پرش به محتوا

همکاری ایران و کوبا برای شکست کرونا

همکاری ایران و کوبا برای شکست کرونا

انستیتو پاستور ایران مؤسسه‌ای با قدمت 100 ساله است که سابقه درخشانی در زمینه ساخت واکسن‌ها دارد. در زمان حاضر این مرکز با همکاری کوبا در جهت ساخت واکسن پنوموکوک گام برداشته است؛ پس از شیوع کرونا در جهان، انستیتو پاستور ایران با انتقال دانش فنی از کوبا و همکاری با موسسه فینلای این کشور، تلاش‌هایی برای تولید مشترک واکسن کرونا انجام داده است؛ واکسن هپاتیت «ب» و پنوموکوک ازجمله واکسن‌های موفق جهان هستند که در کوبا ساخته و تولید شده‌ و دانش فنی آنها به کشور ما نیز منتقل شده است‌.

اگرچه بسیاری از سازندگان واکسن کرونا در جهان، در فاز اول مطالعه بالینی، واکسن خود را روی 100 نفر و یا کمتر تست کردند اما واکسن کرونای موسسه «فینلای» کوبا در فاز اول تست انسانی، روی بیش از 300 نفر تست شده است؛ هدف از فاز اول بررسی ایمنی واکسن است که این مرحله به خوبی پشت سر گذاشته شده است.

ایران اعلام کرده است که اگر قرار باشد واکسنی در فاز مطالعه بالینی وارد کشور و به مردم تزریق شود این امر مشروط به انتقال دانش فنی واکسن به کشورمان باشد. این در حالی است که بسیاری از کشورها از جمله کشورهای همسایه ایران، پذیرفتند که بدون انتقال دانش فنی واکسن کرونا به کشورشان، در فاز سوم آزمایش واکسن‌های کرونای موجود در جهان مشارکت کنند. یکی از علل این‌که در برخی کشورهای همسایه تزریق واکسن وارداتی کرونا زودتر از ایران انجام شد این بود که آن کشورها در فاز سوم تست انسانی واکسن‌های وارداتی مشارکت کردند؛ کوبا از جمله کشورهایی است که با ایران توافق کرده است که دانش فنی واکسن کرونا را به ایران انتقال دهد.

کوبا یکی از موفق‌ترین کشورها در زمینه کنترل کرونا بوده است؛ این کشور، جزو کشورهایی با بالاترین سرانه پزشکان به ازای جمعیت است و حتی پزشکانی را تربیت و به کشورهای دیگر از جمله برزیل فرستاده است.

مزایای واکسن کرونای ایرانی- کوبایی چیست؟

بسیاری از واکسن‌های کرونای موجود در جهان در سنین 18 تا 50 یا 60 سال تست می‌شوند اما کوبا در حال تست واکسن کرونای خود روی افراد 18 تا 80 ساله است؛ این واکسن همچنین در فاز سوم کارآزمایی بالینی به اطفال 5 تا 18 ساله تزریق خواهد شد تا نتایج آن مشخص شود و احتمالاً اولین واکسن کرونایی است که به اطفال تزریق خواهد شد. اگر فاز سوم به خوبی طی شود، در اردیبهشت ماه مجوز مصرف و تولید انبوه واکسن «سوبرنا2» کوبا که در ایران به نام واکسن «پاستور» شناخته می‌شود، صادر خواهد شد.

واکسن ایرانی – کوبایی حاوی بخشی از پروتئین «اسپایک» ویروس کروناست که با یک واکسن کزاز، کونژوگه شده (جفت) شده است؛ یعنی برای افزایش قدرت ایمنی‌زایی این واکسن بخشی از پروتئین «توکسوئید» کزاز هم به آن پیوند زده شده که به عنوان تحریک کننده سیستم ایمنی عمل می‌کند؛ نکته جالب این واکسن این است که با تزریق این واکسن، فرد هم در مقابل کرونا و هم در مقابل کزاز ایمن می‌شود. از آنجا که این واکسن نیز یک واکسن نوترکیب است، عوارض کمتری نسبت به سایر واکسن‌های کرونای موجود در جهان دارد.

به گفته علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، واکسن ایرانی کرونا، تولید محققان انستیتو پاستور (واکسن مشترک ایران و کوبا) از هفته‌های دیگر وارد مرحله سوم آزمایش انسانی شده و در این فاز 50 هزار دوز تزریق انجام خواهد شد؛ 2 تا 4 میلیون دوز از این واکسن تا فروردین 1400 تولید می‌شود و این نخستین واکسن ایرانی کروناست که به دستمان خواهد رسید.

نمکی: سفر نروید/ واردات 400 هزار دوز واکسن کرونا از هندوزارت بهداشت: واکسن کرونا در کادر درمان عارضه نداشته استواکسیناسیون مردم از خرداد 1400 با «واکسن کوو ایران برکت» آغاز می‌شودنحوه ثبت‌نام داوطلبان شرکت در تست انسانی «واکسن رازی کووپارس»صدور مجوز تست انسانی واکسن شهید فخری‌زاده/ چند واکسن ایرانی کرونا به مرحله آزمایش انسانی رسیده‌اند؟

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: