اخبار
نوشتن دیدگاه

ادعای سی ان ان: گزارش محرمانه قتل و اره کردن خاشقچی بزودی منتشر میشود!

به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، مشاور امنیت ملی آمریکا تصریح کرد دولت بایدن در حال بررسی اقداماتش درباره روسیه و پرونده قتل جمال خاشقچی و انتشار گزارش غیرمحرمانه‌ای درباره این قتل وحشیانه است.
 جیک سالیوان در بخشی از گفتگوی اختصاصی با این شبکه به تشریح برنامه‌های دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا درخصوص روسیه و عربستان سعودی پرداخت.
کریستین امانپور مجری برنامه پرسید: «می توانم از شما درباره روسیه بپرسم، زیرا رئیس جمهور (بایدن) در سخنان خود درباره نشست گروه هفت امروز گفت که او برخلاف رئیس جمهور سابق (ترامپ) گرایشی ندارد که روسیه را به گروه هفت دعوت کند. او به صورت خاص به موضوع حملات سایبری اشاره کرد. این حمله سایبری، شکست کامل (امریکا) بود، زیرا هیچیک از نهاد‌های حوزه امنیت ملی یا اطلاعات امریکا متوجه این مسئله نشدند. این حمله سایبری همه سازمان‌های دولت فدرال را آلوده کرد و رئیس جمهور بایدن گفته است که روسیه تاوان کارش را خواهد پرداخت. آیا کاری انجام شده است یا کاری انجام خواهد شد که روسیه به علت این هک گسترده سازمان‌های دولت فدرال آمریکا پاسخگو شود؟»
مشاور امنیت ملی آمریکا در پاسخ گفت: «بلافاصله پس از اینکه رئیس جمهور بایدن مسئولیت امور را در دست گرفت به دستگاه‌های اطلاعاتی دستور داد تا به بررسی گستره و شدت این حمله (سایبری) بپردازند. درعین حال، وی از دستگاه‌های اطلاعاتی خواست تا گزارشی به روز درباره ظرفیتی ارائه کنند که بتوان این حمله را به عوامل آن منتسب کرد. آنچه دولت سابق (آمریکا) گفته این است که احتمالا این حمله خاستگاهی روسی داشته است. اما ما معتقدیم می‌توانیم از این سطح فراتر برویم. ما در حال طی فرایندی هستیم که براساس آن با دستگاه‌های اطلاعاتی و تیم امنیت ملی آمریکا همکاری می‌کنیم به منظور بررسی یک سری گام‌ها برای پاسخ دادن به حملات سایبری اخیر ازجمله اقداماتی درخصوص طرفی که معتقدیم عامل این حمله بوده است و باید مسئول و پاسخگو باشد. ما بزودی مطالبی در این خصوص خواهیم شنید. منظور ما این نیست که این مطالب تا چند ماه دیگر مطرح خواهد شد بلکه تا چند هفته دیگر و اینکه ایالات متحده آماده شده است تا گام‌هایی بردارد به منظور پاسخ دادن به حملات سایبری اخیر.»
آمریکا باید اطمینان حاصل کند عوامل این قتل پاسخگو شوند
مجری برنامه پرسید: «این اقدامات به چه صورت است؟ اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه؟»
جیک سالیوان در پاسخ گفت: «من نمی‌خواهم قبل از اینکه رئیس جمهور (بایدن) تصمیم بگیرد و نظرش را بیان کند، در این باره اظهارنظر کنم. ما صرفا فقط به مسئله تحریم‌ها نگاه نمی‌کنیم بلکه در حال بررسی طیف گسترده‌ای از پاسخ‌ها هستیم. برخی از این اقدامات صرفا برای تحمیل کردن هزینه نیست بلکه درواقع، برای تقویت توان دفاعی خودمان است تا اینکه چنین اتفاق‌هایی بار دیگر رخ ندهند. درعین حال، کار‌های بسیاری در جریان است تا آثار این حمله خاص جبران شود و اطمینان حاصل شود عوامل تهدیدی از سامانه دولت فدرال و با نگاه به آینده پاکسازی شود.»
مجری برنامه پرسید: «آیا می‌توانم از شما درباره عربستان سعودی سوال بپرسم، زیرا شاهد آن هستیم که رئیس جمهور بایدن، روابط را مبتنی بر شرایط کرده است و از این سخن گفته است که فروش تسلیحات (به عربستان) را کاهش دهد. او مطالبی درباره جنگ یمن و امثال آن نیز بیان کرده است. دولت بایدن و دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا می‌خواهند گزارشی درباره قتل جمال خاشقچی منتشر کنند. آیا این اتفاق در هفته آینده رخ خواهد داد؟ به نظر شما، انتشار این گزارش چه تاثیری خواهد داشت؟»
جیک سالیوان در پاسخ گفت: «کنگره قانونی تصویب کرده و براساس آن دولت را ملزم کرده است نسخه‌ای از رده بندی خارج شده درباره گزارش مذکور منتشر کند که درباره پاسخگو کردن عوامل قتل وحشیانه و بیرحمانه جمال خاشقچی است. ما قصد داریم به این الزام پایبند باشیم و این کار را به زودی انجام دهیم. نمی‌توانم تاریخ دقیقی برای این کار اعلام کنم. اما این گزارش در آینده‌ای نه چندان دور آماده خواهد شد و به کنگره فرستاده خواهد شد. ما به همراه این گزارش خود پاسخ‌هایی نیز منتشر خواهیم کرد برای اینکه اطمینان حاصل کنیم عوامل این قتل پاسخگو شوند.»
مجری برنامه پرسید: «آیا شما پیش بینی می‌کنید که در این گزارش به صورت قطعی گفته شود که ولیعهد عربستان دستور این کار را داده است؟»
جیک سالیوان در پاسخ گفت: من نمی‌خواهم با پاسخ هایم شما را ناامید کنم، اما در این خصوص نیز باید بگویم که نمی‌توانم تا قبل از طی فرآیند دستگاه‌های اطلاعاتی برای انتشار نسخه غیرمحرمانه این گزارش و مشخص شدن پاسخ نهایی، نظری بدهم.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.