تیتر, سرمقاله, سرتیتر

جنایات بی مکافات

بمباران ناتو در قندوز: دادگاه حقوق بشر اروپا دادخواست قربانیان را رد کرد. یونگ وزیر دفاع سابق از این حکم استقبال کرد.
یونجه ولت – مارکوس برنهارد


بمباران غیرنظامیان در قندوز افغانستان که در تاریخ چهارم سپتامبر ۲۰۱۹ توسط افسر آلمانی سرهنگ گئورک کلاین انجام شد بی مجازات خواهد ماند.
بر اثر حمله ناتو به غیرنظامیان افغانستانی حدوداً یکصد نفر جان خود را از دست دادند.روز سه شنبه دادگاه عالی حقوق بشر در استراسبورگ شکایت عبدالحنان یک پدر افغانستانی را که در این حمله دو پسر خود را از دست داده بود رد کرد.
عبدالحنان جمهوری فدرال آلمان را به نقض کنوانسیون اروپایی حقوق بشر متهم کرده بود ، زیرا تحقیقات و تصمیمات دادستانی فدرال را در مورد بررسی شکایتش ناکافی می دانست و وکلای مدافع شاکی پرونده معتقدند بر اثر همین کوتاهی بود که قضات تصمیم به خاتمه دادرسی مقدماتی در آلمان در سال ۲۰۱۰ قبل از موعد مقرر برای بازرسی گرفتند. در نتیجه ، عبدالحنان در سال ۲۰۱۶ با حمایت سازمان حقوق بشری «مرکز اروپایی حقوق اساسی و حقوق بشر» به دادگاه عالی حقوق بشر استراسبورگ شکایت برد.
هم جنبش صلح آلمان و هم شاکی این پرنده معتقدند که تحقیقات در آلمان با استانداردهای بین المللی حقوق بشر مطابقت ندارد و حتی از پدر خانواده نیز حمایت قانونی لازم صورت نگرفته است. در ضمن به موارد بالا این نکات نیز اضافه می شود:
هم نیروهای مسلح و هم دولت فدرال سعی داشتند این واقعیت را پنهان کنند که بیشتر قربانیان بمب گذاری به صورتی ناجوانمردانه قتل عام شدند و به غیر غیرنظامی بودند. از طرف دیگر ، ارتش آلمان همچنان ادعا می کند كه تانکرهای نفتکش می بایستی توسط دو هواپیمای جنگنده آمریكا بمباران میشدند ، زیرا سرهنگ كلاین نگران این نکته بوده است كه نیروهای طالبان می توانند از این تانکرها به عنوان «بمب متحرک» علیه یك پادگان صحرایی که در مجاورت آن روستا قرار داشت استفاده كنند.
تصمیم دادگاه حقوق بشر اروپا واکنشهای بسیار متفاوتی را در پی داشت. وزیر دفاع آلمان فدرال ، فرانتس یوزف یونگ (حزب حاکم دمکرات مسیحی) ، که در زمان بمب گذاری در دفتر کار خود بود ، روز سه شنبه از صدور حکم در حضور رسانه های آلمانی استقبال کرد: «من از اینکه دادگاه چنین تصمیمی را گرفته است بسیار سپاسگزار هستم».

در همان روز ولفگانگ کالک ، وکیل عبدالحنان و فعال حقوق بشری ، حکم دادگاه را «ناامید کننده»خواند. کالک گفت ، با این حال این دادگاه ، «حاوی برخی جنبه های قابل توجه» نیز بود. حداقل این پرونده نشان داد که به کارگیری کنوانسیون اروپایی حقوق بشر در موارد مشابه قابل اجرا است.

با این وجود ، باید به آشکارا از آلمان انتقاد کرد که این کشور هرگز به خاطر حمله هوایی مرگبار از قربانیان عذرخواهی نکرده است. تا به حال فقط دو نماینده جمهوری دولت فدرال آلمان در سال گذشته، در دادگاه رسیدگی به پرونده در برابر دادگاه عالی حقوق بشر اروپا ابراز تاسف خود را از این عمل به قربانیان غیر نظامی ابلاغ کردند. کالک به خبرگزاری فرانسه گفت: «خوب بود اگر این امر مستقیماً به حنان و سایر روستاییان اطلاع داده می شد.» «این ابراز تأسف می تواند تأثیر زیادی داشته باشد.»
در مقابل سوال روزنامه دنیای جوان «ویلی ون اویین» ، سخنگوی کمیته شورای صلح فدرال گفت: «با قضاوت امروز ، کمیسیون حقوق بشر اروپا نشان داد نمی خواهد جنایت ارتش آلمان در افغانستان را آنهم در کشوری که در آن حقوق بشر توسط جنگ بیست ساله به حالت تعلیق درآمده است ، محکوم کند.»
با این حکم ، دادگاه عالی حقوق بشر اروپا به کشتار و ویرانی در افغانستان و مشروعیت قانونی بخشید. وی گفت: «اما هیچ توجیهی برای جنایات علیه حقوق بشر در افغانستان وجود ندارد. ون اویین ادامه داد: بنابراین جنگ باید فوراً پایان یابد و دیگر نباید عملیات نظامی و جنگی در این کشور اتفاق بیفتد.

