چین به روسیه پیشنهاد کرد برای مبارزه با «انقلاب‌های رنگی» تشریک مساعی نمایند

به گزارش سائوس چاینا مورنینگ پست (South China Morning Post)، وانگ یی، رئیس ادارۀ سیاست خارجی چین، که روز یکشنبه در حاشیه جلسۀ کنگرۀ ملی خلق با خبرنگاران صحبت می‌کرد، اظهار داشت، مسکو و پکن در مبارزه علیه «انقلاب‌های رنگی» باید تشریک مساعی نمایند و از حق حاکمیت و امنیت سیاسی خود دفاع کنند. وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین افزود، كشورها باید یك الگوی اعتماد راهبردی متقابل ایجاد نمایند، در حفظ منافع اصلی قاطعانه از یكدیگر حمایت كرده و با انواع اطلاعات نادرست مبارزه كنند.

بگفتۀ کارشناسان، جمهوری خلق چین چنین همکاری با روسیه را بسیار مهم می‌داند. زیرا، هم پکن و هم مسکو اکنون باید با تهدیدهای رو به رشد «انقلاب های رنگی» و همچنین تأثیر آنها در آسیای مرکزی و آسیای جنوب شرقی، که هر دو همسایه در آنجا منافع راهبردی و برنامه‌های توسعۀ مشترک دارند، مقابله کنند.

همانطور که این روزنامه یادآوری می‌کند، «انقلاب های رنگی» شورش‌هایی هستند که در اوایل سال ٢٠٠٠ در کشورهای اروپای شرقی، همچنین، در آسیا و خاورمیانه اتفاق افتاد. رهبری حزب کمونیست چین صریحاً علیه تأثیر این انقلاب‌ها صحبت کرده و اعضای حزب را به هشیاری و وفاداری به حزب فراخوانده است.

به گفته وو هونگوی، پژوهشگر ارشد انستیتوی مطالعات روسیه، اروپای شرقی و آسیای میانۀ آکادمی علوم اجتماعی جمهوری خلق چین، پکن و مسکو معتقدند که انقلابات در اروپای شرقی توسط نیروهای متخاصم غربی تحریک شدند.

وو هونگوی می‌گوید: «چین و روسیه برای مقابله با خطرات انقلاب‌های رنگی- به ویژه، بمنظور مقابله با کشورهای غربی که تلاش می‌کنند حاکمیت قانونی هر دو کشور ما را از طریق بسیج نیروهای مخالف و تحریک اعتراضات خیابانی براندازند، باید با یکدیگر همکاری کنند».

درخواست وانگ یی اندکی پس از آن اعلام شد، که ایالات متحدۀ آمریکا به بهانۀ دفاع از الکسی ناوالنی تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعلام کرد. علاوه بر این، ایالات متحده و اتحادیۀ اروپا «استفاده نامتعارف از زور» توسط مقامات روسیه را محکوم کردند. در پاسخ، مقامات وزارت خارجه روسیه این رفتار آن‌ها را «مداخله آشکار» در امور داخلی کشور خود خواندند.

پکن همچنین قدرت‌های غربی، به ویژه، ایالات متحده را به حمایت از معترضان هنگ‌کنگی مخالف قانون استرداد سال ٢٠١٩ متهم کرد.

موضوع تشریک مساعی برای مبارزه با «انقلاب های رنگی» همراه با دیگر کشورها، از جمله، با روسیه از سوی چین، در جلسه شورای وزیران خارجۀ کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که سال گذشته در مسکو برگزار شد، مطرح گردید.

در جریان آن جلسه، وانگ یی گفت كه كشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای «هرگز اجازه نخواهند داد نیروهای خارجی در امور داخلی کشورهای عضو سازمان همکاری شان دخالت کنند، هرگز اجازه نخواهند داد «انقلاب‌های رنگی» به اهداف خود برسند و صلح و ثبات منطقه‌ای را تضعیف کنند.

https://www.warandpeace.ru/ru/news/view/155306/