اخبار
نوشتن دیدگاه

نشریه نظامی چین: رزمایش دریایی ایران و روسیه حرکتی اندیشمندانه بود

وبگاه «چاینا میلیتری» شنبه در تحلیلی نوشت، روسیه متحد سنتی ایران است و دو کشور منافع مشترک در خاورمیانه دارند. رزمایش مشترک دریایی روسیه و ایران در اقیانوس هند گام مهمی برای تقویت همکاری‌های نظامی آن‌ها در شرایط امنیتی بین‌المللی کنونی و حمایت از یکدیگر در کنار آمدن با چالش‌های جهانی به ویژه تهدیدهای ایالات متحده است.

بر اساس این گزارش، برای روسیه، همکاری نزدیکتر با ایران می‌تواند منافع این کشور را در خاورمیانه تقویت کند و فشار امنیتی تحمیل شده توسط ناتو را در اروپا کاهش دهد. روسیه از زمان واقعه کریمه در سال 2014 در معرض تحریم کشورهای غربی به رهبری ایالات متحده قرارداشته است.

رزمایش ایران و روسیه زدن دو نشانه با یک تیر بود

این وبگاه در ادامه نوشت، رزمایش مشترک دریایی در اقیانوس هند با نیروی دریایی ایران یک حرکت اندیشمندانه و در واقع نشان گرفتن دو هدف با یک تیر است. از یک طرف، ناتو به رهبری ایالات متحده را بیش از حد ناراحت نخواهد کرد، بنابراین جایی برای گفت‌وگو و مذاکره در آینده باقی می‌گذارد. از سوی دیگر، روسیه می‌تواند از طریق رزمایش قدرت نظامی خود را برای تقابل با ناتو به نمایش بگذارد. ایران نیز که مدتها توسط آمریکا تحریم شده به کمک روسیه نیاز دارد. تهران سال‌های دور به عنوان یک کشور بزرگ در خاورمیانه، مهمترین متحد آمریکا در منطقه بود، اما ایران امروز رقیب اصلی واشنگتن در خاورمیانه است.

این وبگاه نوشت، در حالیکه آمریکا برای به زانو درآوردن ایران در تلاش برای افزایش حضور نظامی و استقرار نیرو در منطقه خاورمیانه روی آورده، ورود یک ناوگان روسی برای ایران یک پشتوانه قوی بود و تمرینات مشترک با روسیه نشان داد که این کشورقابل اعتمادترین متحد راهبردی ایران است.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.