پرش به محتوا

نگرانی فوری سازمان ملل و اتحادیه اروپا از دستگیری رئیس جمهور کودتاچی بولیوی! با تصاویر خانم رئیس در زندان!

پس از دستگیری رئیس جمهور کودتاچی سابق بولیوی به جرم کودتا علیه دولت قانونی و مردمی مرالس با همکاری بخشی از ارتس و حمایت آمریکا و انگلیس ناگهان سازمان ملل و اتحادیه اروپا به تریج قبای شان برخورد و تصمیم گرفتند تمام جنایات و قتل عام هایی که همین خانم با حمایت کشورهای غربی انجام داده است را به فراموشی بسپارند و به دستگیری این مهره امپریالیسم اعتراض کند.


به نقل از ای‌پی، آنس ۵۳ ساله رئیس جمهوری موقت بولیوی بود و با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و به قدرت رسیدن متحدان مورالس به حاشیه رفت. او بامداد شنبه در زادگاهش شهر ترینیداد بازداشت و بلادرنگ به پایتخت لاپاز منتقل شد. پس از تفهیم اتهام از سوی بازپرس، ماموران پلیس آنس را به بازداشتگاه منتقل کردند.

او در همان سلولی که در لاپاز بازداشت است از اتحادیه اروپا و آمریکایی‌ها خواست نمایندگان خود را به بولیوی بفرستند تا درباره «یک بازداشت غیر قانونی» تحقیق کنند. آنس مدعی شد آنچه سال ۲۰۱۹ در بولیوی رخ داده نه یک کودتا که انتقال آرام و قانونی قدرت بوده است.

به نقل از اسپوتنیک، «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد امروز (یک‌شنبه) با صدور بیانیه‌ای بر لزوم تحقیقات شفاف درخصوص بازداشت «جنین آنز» رئیس جمهور دولت کودتای بولیوی تأکید کرد.

در این بیانیه آمده است: دبیرکل سازمان ملل بر اهمیت رعایت ضمانت‌های قانونی و شفافیت کامل تمامی تدابیر اجرایی حقوقی در خصوص پرونده‌های قضایی اخیر علیه مقامات دولت سابق در بولیوی تأکید می‌کند.

«ادواردو دل کاستیلو» وزیر کشور بولیوی روز شنبه اعلام کرد که «جِنین آنز» رئیس جمهور موقت در دولت کودتای این کشور که ماه گذشته استعفا کرده بود، بازداشت شده است.

او در حساب توئیتری خود نوشت: به اطلاع مردم بولیوی می‌رسانم که خانم جنین آنز در حال حاضر دستگیر شده و در اختیار پلیس است.

این درحالی است که ساعاتی قبل حکم بازداشت آنز در دادستانی بولیوی به اتهام ایجاد اخلال در دموکراسی در بولیوی و هم‌دستی با کودتاچیان در این کشور صادر شده بود.

پس از آنکه مخالفان دولت بولیوی به رهبری کارلوس مسا ادعای تخلف گسترده‌ای در انتخابات اکتبر ۲۰۱۹ را مطرح کردند، مورالس از سمت خود به عنوان رئیس جمهور استعفا داد و تحت فشار ارتش، بولیوی را ترک کرد. مورالس این تحولات را کودتا علیه خود خواند. به دنبال وی بیشتر مقامات ارشد بولیوی استعفا دادند. در آن زمان جنین آنز، معاون دوم سنا و از مخالفان دولت مورالس قدرت در این کشور را در اختیار گرفت اما وی در ماه ژانویه سال گذشته میلادی (دی ماه ۹۸) استعفای خود را اعلام کرد.

آنز ترتیب رأی گیری جدید ریاست جمهوری را در ۱۸ اکتبر سال ۲۰۲۰ داد. در این انتخابات لوئیس آرس از حزب مورالس پیروز شد. مورالس بعد از این پیروزی اعلام کرد مردم بولیوی از طریق دموکراسی و نه کودتا موفق به بازیابی قدرت سیاسی شدند و آن را «پیروزی بزرگ مردم» خواند. مورالس پس از تقریباً یک سال تبعید در مکزیک و آرژانتین، در نوامبر سال ۲۰۲۰ به بولیوی بازگشت.

همزمان با این تحولات، دولت جدید بولیوی در مخالفت با مواضع دولت موقت غرب‌گرای برآمده از کودتای سال گذشته در این کشور، عضویت بولیوی در برخی از سازمان‌ها را احیا کرد


رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا خواستار شفاف‌سازی و گفت‌وگو در بولیوی شد؛ جایی که رئیس جمهور موقت سابق آن به اتهامات تروریسم و توطئه کودتا بازداشت شده است. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجه
اتحادیه اروپا در توییتی گفت: رویدادها در بولیوی را دنبال کنید. اتهامات مربوط به رویدادهای سال ۲۰۱۹ میلادی باید در چهارچوب عدالت شفاف، بدون فشارسیاسی و با احترام به استقلال قوا حل شوند.

هنگام دستگیری زیر تخت پنهان شده بود!

دولت بولیوی روز شنبه از دستگیری «جنین آنی‌یز»، رئیس جمهور موقت پیشین این کشور خبر داد که در نوامبر ۲۰۱۹ به دنبال کناره‌گیری اوو مورالس (رهبر بولیوی) تحت فشار ارتش و فرارش از کشور، به قدرت رسیده بود.

به گزارش از اسپوتنیک، «ال دِبِر» گزارش داد جنین آنی‌یز هنگام دستگیری در اوایل روز شنبه، در جعبه‌ای زیر تخت پنهان شده بود.

این سیاست‌مدار طی یورشی به خانه اقوامش در شهر «ترینیداد»، استان بنی دستگیر شد.

پلیس بولیوی می‌گوید آن‌ها جنین آنی‌یز را پس از ساعت‌ها گشتن شهر ترینیداد در استان بنی، در حالی پیدا کردند که داخل یک جعبه پنهان شده بود.

در نتیجه این عملیات، پلیس ۳ نفر از جمله دختر آنی‌یز را دستگیر کرد.

تلویزیون بولیوی همچنین تصاویری از دستگیری «رودریگو کازمن»، وزیر سابق انرژی و «آلوارو کویمبرا»، وزیر سابق دادگستری پخش کرد.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: