کوبا, رسانه ها

وزیر خارجه کوبا: حمله آمریکا نقض آشکار حاکمیت سوریه است

در ادامه واکنش‌های بین‌المللی به تجاوز اخیر آمریکا به استان دیرالزور در نزدیکی مرزهای سوریه و عراق و بمباران مواضعی در این استان، «برونو رودریگس» وزیر امور خارجه کوبا با انتشار پیامی توییتری ضمن محکوم کردن این اقدام واشنگتن نوشت: این [حمله] نقض آشکار حاکمیت و تمامیت ارضی کشور [دوست و] برادر و حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل است.

رسانه‌های کوبا همواره روابط دو جانبه این کشور آمریکای لاتین و سوریه را مثبت ارزیابی کرده و دولت کوبا نیز بارها، ضمن نفی هرگونه مداخله خارجی در امور سوریه، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور را یادآور شده است.

وزارت خارجه ونزوئلا نیز بامداد شنبه در صفحه توییترش نوشت: کاراکاس حمله نظامی ایالات متحده به خاک سوریه را به شدت محکوم می‌کند و همبستگی قاطع خود با مردم و دولت آن کشور برادر را ابراز می‌دارد.

وزارت خارجه ونزوئلا افزود: جای تأسف است که واشنگتن به جنگ بی پایان باز می‌گردد و از دیپلماسی و قوانین بین‌المللی فاصله می‌گیرد.

تنها یک ماه از ورود جو بایدن به کاخ سفید نمی‌گذرد که «جان کربیم سخنگوی پنتاگون پنجشنبه شب در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: به دستور رئیس جمهوری بایدن، نیروهای ارتش آمریکا عصر امروز حملات هوایی علیه زیر ساخت‌های مورد استفاده گروه‌های شبه نظامی عراقی در شرق سوریه انجام دادند.

وی مدعی شد که این حملات در پاسخ به حملات اخیر علیه کارکنان آمریکا و ائتلاف در عراق و تهدیدهای مداوم این افراد انجام شده است.

وزارت امور خارجه سوریه نیز شامگاه جمعه در بیانیه ای ضمن محکومیت نخستین حمله هوایی دولت جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا به منطقه مرزی سوریه با عراق، از واشنگتن خواست، رویکرد خصمانه خود در قبال دمشق را تغییر دهد.