سياسی, سرتیتر
نوشتن دیدگاه

«آزادی بیان»؛ سرپوشی برای انتشار اخبار جعلی توسط رسانه های غرب

رادیو بین المللی چین در گزارشی می نویسد، سازمان تنظیم کننده مقررات رادیو و تلویزیون چین اخیرا بیانیه ای در ارتباط با اخراج شبکه تلویزیونی «بی بی سی» از این کشور به دلیل نقض های جدید تولید محتوا توسط این کانال خبری منتشر و تاکید کرده است که این نهاد قانونی دیگر درخواست امسال پخش برنامه های «بی بی سی» در چین را نخواهد پذیرفت.

چنین تصمیمی کاملا قانونی و منطقی است؛ با این حال، برخی سیاستمداران انگلیسی همچنان روند انتشار اخبار دروغ و کذب درباره چین را تقویت می کنند و سیاه را سفید می نامند (کذب و دروغ را به عنوان واقعیت برای مردم تصویرسازی می کنند) و این در حالیست که چنین روندی، پیش داوری و تعصبات شدیدا ایدئولوژیکی آنها علیه پکن را برملا می سازد.

توضیحات ارائه شده از سوی انگلیس کاملا بی اساس است؛ اوایل ماه جاری میلادی بود که تنظیم کننده مقررات ارتباطات انگلیس مجوز پخش برنامه های شبکه «سی جی تی ان» چین در انگلیس را لغو کرد آن هم با این بهانه که خروجی این رسانه چینی، ماهیتی سیاسی دارد.

چنین ادعایی از سوی انگلیس علیه «سی جی تی ان»، به طور جدی اعتبار این رسانه چینی را تخریب و در روند تبادلات عادی فرهنگی بین دو کشور چین و انگلیس اختلال ایجاد کرد.

انگلیس بود که برای اولین بار اقدام به نقض منافع رسانه چینی «سی جی تی ان» کرد، بنابراین، این کشور در جایگاهی نیست که انگشت اتهام خود را به سمت عملکرد درست چین در محافظت از منافع ملی و اعتبار اخبار بگیرد و از چین در این زمینه انتقاد کند چرا که انگلیس با نقش بی گناهان را بازی کردن و هوچیگری درباره آنچه به اصطلاح «آزادی بیان» می نامد، صرفا درحال برملا کردن ریاکاری و دورویی خود است.

آزادی بیان هیچ گاه سرپوشی برای انتشار اخبار جعلی نیست؛ ممانعت از پخش برنامه شبکه تلویزیونی «بی بی سی» در چین همان چیزی بود که انگلیس خواستار آن بود!

«بی بی سی» مدتی بود که با بدطینتی، مشغول هوچیگری و به راه انداختن جار و جنجال درباره کووید-19 و همچنین اقدامات چین در مسیر مقابله با تروریسم و افراط گرایی در منطقه خودمختار «شین جیانگ» بود؛ این رسانه انگلیسی به طور کل هنگام پرداختن به اخبار چین، حقایق و اصول اخلاقی روزنامه نگاری را نادیده می گرفت و با سیاه نمایی و جعل اخبار، چین را یک تهدید به تصویر کشید.

این شبکه تلویزیونی انگلیسی حتی بعد از اینکه جعلی بودن اخبارش فاش شد، باز هم خود را «معتبرترین رسانه اخبار بین المللی در سطح جهان» توصیف کرد و با این رویکرد، باعث خشم هر چه بیشتر جمعیت 1 میلیارد و 400 میلیون نفری مردم چین شد.

باید توجه داشت که اقدام انگلیس در سرکوب وحشیانه رسانه «سی جی تی ان» چین و همچنین پخش شایعات علیه چین توسط «بی بی سی»، از تعصبات سیاسی عمیقا ریشه دار برخی انگلیسی ها علیه چین سرچشمه می گیرد.

«مارتین ژاک» محقق انگلیسی بر این باور است که «بی بی سی» بدنبال اجرای یک دستور کار جنگ سرد با هدف بی اعتبار کردن چین است.

قابل ذکر است که وقتی مردم کشورهای غربی از جمله مردم خود انگلیس از اعتبار رو به کاهش رسانه های غرب انتقاد می کنند، برخی سیاستمدارن انگلیس همچنان با دروغ پردازی علیه چین، عدم اعتبار اخبار خودشان را نادیده می گیرند که چنین رفتاری، نشان دهنده ارزش ها و اخلاقیات تحریف شده آنهاست.

هیچ کشوری اخبار جعلی را تحمل نمی کند؛ دولت و مردم چین هیچ گاه از آن دسته از رسانه های خبری که با بد ذاتی به دنبال حمله و بی اعتبار کردن کشورشان هستند، استقبال نمی کنند و آن دسته از کسانی که این نکته را نادیده می گیرند و خلاف خواسته جمعیت 1 میلیارد و 400 میلیون نفری چینی ها و همچنین در تضاد با وجدان انسانی و عدالت رفتار می کنند، لقمه ای بزرگ تر از دهانشان بر می دارند و نهایتا با عواقب رفتارشان روبرو خواهند شد.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.