است. – رائول آنتونیو کاپوته – گرانما ارگان کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا

جادوئی در کار نیست، فقط مزدوری است.

رائول آنتونیو کاپوته

گرانما ارگان کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا


فعالان اینترنتی ضد کوبائی مزدوران امپریالیسم هستند.
ماشین‌های روغنکاری شده‌ای پروپاگاندای تبلیغاتی سرمایه داری امروز از امکاناتی برخودار است که ژوزف گوبلز در زمان حیاتش در خواب هم تصورش را نمی‌کرد. توسعه فناوری و اینترنت امکانات بی نهایتی را برای تأثیرگذاری بر شعور انسانها فراهم آورده و آنرا بشدت گسترش داده است.
در گذشته متخصصان برای تاثیر نهادن بر اذهان عمومی معمولا بر توانائی و هنر سخنوران با استفاده از رسانه‌های عمومی مانند رادیو، رسانه‌های چاپی و سینما تکیه می‌کردند، سینما بویژه در سال‌های اخیر نقش تاثیر گزار و اثربخشی برای ساخت کلیشه‌های ذهنی و فکری ایفا کرده است.
امروزه انسان‌ها مورد حمله و هجوم بهمنی از اطلاعات قرار دارند، بمباران رسانه ای بی رحمانه ای که آنان را به سادگی از باور‌هایشان دور میکند.
شبکه‌های تلویزیونی (در مورد خاص ایران، من وتو، بی بی سی فارسی، ایران اینترنشنال و رادیو فردا – مترجم) و شبکه های اجتماعی آنان از مسیر تفکر مستقل جدا کرده و آنان را به مسیرهائی که « ارباب‌هایی جهان » برایشان تعیین کرده اند راهنما میشوند.
انسانهای زمان ما بوسیله صدا و تصاویر ساختگی محاصره شده و فریب میخورند، و اربابان رسانه ای جهان با شوک درمانی صدا و تصویر، از آنان قدرت و توانائی نگاه و تجزیه و تحلیل انتقادی به واقعیت را سلب میکنند.
چنین شوک درمانی باعث میشود که توانائی تفکر خودکار و مستقل دچار اختلاف شود و از بین برود، در یک موقعیت خاص شما همیشه فکر نمی کنید ، بلکه طبق کلیشه هایی رفتار می کنید که شما را قادر می سازد بدون تفکر واکنش نشان دهید.
در طول جنگ ایدئولوژیک ایالات متحده آمریکا و متحدانش علیه اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی ، سرویس های اطلاعاتی غربی و CIA مطالعه دقیق و کلیشه ای فرهنگی در بخش های مختلف جمعیت شوروی ، به ویژه در میان روشنفکران را انجام دادند.
هنرمندان ، دانشگاهیان و نویسندگان موضوع تحقیق و تجزیه و تحلیل بودند تا نقاط ضعف آنها را شناسایی کنند و نقشه ای ایجاد کنند که CIA را قادر سازد از منابع خود به طور پی‌گیری و مستمر در جنگ فرهنگ و براندازی سیاسی – ایدئولوژیک استفاده کند.
اگر آنها بتوانند کلیشه‌ها را در اذهان جا بیاندازند و بر آنها مسلط شوند، قادر خواهند بود از طریق تسلط رفتارها ذهنی مخاطبان خود را کنترل کنند.
محقق روسی سرگئی کارا-مورزا درباره چگونگی «تسخیر بازی» می گوید؛ «در حین اجرا ، دستکارگر (کسی که دست به کار دستکاری ذهنی افراد میشود – مترجم)آن را به خود جلب می کند و سپس توجه او را جلب می کند ، آن را جذب می کند ، آن را مدافع اهداف خود می کند و احساس تعلق ایجاد می کند».
فعالان ضد کوبائی اینترنت، فعالان شبکه های اجتماعی یا افراد مشابه آنان که در اینترنت می‌چرخند، افرادی نابغه با برخورداری از قدرتی کاریزماتیک و مجذوب کننده نیستند بلکه مزدورانی هستند که در مقابل دریافت مبالغی به جنگ ایدوئولوژیک علیه کوبا دست می‌زنند.
این افراد آدم‌های معمولی هستند که از حمایت امپریالیسم برخوردارند و روی اطلاعات ارائه شده توسط مراکز مطالعه اطلاعاتی امپریالیستی کار می کنند که برای پخش آنا نیز از فن آوری آنان (اربابان رسانه‌ای) برای بدست آوردن این داده ها نیز استفاده می کنند.
همانگونه که این روش را در مورد اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی بکار بردند، آنها تمرکز خود را روی ضعف‌ها و کمبودهای کشور مورد نظر متمرکز می‌کنند و از آنها کلیشه سازی میکنند تا در جامعه بی اعتمادی، آشوب، ترس و واهمه ایجاد کنند.
در پشت سر این مزدوران اینترنتی اما دستگاه دستکاری و شستشوی مغزی امپریالیستی قرار دارد، مزدوران اینترنتی فقط نقش عروسک های آنها را در این جنگ بازی می‌کنند، زمانی که دیگر به «خدماتشان» نیازی نبینند آنها را کنار خواهند نهاد. این سرنوشت غم انگیزی است که در انتظار مهره‌های امپریالیسم خواهد بود.

ترجمه آزاد از مینا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: