رسانه ها

«شاخه و برگ»؛‌ نماد ارتباط مسئولانه حزب کمونیست چین با توده های مردم

عبارت «یک شاخه و یک برگ همواره با هم در ارتباطند»، از شعری که در نقاشی جوهری بامبوی 275 سال پیش «ژنگ بان چائو» (Zheng Banqiao) نویسنده، خوشنویس و نقاش معروف چین باستان نوشته شده، سرچشمه گرفته است.

بسیاری از مردم به دلیل وقوع سیل و یا همه گیری بیماری در استان ساحلی «شاندونگ» (Shandong) واقع در شرق چین به دلیل عدم دسترسی به مواد غذایی در شرف مرگ بودند؛ در آن زمان، «ژنگ بانکیائو»، این هنرمند معروف چینی به عنوان یک مقام محلی و فرماندار، به شهرستان «وی شیان» (Weixian) منتقل شد و به محض رسیدنش به این شهرستان، با هدف کمک به مردم، سریعا دستور مهندسی راه و ساختمان را صادر کرد و افرادی که گرفتار بلایای سیل و اپیدمی شده بودند را به کار گرفت تا آنها بتوانند به مواد غذایی دسترسی پیدا کنند.

«ژنگ بان چائو» همچنین به خانوارهای بزرگ ساکن این شهرستان چین دستور داد تا انبارهای خود را به روی مردم آسیب دیده بلایا باز کنند تا غلات و مواد غذایی مورد نیاز این مردم تامین گردد.

این هنرمند چینی با این رویکرد توانست جان صدها نفر را نجات دهد.

البته برخی از مردم در ابتدا با ژنگ بان چائو مخالفت کردند و بهانه آنها این بود که او باید در ابتدا به هیئت قضایی گزارش دهد و منتظر دستور العمل های لازم بماند و سپس بر اساس قوانین وارد عمل شود اما بان چائو اتخاذ چنین رویکردی را به طور کامل رد کرد و با اشاره به اینکه تا زمان گزارش دهی به هیئت قضایی خیلی از مردم در آستانه مرگ قرار می گیرند و زندگی ها نابود می شود، گفت: خودم مسئولیت را بر عهده می گیرم!

بعد از آن بود که بان چائو تصویری از بامبوهای جوهری را خلق کرد؛ چهار بامبو در نقاشی او دیده می شدند که به نظر نمی رسید که جذابیتی داشته باشند اما وقتی مخاطب شعر کنار آن نقاشی را می خواند، احساس دیگری پیدا می کرد؛‌ معنای آن شعر این بود که مقامات این شهرستان یک شاخه و یک برگ هستند که همواره تمایل به عشق دارند و با یکدیگر در ارتباطند و نمی توانند نسبت به تجربه های تلخ مردم بی تفاوت باشند.

اینجا بود که به نظر می رسید هر کسی به این نقاشی نگاه می کند، صدای بامبوهای رها شده در باد را می شنود؛‌ در این نقاشی، برگ حاوی احساس است و عشق و نگرانی شاعر را به مخاطب انتقال می دهد.

امروزه بیش از دویست سال از آن دوران می گذرد و حزب کمونیست چین که حزب حاکم در این کشور محسوب می شود، همچنان از تفکرات مردم محور به عنوان فلسفه حاکمیتی خود استفاده می کند؛ «شی جین پینگ» رهبر این حزب نیز اغلب عبارت «یک برگ و یک شاخه همواره با یکدیگر در ارتباطند» را نقل می کند تا به اکثریت کادر دولت چین یادآوری کند که منافع توده های مردمی اموری بی اهمیت نیستند و این منافع باید توسط مقامات دولتی تامین گردد.

در این بین، خود رهبر چین نیز همسو با افکار عمومی پیش می رود و احساسات مردم کشورش را درک می کند و به حل و فصل کارآمد رنج های مردم می پردازد.

حزب حاکم چین در مواجه با پاندمی کرونا در سال 2020، به مفهوم «زندگی در اولویت» و «اول مردم» پایبند ماند و مردم سراسر این کشور را در مسیر مقابله با همه گیری کرونا هدایت کرد و کار و تولید را از سر گرفت و به این ترتیب اقتصاد چین احیا شد.

احساساتی که دولت چین برای مردم این کشور خرج کرده است با تقدیر جهانیان روبرو شده است.

«ایلان ماسک» مدیر عامل شرکت آمریکایی خودروهای الکتریکی «تسلا» اخیرا در مصاحبه ای اعلام کرده که دولت چین به رفاه مردم بسیار اهمیت می دهد و در مقایسه با دولت آمریکا، مسئولیت به مراتب بیشتری در قبال رفاه بشریت برای خود قائل است.

رادیو بین‌المللی چین