ضرورت ایمن سازی ضد کرونایی به دور از منافع سیاسی و تعصبات ایدئولوژیکی

خبرگزاری «شین هوا» در گزارشی با تاکید بر ضرورت ایمن سازی ضد کرونایی و به دور از گرایش های سیاسی، نوشت همزمان با گسترش ادامه دار و جهانی پاندمی کووید-19، بسیاری بر این باورند که واکسن های ضد کرونا همچون نوری در انتهای تونل پاندمی به نظر می رسند و همانطور که «تدروس آدهانوم» مدیرکل سازمان بهداشت جهانی نیز اخیرا در مقاله نشریه آمریکایی «فارن پالسی» تاکید کرده است، اگر پاندمی ها در حکم جنگ های میکروبی باشند، در این صورت واکسن ها نیز سلاح ترجیحی برای نجات گسترده بشریت محسوب می شوند.

چندین کشور پیشرفته و در حال توسعه به رقابت های تولید واکسن کرونا ملحق شده اند و توانسته اند در یک بازه زمانی کوتاه، تنوعی از واکسن های مهار کننده کووید-19 را ارائه کنند.

واکسن های تولید شده توسط «مودرنا»، «فایزر-بیو ان تک» و «آسترازنکا» در بحبوحه کمیابی در غرب محبوب هستند؛ از طرف دیگر واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه به همراه واکسن های مهار کننده کرونا، تولید شده توسط شرکت های «سینوفارم» و «سینوواک بیوتک» چین نیز با وجود گرفتن تائیدیه تزریق و مواجه شدن با استقبال در خاورمیانه، جنوب شرق آسیا، آفریقا، آمریکای لاتین و اروپای مرکزی و شرقی، باز هم با تردید و سوء ظن برخی غربی ها مواجه اند.

شین هوا نوشت: متاسفانه دلیل اصلی وجود این تردیدها نسبت به استفاده از واکسن های روسی و چینی در مهار کرونا، هیچ ربطی به مسائل و چشم اندازهای علمی ندارد و دلایل آن صرفا سیاسی و ایدئولوژیکی است.

برخی از سیاستمداران غربی، چین را به خصوص در حوزه تسلط علم و فناوری، رقیب خود تلقی کرده اند و روسیه را دشمن دیگر خود می دانند.

آن دسته از سیاستمدارانی که ذهنیت جنگ سرد دارد، از ایمنی و کارآمدی ثابت شده واکسن های روسی و چینی غافل اند و با حضور رسانه ای خود اعتبار این واکسن ها را رد می کنند و با تعصبات همیشگی اشان باعث سردرگمی مردم شده اند و نهایتا چشم خود را بر این حقیقت می بندند که واکسن های چین و روسیه مانند سایر واکسن های کارآمد، می توانند در نبرد جهان علیه پاندمی کرونا نقشی مؤثر ایفا کنند.

حقیقت این است که تحقیق و تولید واکسن همواره اولویت چین و روسیه در واکنش به بحران بی سابقه پیش آمده در حوزه سلامتی و بهداشت (کرونا) بوده است؛‌ در این بین، کارشناسان چینی با تلاش های سرسختانه محققان خود، داده های علمی قابل توجه و مدارک بالینی محکمی برای اثبات مسئولیت پذیری شغلی اشان ارائه کرده اند.

گزارش اخیر منتشر شده توسط مجله پزشکی «لنست» با استناد به نتایج میان دوره ای حاصل از تازه ترین آزمایشات بالینی انجام شده، از کارآمدی 91.6 درصدی واکسن های اسپوتنیک وی روسیه خبر داده است.

دو کشور چین و روسیه از زمان شیوع همه گیری کرونا و در همه ابعاد نبرد با کرونا، از طریق به اشتراک گذاری داده ها و کمک های مادی، با رویکردی شفاف و جامع به همکاری با سایر کشورها و سازمان بهداشت جهانی پرداخته اند.

واکسن های ضد کرونای غربی ها که پیشتر توسط کشورهای ثروتمند جمع آوری شده اند، جهت تامین نیاز مردم غرب نیز کافی نیست چه برسد به اینکه به تامین نیاز مردم سایر نقاط جهان بپردازد.

در چنین شرایطی، شرکت های داروسازی چین و روسیه با خوش نیتی واقعی، در حال پر کردن شکاف موجود در زنجیره تامین این واکسن های ضد کرونا در کشورهای در حال توسعه هستند و دسترسی هایی به مراتب بیشتر و توزیع عادلانه واکسن های کرونا در این کشورها را تامین می کنند.

همزمان با نبرد جهان با پاندمی بدون وقفه کرونا، خطر تعمیق بی اعتمادی ها نسبت به واکسن های ضد کرونای چین و روسیه احساس می شود؛ بازی های سیاسی صرفا خسارت بار هستند و در این بین، صرفا تصمیم گیری های مبتنی بر علم است که می تواند به نجات جان تعداد بیشتری از مردم جهان منجر شود.

رادیو بین‌المللی چین