کوبا, تیتر, سرمقاله, سرتیتر

دموکراسی ساخت آمریکا و هزینه‌های چندین میلیونی – رونالد سوارس ریواس – محمد قربانی


دموکراسی ساخت آمریکا و هزینه‌های چندین میلیونی
آمریکا طی دو دهه‌ی گذشته بیش از ۲۴۹٫۵ میلیون دلار صرف تخریب انقلاب کوبا کرده است
منبع: گرانما مورخ ۱۱ فوریه ۲۰۲۱
نویسنده: رونالد سوارس ریواس
مترجم: محمد قربانی


گرچه تلاش‌های آمریکا منجر به نتیجه‌ی مورد انتظار سازمان‌دهندگان تهاجم علیه کوبا نشده است، این تهاجم همچنان کسب‌وکاری با سودهای چندین میلیونی است.

آمریکا، پنهان در پشت نام آژانس‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌های رنگارنگی که به‌ندرت درباره‌ی مدیریت مالی‌شان اطلاع‌رسانی همگانی می‌شود، طی دو دهه‌ی گذشته برای تأمین مالی اقدامات تخریبی علیه انقلاب (کوبا) بیش از ۲۴۹٫۵ میلیون دلار هزینه کرده است.

این تحقیق توسط پروژه‌ی پولی کوبا انجام و منتشر شده است، تارنگاشتی که برنامه‌های دولت آمریکا و پروژه‌های مرتبط با کوبا را پوشش می‌دهد.

تنها در سال ۲۰۲۰ بر اساس اطلاعات علنی‌شده‌ای که از درگاه‌های دیجیتالی برخی مؤسسات آمریکایی مانند «نمایندگی ایالات متحده برای توسعه‌ی بین‌المللی» (یواس‌اید) به‌دست آمده است، تخصیص مالی طرح‌های براندازی ۲٫۵ میلیون دلار تخمین زده شده است. تریسی ایتون، خبرنگار، در مقاله‌ی مندرج در پروژه‌ی پولی کوبا تحت عنوان «ورشکستگی کاسبی دموکراسی در کوبا» می‌نویسد این فقط بخشی از رقم است، زیرا «بعضی از نقشه‌ها آن‌قدر مخفی هستند که دریافت‌کنندگان پول‌ها هرگز آن را فاش نمی‌کنند». ایتون گزارش می‌دهد که دست‌کم ۵۴ گروه از سال ۲۰۱۷ و قدرت‌گرفتن ترامپ، با پول یواس‌اید و «موقوفه‌ی ملی برای دموکراسی» دست به فعالیت زده‌اند. وی می‌نویسد «هر ساله شبکه‌ای از گروه‌هایی که با منابع مالی آمریکایی برای هزاران فعال دموکراسی، خبرنگاران و ناراضیان پول نقد می‌فرستند، مثل قارچ می‌روید.»

اخیراً یک گزارشگر تارنگاشت آ.دن. کوبا — یکی از منابع اینترنتی خارجی که معمولاً واقعیات کشور را معوج جلوه می‌دهند — پس از اقدامات تحریک‌آمیز در مقابل وزارت فرهنگ، تأیید می‌کند که با پخش تصاویر این ماجرا در شبکه‌های مجازی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار دریافت کرده است. مطبوعات دیگری که برنامه‌ی ضدکوبایی دارند و خود را مروج روزنامه‌نگاری «مستقل» می‌نامند نیز اقرار کرده‌اند که با نهادهای آمریکایی ارتباط دارند. این تنها چهره‌ی قابل رؤیت یک کاسبی پول‌ساز است، زیرا طبق اظهار وزارت امور خارجه‌ی آمریکا، یواس‌اید و موقوفه‌ی ملی برای دموکراسی، به‌طور «مخفیانه» مقادیر نامعلومی پول به‌منظور تغییر نظام سیاسی کشورمان به «طرف‌های قرارداد» اختصاص یافته است.

ممکن نیست بدانیم چه مقدار از این پول وارد کوبا می‌شود و این پول به چه تعداد افراد پرداخت می‌شود، اما آنچه بسی روشن است این است که میلیون‌ها دلار سرمایه‌گذاری امپراتوری برای به انقیاد کشاندن مردمی که مصمم به دفاع از استقلال خود به هر قیمتی هستند، کافی نیست.

منبع کانال تلگرام همبستگی با کوبا

@CubaSolidarity