رسانه ها

روسیه: وقتی به ترور عادت کردی

مقام پارلمان روسیه با اشاره به حمله آمریکا به مرز سوریه-عراق، گفت: آمریکا به قدرت نمایی از طریق حملات نظامی و ترور عادت کرده است.
به گزارش خبرگزاری «نووستی»، «آلکسی پوشکوف» عضو ارشد کمیته سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون (سنای) روسیه در تفسیر حمله هوایی آمریکا به مرز سوریه و عراق اعلام کرد که این اقدام واشنگتن را می‌توان ارسال علامتی برای روسیه، ایران و برخی کشورهای دیگر جهان درباره ماهیت خط مشی سیاست خارجی جو بایدن، رئیس جمهوری جدید ایالات متحده ارزیابی کرد.

پوشکوف در کانال تلگرام خود در این باره نوشت: «این حمله یک اخطار کاملاً رسمی بود که در کارنامه آمریکا به ثبت رسید. این حمله ارسال علامتی برای مسکو، تهران، دمشق و چین، حتی به اسرائیل و عربستان بود. هرچند اهداف این حمله محدود بود، ولی مسئله مهم، این واقعیت است که حمله نظامی به خاک سوریه کمتر از ۴۰ روز پس از روی کار آمدن دولت رئیس جمهور دموکرات آمریکا صورت گرفته است.»

این عضو شورای فدراسیون روسیه همچنین ابراز عقیده کرد که چنین اقدامی از سوی ایالات متحده نشان دهنده تمایل واشنگتن برای تحمیل شروط جدید برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران است.

وی در این باره یادآور شد: «در خصوص ایران باید بگویم، فعلاً هیچ «شاخه زیتونی» از طرف دولت جدید آمریکا به تهران نشان داده نشده است. زیتون هیچ تناسبی با بمب‌های هوایی که در نزدیکی ایران به خاک سوریه اصابت کرده، ندارد. به احتمال زیاد، ایالات متحده با این اقدام خواسته تا بازگشت خود به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را با شروط جدیدی همراه کند که قبل از همه، تغییر سیاست منطقه‌ای ایران و همچنین صرف نظر کردن تهران از برنامه موشکی این کشور است. حمله هوایی آمریکا به خاک سوریه دقیقا، چنین برخوردی را نشان می‌دهد.

پوشکوف همچنین معتقد است که ایالات متحده به قدرت نمایی از طریق حملات نظامی و ترور عادت کرده است.

این سناتور ادامه داد: «آمریکا به خاک سوریه حمله هوایی کرد که چند نفر در نتیجه آن کشته شدند. جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید: «آمریکا در حال بازگشت است». البته آنها از طریق جملات نظامی و از طریق کشتن مردم باز می‌گردند. و این نشانه «قدرت و رهبری آمریکا» در جهان است. آمریکایی‌ها راه دیگری برای نشان دادن قدرت رهبری خود ندارند.»

پیش از این، «کنستانتین کاساچوف» رئیس کمیته امور بین‌الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز گفته بود، تجاوز نظامی آمریکا به سوریه، تنها باعث افزایش تنش در منطقه خاورمیانه و آسیب رسیدن به روند آغاز شده و عادی سازی اقدام واشنگتن و ایران در چارچوب احیای توافق هسته‌ای خواهد شد.

«ولادیمیر جباروف» نائب رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز در ابراز عقیده‌ای مشابه یادآور شد که حمله هوایی صورت گرفته به خاک سوریه می‌تواند باعث وخامت بیشتر اوضاع در منطقه شود.

وزارت امور خارجه روسیه نیز این اقدام آمریکا را محکوم کرد. به گفته «ماریا زاخارووا»، مسکو حمله هوایی آمریکا به مرز سوریه و عراق را به‌شدت محکوم می‌کند. وی گفت: «روسیه خواستار احترام بدون قید و شرط به حاکمیت و تمامیت ارضی کشور سوریه هستیم و هر گونه تلاش برای تبدیل خاک کشور سوریه به عرصه‌ای برای تصفیه حساب‌های ژئوپلیتیکی را غیرقابل قبول ارزیابی می‌کنیم.»