سرمقاله, سرتیتر

نقش حیاتی چین و روسیه در جبران توزیع نابرابر جهانی واکسن کرونا در غیاب غرب

چین و روسیه به تامین کمبود واکسن های ضد کرونا در کشورهای در حال توسعه کمک می کنند و این در حالیست که کشورهای غربی غائب هستند.

بدنبال ورود واکسن های ضد کرونای اهدایی از سوی چین، هر روز تعداد بیشتری از کشورهای آفریقایی اجرای برنامه های واکسیناسیون علیه بیماری کووید-19 را آغاز می کنند؛ ناظران بر این باورند که چین نقشی بسیار حیاتی در رسیدگی به شرایط نابرابر واکسیناسیون در سراسر دنیا ایفا کرده است و در حال حاضر واکسن های بیشتری در چین در حال تولید هستند و ظرفیت تولید واکسن این کشور می تواند نیازهای داخلی خود چین و همچنین کشورهای خارجی را تامین کند.

سخنگوی «امرسون منانگاگوا» رئیس جمهور زیمبابوه روز گذشته (چهارشنبه 25 فوریه/7 اسفندماه) تاکید کرد که این کشور آفریقای جنوبی بدنبال موافقت پکن در زمینه ارائه دوزهای رایگان بیشتر واکسن کرونا، 1.2 میلیون دوز دیگر از واکسن های مهار کننده کووید-19 را با قیمت ترجیحی از چین خریداری خواهد کرد.

از طرف دیگر، «هاگه گینگوب» رئیس جمهور «نامیبیا» نیز روز گذشته از چین و سایر کشورها بابت کمک و تامین واکسن های ضد کرونای این کشور و سایر کشورهای آفریقایی با هدف ارتقاء نبرد علیه پاندمی ویران کننده کووید-19 قدردانی کرد.

«جائو لی جیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز گذشته اعلام کرد که چین در حال تامین کمک های خود در ارائه واکسن ضد کرونا به 53 کشور و صادرات واکسن های خود به 27 کشور است.

واکسن های اهدایی و صادراتی چین به کشورهایی مانند مغولستان، مصر و سنگاپور وارد شده اند.

آفریقا تلفات بیش از 100 هزار نفری ناشی از کرونا را ثبت کرده است و بدنبال شروعی آهسته، در حال حاضر در حال اجرای واکسیناسیون علیه کروناست؛ مجله «لنست» گزارش داده است که کمپین های واکسیناسیون گسترده در آفریقا از ماه مارس سال جاری میلادی آغاز می شوند ولی با این حال همچنان نگرانی هایی درباره دسترسی برابر به این واکسن ها وجود دارد.

«مکی سال» رئیس جمهور سنگال اعلام کرده که علت اینکه او واکسن های چین را انتخاب کرده، این است که همزمان که کشورهای توسعه یافته اجرای برنامه های واکسیناسیون علیه کرونا را آغاز کرده اند، ائتلاف «کووکس» (تسهیل دسترسی برابر جهانی به واکسن کرونا) هنوز واکسن ندارد و او نمی توانسته است منتظر رسیدن واکسن بماند.

در تاریخ 17 فوریه بود که «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل از توزیع به شدت نابرابر و غیرمنصفانه واکسن های کووید-19 انتقاد و تاکید کرد که صرفا 10 کشور در جهان توانسته اند 75 درصد از برنامه های واکسیناسیون خود علیه کرونا را اجرایی کنند.

در این بین، «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه به منظور رقابت با چین در زمینه اهدای واکسن کرونا، تاکید کرده است که اروپا و آمریکا باید فورا حداکثر 5 درصد از منابع فعلی واکسن های ضد کرونای خود را به کشورهای در حال توسعه اختصاص دهند؛‌ این در حالیست که کمپین های واکسیناسیون علیه کرونا در این کشورهای در حال توسعه ندرتا آغاز شده است و چین و روسیه در حال پرکردن شکاف های تامین واکسن های کرونا در این کشورها هستند.

با این وجود، کارشناسان بهداشت تاکید دارند که حتی اگر کشورهای غربی درصدد کمک به تامین واکسن های کرونا باشند، خودشان همچنان با کمبود واکسن مواجه اند؛ داده های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا نشان می دهد که صرفا 13.1 درصد از جمعیت 330 میلیون نفری آمریکا در برابر کرونا واکسینه شده اند و بسیاری از آمریکایی ها همچنان برای تزریق دوز دوم این واکسن به دلیل کمبود منابع آن، با مشکل مواجه اند.

در حالیکه برخی رسانه های خارجی از جمله «اکونومیست» ظرفیت تولید واکسن چین جهت تامین نیازهای واکسن کرونا در داخل این کشور و خارج از آن را زیر سؤال برده اند، مسئولان دو تولید کننده برتر و بزرگ واکسن در چین به نام های «سینوفارم» و «سینوواک» اعلام کرده اند که هر کدام از آنها، ظرفیت تولید واکسن های خود در سال جاری میلادی را به 1 میلیارد دوز خواهند رساند.