مینا

۱ دیدگاه

 1. شعله کار says

  چه درست و بجا گفت حمید محوی
  دولت های دست نشانده که هیچ اختیاری از خود نداشته و بنابراین نماینده های آنان در سازمان ملل و سازمانهای غیر دولتی «ان جی او» NGO با بودجه های کلاوس شوابی، جرج سورسی و بیل گیتسی… پرورش داده شده و بخدمت دولت های استعمارگر بکار گماشته می‌شوند وضعشان حد اقل برای ما کارگران و زحمتکشان روشن است. از چند مورد در باره فلسطین و ایران آنهم بخاطر عدم ضایع شدن حقوق سرمایداران گذر میکنیم.
  از NGO ها بدتر وکلای «حقوق بشری» و باقی ماندگان رویزیونیست ها (کمونیست های تجدید نظر کرده در علم طبقه کارگر بنفع سرمایداری روسی و چینی) که در آلمان همه جا ریشه دوانیده اند و مانند دیواری از نظام آلمان کنونی با تغییراتی بنفع سود بری سرمایداران کوچکتر آلمان که نیروی عظیمی بوده و هنوز به بدبختی سرمایداران کوچک آمریکایی دچار نگردیده اند و در پروژه های اقتصادی کوچک ولی پر تعداد مانند تولیدات مختلف صنعتی مانند ساخت قطعات برای «خط گاز استریم ۲»… و کالاهای کشاورزی اتحادیه های دهقانی در بازار روسیه هم شرکت دارند،‌ رسانه های جامعه آلمان را هم در دست خود دارند، این چنین از صلح و تعویض متعرضین و مورد تعرض قرار گرفته دفاع میکنند که پرونده حقوقی دولت و ارتش آلمان را میتوان یکی از ترفندهای آنان دانست. اصولاً با پنبه سربریدن با چنین دادگاه هایی؛ طبق وکیل عبدالحنان ولفگانگ کالک، شاهد: «حاوی برخی جنبه های قابل توجه» نیز بود. حداقل این پرونده نشان داد که به کارگیری کنوانسیون اروپایی حقوق بشر در موارد مشابه قابل اجرا است…»! آن‌ها ستاره‌های نابغه ای در یافتن پاراگراف های خوب و بد هستند و تاکنون توانسته اند مردم آلمان را در تاریکی نگه داشته و حق مقتولین ارتش آلمان را کمرنگ و ماندن غصبی و تعرضی آن‌ها در افغانستان را راحت‌تر مینمایند.
  در تلویزیون مشترک آلمان و فرانسه بنام «آرته» پریشب در باره این دادگاه و بخصوص این خانواده افغانی چندین دقیقه تبلیغات مسموم ابراز شد و عبدالحنان را با والدین دیگری از قربانیان در افغانستان نشان دادند که از دهان والدین کودکان قربانی به شنونده می قبولاند که والدین بچه‌ها اشتباه کرده اند. مساله چیز دیگری بوده است و آن‌ها بی دلیل از ارتش آلمان شکایت کرده اند! این همان کاری است که دادگاه های فرمایشی عموسام در آمریکا در مورد پلیس های قاتل اکثراً رنگین پوستان منتهی با روش‌های زمان برده داری انجام میدهند.

  لایک

 2. گاهنامه هنر و مبارزه says

  وقتی می گویم مدافعان حقوق بشر تروریست هستند، یا سازمان حقوق بشر یک سازمان تروریستی است، یک عده با نگاه عاقل اندر سفیه به من نگاه می کنند. روشن است که تروریسم بین المللی از سازمان ها و تشکیلات متعددی تشکیل شده و همه از یکدیگر دفاع می کنند، گاهی با کلاه آبی و گاهی با کلاه سفید به میدان می آیند…ناتو یک اتحادیۀ ترو ریستی ست. علاوه بر این آنچه را که رسانه های آتلانتیست « خسارت جانبی » می نامد و به تبع از آن و به این دلیل که بازی زبانی حاکم مانع تفکر انتقادی شده دیگر سرانه ها نیز همین اصطلاح را در رابطه با رویدادهای مناطق جنگی در جهان به کار می برند یعنی در هر کجا که ایالات متحده و اروپا ( کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا) حضور دارند. درواقع خسارت جانبی جزء جدائی ناپذیر استراتژی نظامی ایالات متحدۀ آمریکاست و همان طرح بیل گیتس برای کاهش جمعیت کشورهای به اصطلاح جهان سوم را پی گیری می کند، و یعنی اجرای همان سنگ های راهنمای جورجیا در راستای تحقق حکومت جهانی. شکایت بردن به دادگاه های بین المللی فقط به این کار می آید که ملت های تحت ستم خودشان را برای جنگ نهائی آماده کنند. زیرا ناتو آمد دلیل ناتو…آخرین حرفش جنگ و ویرانی ست. هر کسی یا جریانی اگر از صلح بزند و یا هر گفتگوئی مانند برجام خائن و سر سپرده و ذلیل است

  لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.