سياسی, سرتیتر
نوشتن دیدگاه

چین حمایت از واکسیناسیون جهانی علیه کروناویروس ۲۰۱۹ را راهبری میکند

corona_china_20201

خبرگزاری شین هوا در 16 فوریه در تفسیری نوشت: چین در حال گسترش کمک و پشتیبانی خود از سایر کشورها، به ویژه کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته در دسترسی به واکسن کروناویروس 2019 است.

محموله 200000 دوز واکسن شرکت صینوفارم (سینوفارم) علیه کروناویروس 2019 که چین به زیمبابوه اهدا کرده، روز دوشنبه وارد این کشور شد. پرو روز شنبه پس از دریافت اولین محموله از شرکت دارویی چین در هفته گذشته، 700000 دوز دیگر از واکسن صینوفارم را دریافت کرد.

طبق اعلام وزارت امور خارجه در 8 فوریه، چین در حال ارائه محموله های کمکی واکسن به 53 کشور در حال توسعه است و این واکسن را به 22 کشور نیز صادر میکند. چین تصمیم دارد 10 میلیون دوز واکسن علیه بیماری کروناویروس 2019 را نیز به برنامه جهانی کواکس کمک کند که ابتکار عملیست برای تأمین نیازهای فوری کشورهای در حال توسعه در این راستا.

این اقدامات بار دیگر ثابت میکند که چین همانطور که متعهد شده است واکسنهای خود علیه کروناویروس 2019 را پس از تولید و استفاده، به کالای عمومی جهانی تبدیل میکند و راهبری اجرای این راهبرد را نیز در پیش گرفته است.

چین به عنوان یک کشور بزرگ مسؤول به کشورهای در حال توسعه واکسن میدهد و تمام تلاش خود را به کار بسته تا به روشهای مختلف با سایر کشورها در زمینه واکسن همکاری کند. شرکتهای چینی با توجه به تعداد محدود دوزهای موجود واکسن برای صادرات، با تمام نیرو در حال تولید واکسنهای کامل، تغلیظ شده و محصولات نیمه آماده هستند. مورد دوم بیشتر در کشورهای گیرنده پردازش میشود.

عزم چین برای فراهم کردن واکسن برای دیگران از چشم انداز برجسته این کشور در «ایجاد جامعه ای با آینده مشترک بشریت» ناشی میشود. این واکنشیست به این پرسش که جامعه جهانی چگونه باید با تلاطمات و تغییرات و در مجموع با چالشهای جهانی روبرو شود. این اقدام خواستار ماندن انسانها و ملتها در کنار یکدیگر در سرد و گرم روزگار و ساختن جهانی باز و فراگیر است.

همزمان با آغاز تأمین واکسن برای سایر کشورها، برخی منتقدان غربی تلاشهای چین را «دیپلماسی واکسن» و با هدف گسترش نفوذ سیاسی در آن کشورها تعبیر و معرفی میکنند. چنین تلاشهایی برای برچسب زدن و سیاسی کردن پیشرفت چین در تولید واکسن، بی احترامی آشکار به دانشمندان و متخصصان بهداشت کشور است. چنین اظهارات ناعادلانه ای علیه چین برای جلب اعتماد در جوامع جهانی در نبرد با بیماری همه گیر مفید نیست و نور انتهای تونل را کم میکند.

بیماری همه گیر کروناویروس 2019 به شدیدترین وجهی به دنیا یادآوری کرد که ما به هم پیوسته ایم و هیچ کس برنده نمیشود، مگر اینکه همه برنده شوند. جامعه بین المللی مدتهاست که به دلیل اختلافات عمیق در ثروت، تحصیلات و دسترسی به مایحتاج ضروری مانند برق و آب تمیز دچار شکاف شده و روا نیست با به چالش کشیدن راههای تأمین واکسن کروناویروس 2019 شرایط را بدتر کنیم.

زندگی و جان مردم دنیا فیلم سینمایی نیست که هر کس آرزو داشته باشد قهرمانی منجی برای همه باشد، بلکه چالشی مانند همه گیری، تلاطمیست که به جان کشتی مشترک بشریت افتاده و جان و مال و هستی همه بسته به همکاری و بیشترین و بهترین تلاش تک تک اعضاء جامعه بشریست.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.