این در حالیست که پروسه تولید واکسن های چینی ضد کرونا اخیرا با پیشرفت چشمگیری روبرو بوده اند چرا که یک واکسن جدید زیر واحد پروتئینی کووید-19 نیز در چین وارد آزمایشات بالینی شده است که این امر به گسترش منابع واکسن های ضد کرونای این کشور کمک خواهد کرد؛ روند تولید این واکسن جدید ضد کرونای چین در مقایسه با دو واکسن غیر فعال کننده قبلی این کشور که در حال تولید انبوه است، کوتاه تر است و تزریق تک دوزی این واکسن جدید می تواند به حل مشکلات مربوط به تولید واکسن کرونا کمک کند.


ستایش جامعه جهانی از اقدامات چین در توزیع عادلانه واکسن کرونا

در پی شیوع کرونا در سراسر جهان، بسیاری کشورها خواهان واکسیناسیون برای مقابله با آن شده اند. با این حال، مساله توزیع ناعادلانه واکسن در سراسر جهان به وجود آمده است.

این در حالیست که چین با تلاش خود به توزیع عادلانه واکسن پرداخته و واکسن های تولید این کشور به کشورهای متقاضی بسیاری در آسیای جنوب شرقی، اروپا، آمریکای جنوبی و آفریقا منتقل شده است. این اقدام چین به کشورها برای غلبه کردن بر کرونا انرژی مثبت تزریق کرده است.

16 فوریه، نخستین محموله واکسن چینی کرونا به مجارستان منتقل شد. نخست وزیر مجارستان در جمع خبرنگاران اطمینان کامل خود نسبت به واکسن چینی را ابراز کرد. نخست وزیر صربستان نیز پس از ورود محموله دوم واکسن چینی به کشورش اعلام کرد: با کمک چین، برنامه واکسیناسیون عمومی این کشور راه اندازی شده و میزان واکسیناسیون این کشور در مقام اول در اروپا قرار دارد. با توجه به کمبود واکسن و تعلیق تحویل، اکنون برخی کشورهای دیگر اروپا از جمله آلمان و اتریش ورود واکسن چینی را در نظر گرفته اند.

بسیاری کشورهای آمریکای لاتین نیز رای اعتماد به واکسن چینی داده اند. تا کنون واکسن سینوواک چین به کشورهایی چون مکزیک، شیلی، برزیل و پرو منتقل شده است. رییس جمهور شیلی پس از تزریق نخستین دوز واکسن سینوواک در جمع خبرنگاران گفت: می خواهم به همه هموطنان خود بگویم «این یک واکسن امن و موثر است.»

همچنین چین واکسن های خود را به بسیاری کشورها از جمله کامبوج، لائوس، اتحادیه عرب اهدا کرده و در تعطیلات رسمی عید بهار، چین واکسن خود را به هفت کشور زیمبابوه، ترکیه، پرو، مراکش، سنگال، مجارستان و امارات متحده عربی تحویل داد.

به دنبال واکسیناسیون گسترده در داخل و خارج چین، واکسن های تولید چین مورد تایید گسترده جامعه جهانی قرار گرفته است و مقامات کشورها اثربخشی و ایمنی واکسن های چین را ستوده اند.

افزایش تولید واکسن چین به حل مساله کمبود واکسن در سراسر جهان بسیار کمک کرده است. تا کنون چین 18 خط تولید واکسن راه اندازی کرده است.

فنگ دو جیا رییس انجمن واکسن چین چندی پیش اعلام کرد: پیش بینی می شود تا پایان سال 2021، میزان تولید واکسن چین به بیش از 2 میلیارد دوز و تا پایان سال 2022 به بیش از 4 میلیارد دوز برسد.

چین پیش تر تعهد داده بود که واکسن تولید خود را به عنوان محصول عمومی جهان عرضه می کند، همچنین بر اساس درخواست سازمان بهداشت جهانی 10 میلیون دوز واکسن در اختیار برنامه دستیابی آسان به واکسن کرونا قرار داد تا پاسخگوی تقاضای کشورهای در حال توسعه برای واکسن باشد. تا 18 فوریه، چین به 53 کشور جهان واکسن عرضه کرده است. وزارت خارجه چین نیز چندی پیش از اعطای واکسن به 19 کشور آفریقایی دیگر در اقدام بعدی خبر داد.

اجرای تعهدات چین مسوولیت پذیری کشور بزرگ را نشان داده است. در صورتی که جامعه جهانی با همدلی و همبستگی به توزیع عادلانه واکسن بپردازند، غلبه نهایی بر کرونا مسیر خواهد بود.

رادیو بین‌المللی چین