سياسی, سرتیتر

فارن پالیسی خواهان پایان سیاست فشار حداکثری علیه ایران


فارن پالیسی خواهان پایان سیاست فشار حداکثری علیه ایران

در حالی که مقامات واشنگتن در فکر بازگشت به توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران هستند ، بیشتر بحث ها در مورد این است که آیا دولت ایالات متحده اهرم فشار را از دست می دهد یا خیر. برخی از کارشناسان و مقامات استدلال می کنند که اگر دولت بایدن به معامله بپیوندد، اهرم های ساخته شده در سال های اخیر را از طریق استراتژی فشار حداکثری دونالد ترامپ ، رئیس جمهور سابق ایجاد شده بود، از دست خواهد برد. حفظ فشار حداکثری برای تحمیل هزینه بیشتر ، تهران را به میز مذاکره باز نمی گرداند و بلند پروازی های هسته ای ایران را متوقف نمی کند.

در حالی که تحریم های ایالات متحده چالش های بزرگی را در اقتصاد ایران ایجاد کرده و دسترسی ایران به منابع مالی را محدود کرده است ، اما آنها در تغییر رفتار تهران در مورد برنامه هسته ای موفق نبوده اند. در واقع ، ایران امتیازات بیشتری متحمل نشد. در عوض ، این کشور با تقویت فعالیت های هسته ای ، برنامه موشکی و فعالیت های منطقه ای خود استراتژی ایجاد اهرم بازدارندگی را در پیش گرفت. ایران نه تنها به توانایی ساخت بمب [هسته ای] نزدیکتر شده است ، بلکه حتی گفتمان سیاسی مقامات اصلی در مورد عبور از این آستانه نیز تغییر کرده است.

اهرم [فشار] تنها درصورتی معنی دار است که بتوان از آن برای تولید نتایج مطلوب سیاسی استفاده کرد. استمرار در ایجاد اهرم فشار صرفاً به منظور تحمیل درد یا فشار آوردن ، یک استراتژی مذاکره موثر و پایدار نیست. این امر منجر به چرخه معیوبی برای دنبال کردن توافق کاملی می شود که وجود ندارد و نادیده گرفتن فرصت های پیشرفت تدریجی با نزدیک شدن ایران به توانایی تسلیحات هسته ای. با احیای توافق هسته ای ، دولت ایالات متحده هیچ فشار تحریمی را از بین نمی برد ، اما اگر کارت های خود را عاقلانه بازی کند ، می تواند موقعیت خود را برای پیگیری مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران و فعالیت های منطقه ای افزایش دهد.

ایران فعالیتهای هسته ای خود را افزایش داده است تا در صورت تصمیم خود به توانایی ساخت سلاح هسته ای نزدیک شود. مقامات ایرانی در ژانویه اعلام کردند که برنامه هسته ای خود را با از سرگیری غنی سازی اورانیوم به سطح ۲۰ درصد گسترش می دهند ، که بسیار بالاتر از حد سطح پایین ۳.۶۷ درصد تعیین شده در توافق سال ۲۰۱۵ است. علاوه بر این ، برای به حداقل رساندن تأثیر تحریم ها و اهرم فشارهای ایالات متحده ، ایران بر سرمایه گذاری در زیرساخت های اقتصاد مقاومتی متمرکز شده است تا اقتصاد را از راه های متنوعی به پیش برد که مستلزم نگاه بیشتر به درون خود است تا به تجارت خارجی ، به ویژه با غرب ، کمتر متکی باشد. امروز ایران در هیچ کجای آستانه سقوط قرار ندارد. پیش بینی می شود این کشور در سال ۲۰۲۱ شاهد بهبود اقتصادی باشد.

در پاسخ به تلاش فشار حداکثری ، تهران تلاش کرد تا اهرم فشار خود را افزایش دهد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران عملیات نظامی دریایی خود را در خلیج فارس افزایش داده و مسیرهای تجاری دریایی را از طریق تنگه هرمز هدف قرار داده است تا توانایی خود را در آسیب رساندن به منافع ایالات متحده و متحدانش نشان دهد. آخرین نمونه در اوایل ژانویه بود که سپاه پاسداران یک کشتی با پرچم کره جنوبی را به احتمال زیاد در واکنش به توقیف ۷ میلیارد دلار وجوه ایرانی که به سبب تحریم های آمریکا منجمد شده بود ، توقیف نمود.

مرکز مطالعات خلیج فارس

🚫@NowarNosanctions🚫

Reviving the Nuclear Deal Gives the U.S. More Leverage Over Iran

Maintaining maximum pressure to inflict more pain won’t bring Tehran back to the negotiating table or halt Iran’s nuclear ambitions.

https://t.me/NowarNosanctions