گوناگون, سرتیتر

ونزوئلا: خیز صنعت نفت برای تولید ۱٫۵میلیون بشکه در روز

منبع: تله‌سور، ۲۱ فوریه ۲۰۲

مترجم: محمد قربانی

هدف امسال ونزوئلا، علی‌رغم تحریم‌های متعدد و محاصره‌ی اقتصادی آمریکا، گسترش چشمگیر صنعت نفت خود می‌باشد. رساندن تولید به ۱٫۵۰۸٫۰۰۰ بشکه نفت در روز، هدف نیکلاس مادورو با تمدید بیانیه‌ی اضطراری انرژی در صنعت هیدروکربن به مدت دوازده ماه است. نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا روز جمعه در کمیسیون مدیریت هماهنگی ریاست‌جمهوری برنامه‌ریزی این صنعت که رهبری آن را «علی رودریگس آراکه» به عهده دارد گفت:

«می‌خواهم به عرض برسانم که در هنگامه‌ی قانون ضد محاصره و موج قراردادهای جدیدی که به سود کشور و سرمایه‌گذاران بین‌المللی است، ما به مذاکره با شرکت‌هایی از ترکیه، هند، چین، روسیه و اروپا ادامه می‌دهیم».

از سوی دیگر، وزیر نفت، طارق العیسمی گفت: «امسال شرکت ملی نفت ونزوئلا تولید نفت خام را به ۱٫۵میلیون بشکه خواهد رساند. این برنامه‌ای است که به اتفاق کارگران طرح آن را ریختیم. من کاملاً به طبقه‌ی کارگر در شرکت ملی نفت ونزوئلا، به وفاداری‌شان و به تعهدشان به کار اطمینان دارم. می‌دانم که در این مرحله از مبارزه برای بازسازی صنعت نفت ونزوئلا، آن‌ها به اهداف تعیین‌شده و فراتر از آن دست خواهند یافت، بله آن‌ها می‌توانند! ما اعتقاد راسخ داریم که کار هماهنگ میان کمیسیون ریاست‌جمهوری (منسوب به) علی رودریگس، طبقه‌ی کارگر و بخش‌های مولد قادر خواهند بود ارتقا و هدایت توسعه‌ی ذخایر عظیم ۳۳۰ بیلیون بشکه‌ای نفت و نیز ۱۹۷ تریلیون فوت مکعبی گاز را پیش ببرند.»

تحریم‌های ایالات متحده علیه صنعت هیدروکربن ونزوئلا اقتصاد کشور و سلامت مردم را به خطر انداخته است، چنان‌که سازمان ملل متحد نیز این امر را تأیید کرده است.

به‌علاوه مادورو توضیح داد: «دزدی ایالات متحده از سیتگو، شرکت تابع شرکت نفت ونزوئلا، مانع فروختن ۵۰۰هزار بشکه نفت مرغوب و ارزان به پالایشگاه‌های نفت در ایالات متحده شد».

به گفته‌ی العیسمی، ذخیره‌ی نفتی ونزوئلا، بزرگ‌ترین ذخیره‌ی نفتی جهان، «مورد نظر ویژه‌ی بازیگران معین ژئوپولیتیک انرژی جهان است. (ونزوئلا) با طراحان جنگ به اشکال مختلف رو‌به‌روست، جنگی که درحال غلبه بر آن است.» از این منظر است که رئیس‌جمهور مادورو از سرمایه‌گذاران آمریکایی نیز برای کار در کشور دعوت می‌کند:

«می‌خواهم به سرمایه‌گذاران آمریکایی در بخش نفت بگویم که دَر برای سرمایه‌ی آمریکایی در بخش نفت، گاز و پتروشیمی برای مشارکت بُرد بُرد باز است.»

منبع کانال تلگرام دست‌ها از ونزوئلا کوتاه

@Bolivari