گوناگون, سرتیتر

گزارش جدید سرویس‌های جاسوسی اسرائیل درباره پرونده هسته ای ایران

israel_rassism

به نوشته روزنامه الاخبار پس از آن که بخش اطلاعات نظامی اسرائیل در دوره پیش از امضای توافق هسته ای ایران و آمریکا در سال ۲۰۱۵ هشدار داده بود که ایران یک قدم تا تولید سلاح های هسته‌ای فاصله دارد، اکنون در سایه احتمال بازگشت «جو بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا به این توافق اطمینان حاصل می‌شود که چنین خطری در آینده قابل پیش بینی وجود ندارد.

این چیزی است که گزارش اطلاعات نظامی اسرائیل برای سال ۲۰۲۱ این رژیم به آن اشاره کرده است.
الاخبار نوشت: در این گزارش همچنین به بخشنامه‌های صادر شده توسط «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر درباره برخورد با تهدیدهای ناشی از برنامه هسته‌ای ایران پرداخته شده است. گزارش مذکور همچنین متمرکز بر دو نکته اساسی است: نخست تلاش برای ایجاد جبهه متحد در برابر جمهوری اسلامی ایران در سایه توانایی های فزاینده محور مقاومت و جهشی که ایران به دست آورده است و دوم آماده سازی افکار عمومی در جبهه داخلی اسرائیل جهت توجیه بحرانهای اقتصادی و اختصاص دادن بودجه بیشتری به موسسه های نظامی و اطلاعاتی .

به نوشته الاخبار، یک تغییر اساسی که در گزارش اطلاعات نظامی اسرائیل برای سال ۲۰۲۱ مشاهده شده مربوط به توافق هسته ای ایران است. ارزیابی های اسرائیل قبل از امضای توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ درباره احتمال تولید سلاح های هسته ای توسط ایران در یک بازه زمانی نه چندان طولانی هشدار می داد که هدف آن تحریک قدرت های بزرگ برای برداشتن گامهای عملی علیه تهران بود.اکنون در آستانه بازگشت آمریکا با توافق هسته‌ای به ایران تحت ریاست جمهوری جو بایدن، اسرائیل در تلاش برای متقاعد کردن دولت آمریکا برای ادامه تحریم‌ها علیه ایران است تا بدین ترتیب تهران ضعیف شده و توانایی توسعه برنامه هسته ای خود را نداشته باشد. بر اساس ادعاهای اطلاعات نظامی اسرائیل ایران برای تولید یک بمب هسته‌ای به ۴۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده نیاز دارد که می تواند در خلال چهار ماه آن را به دست آورد. اما قرار دادن آن در کلاهک هسته‌ای یک موشک از زمان تصمیم گیری برای انجام این کار تا اجرای آن 21 ماه زمان می‌برد.

الاخبار خاطرنشان کرد: آنچه که در این میان باید به آن توجه داشت این است که تل‌آویو و واشنگتن هردو فکر می کنند که پیشرفت تهران تا مرحله تولید سلاح های هسته ای تهدیدی است که باید از آن جلوگیری شود. پیش از این کارشناسان اعلام کرده بودند که گذشت زمان و پیشرفت های ایران در این زمینه به نفع اسرائیل نیست.در گزارش مذکور اسرائیلی همچنین در چارچوب ادامه فشارهای اقتصادی آمریکا علیه ایران آمده است که در حال حاضر ایران در یک وضعیت اقتصادی دشوار و بی سابقه قرار دارد؛ اما این وضعیت مانع ابتکار عمل تهران در جهت برداشتن گام های هسته‌ای به عنوان مهم‌ترین نگرانی تصمیم‌سازان تل‌آویو، نشده است. سازمان امنیت اسرائیل نیز درباره پیامدهای لغو تحریم های ایران که می تواند منجر به تقویت متحدان این کشور در عراق و سوریه و یمن و لبنان از نظر مالی و نظامی شده و در نتیجه منجر به افزایش سطح تهدیدها علیه اسرائیل گردد هشدار داد.

