اخبار
نوشتن دیدگاه

مسکو با طعنه به اعتراضات بارسلونا، جواب «اتحادیه اروپا» را داد

ساعتی بعد از توییت مداخله‌جویانه و تهدیدآمیز «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره پرونده مخالف غربگرای دولت روسیه، وزارت خارجه روسیه جواب بورل را داد.
صفحه توییتر وزارت خارجه روسیه به توییت ضد روسی روز یکشنبه جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه سابق اسپانیا جوابی طعنه‌آمیز داد و از سکوت او در قبال اعتراضات اخیر در کشورش انتقاد کرد.
در ادامه مواضع مداخله‌جویانه غرب درباره پرونده الکسی ناوالنی مخالف غربگرای دولت روسیه، بورل ضمن محکوم کردن دادگاه‌های این کشور، مسکو را تهدید کرد.
روز شنبه (دیروز) بود که دادگاهی در مسکو درخواست اعتراض الکسی ناوالنی مخالف غربگرای روسیه برای کنار زدن حکم دادگاه بدوی درباره حبس سه و نیم ساله او را رد کرد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتر به نشست دوشنبه وزرای خارجه اتحادیه اروپا اشاره کرد و نوشت: «دادگاه‌های روسیه همچنان دارند به بی توجهی به حکم دادگاه حقوق بشر اروپا درباره پرونده الکسی ناوالنی ادامه می‌دهند. در نشست دوشنبه شورای امور خارجی ما با وزرای 27 کشور عضو اتحادیه اروپا درباره اقدامات اتحادیه اروپا صحبت خواهیم کرد».
وزارت خارجه روسیه در پاسخ به این توییت ضد روسی بورل به اعتراضات گسترده و خشونت‌‌آمیز اخیر در اسپانیا اشاره و از سکوت این سیاستمدار اسپانیایی در قبال این اعتراضات به شدت انتقاد کرد.
در توییت این وزارتخانه آمده است: «تلاش‌های جوزپ بورل برای موعظه کردن روسیه درباره ناوالنی قطعا درباره خیابان‌های بارسلون «مناسب‌» خواهد بود».
طعنه وزارت خارجه روسیه به بورل، وزیر خارجه سابق اسپانیا در شرایطی مطرح شده که اعتراض‌ها در شهرهای مادرید، بارسلون و دیگر شهرهای این کشور بابت دستگیری یکی از هنرمندان وارد پنجمین روز شد.
معترضان به دستگیری «پابلو هاسل» خواننده اشعار اعتراضی شنبه شب شیشه‌های برخی مغازه‌های این بارسلون را درهم شکستند و بدین وسیله اعتراض خود را به ۹ ماه حبس برای را نشان دادند. دستگیری این هنرمند اسپانیایی موجی از انتقادها را در زمینه نقض آزادی بیان به همراه داشته است.

در ادامه مواضع مداخله‌جویانه غرب درباره پرونده الکسی ناوالنی «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن محکوم کردن دادگاه‌ها در روسیه، مسکو را تهدید کرد.
روز شنبه (دیروز) بود که دادگاهی در مسکو درخواست اعتراض الکسی ناوالنی مخالف غربگرای روسیه برای کنار زدن حکم دادگاه بدوی درباره حبس سه و نیم ساله او را رد کرد اما ۶ هفته زمان زندان ناوالنی را کاهش داد.
جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یک روز بعد از حکم دادگاه تجدیدنظر مسکو، مواضع و عملکرد دادگاه‌ها در روسیه را محکوم کرد.
این مسئول ارشد اروپایی روز یکشنبه (امروز) همانند دیگر مقام‌های غربی درباره پرونده بازداشت و صدور حکم زندان برای ناوالنی، در امور داخلی روسیه مداخله و به این کشور اتهام‌زنی کرد.
بورل در پیامی توییتری به نشست فردا دوشنبه وزرای خارجه عضو اتحادیه اروپا اشاره و یک بار دیگر روسیه را درباره پرونده ناوالنی تهدید کرد.
وی نوشت: «دادگاه‌های روسیه همچنان دارند به بی توجهی به حکم دادگاه حقوق بشر اروپا درباره پرونده الکسی ناوالنی ادامه می‌دهند. در نشست دوشنبه شورای امور خارجی ما با وزرای 27 کشور عضو اتحادیه اروپا درباره اقدامات اتحادیه اروپا صحبت خواهیم کرد».
«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین گفته بود، حکم دادگاه حقوق بشر اروپا درخصوص آزادی ناوالنی غیرقانونی و جانبدارانه است. به گفته او، اقدام این دادگاه مستقر در استراسبورگ، «مداخله در امور قضایی روسیه و بوده و ما آن را غیر قابل قبول می‌دانیم».
سخنگوی کرملین پیشتر درباره این چهره مخالف دولت روسیه گفته بود، مسکو اطلاعاتی دارد که نشان می‌دهد ناوالنی با سیا همکاری دارد.
چندی قبل ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه گفته بود، افراد‌ جاه‌طلب و تشنه قدرت همچون ناوالنی از سوی قدرت‌های خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند تا روسیه را تضعیف و مهار کنند.
اظهارنظر و تهدید تازه بورل علیه روسیه در شرایطی انجام شده که او چندی قبل درباره پرونده ناوالنی، مسکو را به «تحریم‌های اتحادیه اروپا» تهدید کرده بود.
ناوالنی که در پرونده‌ای موسوم به پرونده «روچر» با مجازات تعلیقی مواجه بوده به علت از دست دادن حضور در چندین جلسه بازپرسی در لیست افراد تحت تعقیب قرار گرفت و از ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ به دلیل نقض مکرر مقررات مشروط در لیست افراد تحت تعقیب پلیس فدرال روسیه قرار داشت.
او پیش‌تر به تحمل سه سال و نیم حبس محکوم شده بود و با توجه به گذراندن بخشی از آن در حبس خانگی، دو سال و هشت ماه دیگر را باید در حبس به سر ببرد. مقامات روسیه می‌گویند، ناوالنی با عدم گزارش موقعیت مکانی خود طی گذراندن حبس خانگی، قوانین را نقض کرده است.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.