سياسی, سرتیتر

برنامه ۵ ساله «جمهوری خلق»، طرحی برای سبقت از جمهوری نولیبرال امپریالیستی

یکی از نگرانی های آمریکا پتانسیل چین برای سلطه بر حوزه فن آوری های حساس و تبدیل شدن به بزرگترین تهدید ژئوپولتیک طی چند دهه آینده است. از سوی دیگر چین به همان اندازه نگران سیاستهای آمریکا برای جلوگیری از رشد پکن بوده و در کنگره حزب ملی خلق چین تصمیماتی گرفته شد که به پکن برای کاهش وابستگی به غرب کمک زیادی کرد. برنامه ریزان و سیاستگذاران چینی به هدف گذاری های جاه طلبانه شهرت دارند و برنامه 5 ساله اخیر آنها تا سال 2025 نیز از این قاعده مستثنی نیست. در جلسه سالانه کنگره چین که روز جمعه گذشته اغاز شد تصمیماتی گرفته شد که بیانگر جدیت و جاه طلبی پکن بود.

سرمایه گذاری بر روی تحقیق و توسعه

باتوجه به ادامه تحریم های آمریکا علیه چین حتی در دولت جدید آمریکا یکی از بزرگترین دغدغه های دولت چین تلاش واشنگتن برای جلوگیری از دستیابی پکن به فن آوری های حیاتی است و باتوجه به کاهش سرعت موتور رشد براساس راهکارهای سنتی، چین قصد دارد اقتصاد خود را بیشتر بر روی نوآوری بنا کند که این هدف نیازمند توجه به تحقیقات علمی و هزینه شرکتها بر روی تولید محصولات جدید است. افزایش بودجه 7 درصدی تا سال 2025 بر روی تحقیق و توسعه و رسیدن این هزینه به 580 میلیارد دلار تا پایان این دوره 5 ساله در همین راستا صورت گرفته است. نکته جالب بیشتر بودن این بودجه در مقایسه با بودجه 548 میلیارد دلاری آمریکا در سال 2018 بر روی تحقیق و توسعه است.

بهبود استانداردهای بهداشتی

چین خواستار زندگی 65 درصد از جمعیت خود در مناطق شهری تا سال 2025 است و باتوجه به اینکه این رقم در سال 2019 نزدیک به 60.6 درصد بود و از سوی دیگر جمعیت این کشور طی این دوره 5 ساله 1.4 میلیارد نفر خواهد بود این بدان معناست که 50 میلیون نفر باید وارد شهرهای این کشور شوند. برای تبدیل شدن به یک کشور پیشرفته استانداردهای بهداشتی چین هنوز نیاز به پیشرفت دارد. به همین دلیل پکن رقم 3.2 پزشک برای هر 1000 نفر را تا سال 2025 هدفگذاری کرده که در مقایسه با آمار 2.9 پزشک کنونی پیشرفت مناسبی به شمار می رود. باتوجه به جمعیت بالای این کشور این بدان معناست که سیستم بهداشت و درمان چین به 420 هزار پزشک جدید و آموزش آنها نیاز دارد که باتوجه به 9 میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی جدید در سال این هدف دور از دسترس نیست.

انرژی هسته ای و احیای جنگل ها، راهکار کاهش آلودگی

چین به عنوان بزرگترین تولید کننده گاز دی اکسید کربن شناخته می شود به طوری که 28 درصد از مجموع خروجی های دی اکسید کربن جهان متعلق به این کشور است. آذرماه امسال رئیس جمهوری این کشور از خنثی سازی انتشار کربن تا سال 2060 خبر داد و برنامه اش برای کاهش انتشار کربن در 2267 نیروگاه این کشور را اعلام کرد. دولت چین مسلما در راستای حرکت به سمت کاهش تولید گاز دی اکسید کربن از انرژی هسته ای حمایت می کند. از همین رو باتوجه به ظرفیت کنونی تولید انرژی 50 گیگاواتی، دولت پکن به دنبال تولید 70 گیگاوات انرژی تا سال 2025 از این طریق است و این به معنای تولید 20 راکتور جدید هسته ای در نقاط مختلف این کشور است.

به عنوان بخشی از اهداف زیست محیطی چین به دنبال گسترش جنگل های این کشور است. این اقدام باعث کاهش میزان دی اکسید کربن، جذب آب و کمک به کاهش جاری شدن سیل در بسیاری از نقاط این کشور می شود. بیش از یک دهه است که برنامه های عظیم درختکاری در این کشور اجرا شده است اما طبق برنامه جدید 5 ساله 24 درصد از مساحت کل این کشور تا سال 2025 پوشش جنگلی خواهد داشت.

اعتراف به موفقیتهای چین

البته در این مسیر چالش هایی وجود دارند که مدتهاست چین با آنها دست به گریبان است. نینگ جیزه، معاون کمیسیون اصلاحات و توسعه ملی روز دوشنبه در کنفرانسی خبری با اشاره به ادامه ویروس کرونا، شرایط پیچیده و سخت اقتصاد جهانی که با افزایش بی ثباتی همراه بوده و مشکلات ناشی از بهبود اقتصاد داخلی و سرمایه گذاری در این کشور گفت: بهبود پایدار و مستمر اقتصاد کشورمان همچنان با چالش ها و خطراتی مواجه است. باتوجه به فشارهای آمریکا و عدم قطعیت از شرایط محیط خارجی طی 5 سال آتی، عدم تعیین اهداف کمی میتواند به واکنش فعال و مشخص در برابر ریسکها و چالش ها کمک کند.

در دو دهه گذشته چین به طور میانگین در حدود 30 درصد رشد جهانی نقش داشته که از سال 2006 به بعد بزرگترین محرک رشد اقتصادی در دنیا بوده و به گفته مقامات در 5 تا 10 سال آینده 25 تا 30 درصد رشد اقتصادی دنیا مشارکت خواهد داشت. درحالیکه مقامات هدف مشخصی برای رشد اقتصادی تعیین نکرده اند، کارشناسان معتقدند که برای دستیابی به اهداف مختلف تعیین شده تا 2035 به میانگین رشد 4.7 تا 5 درصد نیاز است تا بدین ترتیب چین به عنوان یکی از بزرگترین محرکهای رشد دنیا شناخته شود.

کشور چین , کشور آمریکا ,

اتاق بازرگانی بریتانیا در بیانیه ای که برای گلوبال تایمز ارسال کرده به این موضوع اشاره داشته که: چین نه تنها به شکلی موفقیت آمیز شیوع ویروس کرونا را مدیریت کرده و به تنها کشور دارای رشد اقتصادی در 2020 تبدیل شده بلکه این کشور دارای مسیری مشخص برای تبدیل شدن به یک محرک پیشرو در نوآوری تکنولوژیک است. مهمتر از همه تمرکز چین بر توسعه پایدار یک هدف مهم به شمار می رود که کسب و کارهای بریتانیایی علاقمند به حمایت از آن هستند.

به نظر می رسد کاهش موانع سرمایه گذاری شرکتهای خارجی نیز یکی از محورهایی است که دولت چین برای جلب نظر شرکای بین المللی خود در دستور کار قرار داده و همانطور که نینگ در کنفرانس اخیر خود به آن اشاره کرده پکن به دنبال جذب این سرمایه گذاری ها در حوزه هایی مانند تولید، فن آوری های برتر، حفظ انرژی و حفاظت از محیط زیست است.