به گزارش الاخبار، در همین زمینه در گزارش اطلاعات نظامی اسرائیل آمده است که احتمال دارد ایران اقدام به انتقال هواپیمای بدون سرنشین «شاهد ۱۳۶» به یمن کند. از سوی دیگر موسسه های امنیتی در رژیم اسرائیل با چالش عدم موفقیت ارزیابی های استراتژیک خود در بسیاری از نقاط محوری در تقابل با ایران روبرو هستند؛ به ویژه با توجه به آینده ایران و توانایی های رو به رشد و گسترش و نفوذ این کشور در منطقه که با حمایت های مردمی همراه است. وب سایت اسرائیلی والا در این راستا گزارش داد که طبق ارزیابی‌های صورت گرفته اگر تولید نفت در ایران به زیر ۶۵۰ هزار بشکه در روز می رسید این کشور در معرض شکستگی قرار می‌گرفت، این در حالی است که تولید نفت در ایران به کمتر از ۲۵۰ هزار بشکه در روز رسیده اما آنچه که اسرائیلی ها به دنبال آن بودند محقق نشد. در همین زمینه «راز تزمت» کارشناس امور ایران در موسسه تحقیقات امنیت داخلی اسرائیل که به گزارش های بین المللی درباره بهبود وضعیت اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران می پردازد در سایه احتمال دستیابی به رشد مثبت در سال جاری میلادی در شاخص های اقتصادی ایران هشدار داد که حساب کردن روی وخامت اوضاع ایران و مجبور کردن این کشور به عقب‌نشینی از مواضع خود صرفاً «امیدهای کاذب» است.

الاخبار افزود، در گزارش مذکور اسرائیلی همچنین به تحولات سوریه در زمینه اقتصادی و اجتماعی و نیز نقشه قدرت‌های بین المللی و منطقه‌ای حاضر در آنجا در کنار استراتژی «جنگ بین جنگ ها» که استراتژی معروف اسرائیل در سیاست خارجی است پرداخته شده است. اسرائیلی‌ها در این گزارش به برخی از دستاوردهای سوریه که نیاز به بررسی بیشتر دارد پرداخته و اشاره کردند که در حال حاضر بزرگترین معضل اسرائیل در سوریه عدم توانایی برای از بین بردن اتحاد موجود در محور مقاومت است و باید ایران و حزب الله از سوریه خارج شوند. همچنین استراتژی جنگ بین جنگ ها با هدف مهار یا کند کردن گسترش توانایی های محور مقاومت در سوریه جهت جلوگیری از انتقال سلاح های پیشرفته به حزب الله، از محورهای اصلی گزارش مذکور بود.

طبق اطلاعات الاخبار، درباره فلسطین یک کارشناس امور نظامی در روزنامه هآرتص اعلام کرد که حماس به امید بهبود چشمگیر در حوزه اقتصادی و زیرساخت‌های فلسطین، یک آتش بس طولانی مدت با اسرائیل را انتخاب کرده؛ این در حالی است که به نظر نمی‌رسد تشکیلات خودگردان فلسطین تمایلی به جنگ نظامی با تل‌آویو داشته باشد و با ورود بایدن به کاخ سفید امید تشکیلات خودگردان برای ازسرگیری مذاکرات سیاسی افزایش یافته است.در این گزارش همچنین به روابط رژیم اسرائیل با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در چارچوب عادی سازی پرداخته شده که یک جبهه در قبال محور مقاومت را تشکیل می دهد. «تایمر هایمن» رئیس بخش اطلاعات نظامی در رژیم اسرائیل عادی سازی روابط با کشورهای عربی را فرصتی مهم برای افزایش فشار بر ایران دانسته و تاکید کرد که هدف از این توافق‌ها تلاش برای محافظت از اسرائیل از طریق یافتن اتحاد های منطقه‌ای و بین‌المللی است.

منبع: الف