«اهداف ژئوپلیتیکی»؛ عامل فتنه انگیزی آمریکا علیه چین و تلاش برای تحریف گزارش سازمان بهداشت جهانی


«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا با صدور بیانیه ای در تاریخ 13 فوریه/25 بهمن ماه از رویکرد ارتباطی تیم کارشناسان سازمان بهداشت جهانی در چین و روند دسترسی آنها به داده های مربوطه در این کشور با هدف ریشه یابی منشاء شیوع ویروس کرونا ابراز نگرانی عمیق کرد و خواستار این شد که گزارش تیم کارشناسان سازمان بهداشت جهانی درباره رسیدگی به منشاء ویروس کرونا در چین به صورت مستقل و به دور از هر گونه مداخله و یا تغییر از سوی دولت چین ارائه گردد.

این مقام ارشد آمریکایی به شکلی صریح و واضح در تلاش است تا افکار عمومی در سطح بین الملل را به شکلی هدایت کند تا گزارش ارائه شده از سوی تیم کارشناسان سازمان بهداشت جهانی را زیر سؤال ببرند.

ردیابی منبع و منشاء ویروس کرونا یک کار جدی و دشوار است و تخصصی علمی می طلبد اما با این وجود، آمریکا در حال سیاسی کردن جو انجام این کار و پیش داوری و اشاعه این موضع سیاسی است که ویروس کرونا از چین منشاء گرفته است؛ دولت واشنگتن با این رویکرد به سختی در تلاش است تا عملکرد ردیابی ویروس کرونا توسط سازمان بهداشت جهانی را به سمت تائید جایگاه سیاسی آمریکا مبنی بر سرچشمه گرفتن شیوع کرونا از چین هدایت کند.

در این بین، از آنجایی که سازمان بهداشت جهانی از همکاری با رویکرد واشنگتن ممانعت کرده است، دولت سابق «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا نیز از سازمان بهداشت جهانی خارج شد.

بدنبال روی کار آمدن دولت دموکراتیک «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا، این دولت روابط خود با سازمان بهداشت جهانی را مجددا برقرار کرد و احترامی که برای علم قائل است را با این رویکرد به تصویر کشید اما با این حال، به نظر می رسد که دیدگاه واقعی دولت جدید آمریکا نیز به نوعی در راستا و حامی موضع تیم ترامپ باشد چرا که مقامات دولت جدید آمریکا نیز پیرو همان رویکرد دولت ترامپ و متهم کردن چین هستند و استراتژی عملکرد سیاسی آنها به نوعی نمایش داده شده است که گویی آنها نیز می خواهند بی اعتبار کردن چین و تضعیف جایگاه این کشور در مدیریت و مهار اپیدمی کرونا را ادامه دهند.

وقتی سالیوان به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا عملکرد ریشه یابی کرونا توسط تیم کارشناسان سازمان بهداشت جهانی در چین را زیر سؤال می برد و به این عملکرد تیم کارشناسان لقب «تحقیقات» می دهد، باید توجه داشت که هدف واشنگتن تلاش سرسختانه برای پنهان کردن اهداف ژئوپلیتیکی خودش است؛ بیانیه سالیوان با هدف تلاش برای منحرف کردن افکار عمومی از رویکرد فتنه انگیزی آمریکا و موضع سیاسی و رقابت ملی واشنگتن صادر شده و سؤالی که در این بین مطرح می شود این است که چرا هیچ جنبه علمی در بیانیه سالیوان دیده نمی شود؟

اخیرا، روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی اقدام به معرفی اسامی چندین نفر از اعضای تیم کارشناسان سازمان بهداشت جهانی مامور در چین کرده و به نقل از طرف آنها مدعی شده است که این کارشناسان گفته اند که در مسیر انجام تحقیقات آنها در چین مانع تراشی هایی صورت گرفته است و آنها با طرف چینی اختلافات شدیدی داشته اند.

این در حالیست که «پیتر داساک» کارشناس آمریکایی و «تئا فیشر» کارشناس دانمارکی عضو تیم کارشناسان سازمان بهداشت جهانی که نیویورک تایمز از آنها نقل قول کرده است، با انتشار پست های جداگانه ای در شبکه اجتماعی توئیتر، تاکید کرده اند که سخنان آنها تحریف شده است؛ داساک در تقبیح رویکرد نیویورک تایمز، اقدام این روزنامه آمریکایی را «بی شرمانه» توصیف کرد.

مقاماتی مانند سالیوان و رسانه هایی از جمله نیویورک تایمز در کنار شخصیت های سیاسی آمریکا به این طریق در تلاشند تا سیاست گذاری های چین را زیر سؤال ببرند و این کشور را بی اعتبار جلوه دهند.

لازم به ذکر است که این رویکرد آمریکا، نبرد کثیفی است که واشنگتن در سطح افکار عمومی به راه انداخته است و راه به جایی نخواهد برد؛ چین صادقانه در حال همکاری با تیم کارشناسان سازمان بهداشت جهانی در مسیر ردیابی منشاء ویروس کروناست؛ چین همواره در تلاش برای مقابله کارآمد با اپیدمی کرونا بوده است و در این زمستان سخت، بار دیگر توانست به شیوه ای موفقیت آمیز موارد جدید ابتلا به کرونا در سراسر این کشور را به صفر برساند و یک سال جدید نسبتا آرامی را برای مردمش به ارمغان بیاورد.

برعکس چین، این واشنگتن است که هنوز در طول یک روز از آمار ابتلای 100 هزار نفر دیگر به کرونا و تلفات هزاران نفری ناشی از کووید-19 خبر می دهد.

چین و سازمان بهداشت جهانی به خوبی با یکدیگر همکاری داشته اند آن هم در حالیکه آمریکا رویکردی نامشخص در قبال این نهاد جهانی پیش گرفته است؛ تنها هدف واشنگتن از حمله به چین در زمینه اپیدمی کرونا، پنهان کردن زشتی ها و سوء مدیریت های خودش است و این رویکرد واشنگتن هر روز بیشتر از روز قبل برای مردم سراسر دنیا نمایان می گردد چرا که جهان احمق نیست و فریب نمی خورد.

درحالیکه دولت جدید آمریکا تبلیغ می کند که رویکردی متفاوت از دولت ترامپ را اتخاذ کرده است، اما تفاوت قائل شدن بین سیاست گذاری های دولت بایدن در زمینه موضوعات اساسی از جمله چین و اپیدمی کرونا با رویکرد دولت ترامپ کار دشواری است؛ این در حالیست که این نوسانات و تردیدها صرفا مقامات دولت بایدن را گرفتار تناقضات و نهایتا توانایی آنها برای تدوین یک سیاست صریح و محکم را تضعیف می کند.

جامعه آمریکا در حال از دست دادن اقتدار برجسته خود در امور علمی و عقلانی است و آرزوهای این کشور اغلب در حال تخریب حقایق است و این،‌ ضعیف ترین نشانه عملکردی یک کشور محسوب می شود؛ با این حال‌ چین از غرولندهای آمریکا هراسی ندارد چرا که فرجام این رویکرد واشنگتن کاملا مشخص است.


© China Radio International.CRI. All Rights Reserved

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040