پرش به محتوا

خبرگزاری کوبا: تهران و هاوانا مصمم به تقویت مناسبات دوستانه

خبرگزاری کوبایی پرِنسا لاتینا در گزارشی با اشاره به دیدار «آلکسیس باندریچ‌وگا» (Alexis Bandrich) سفیر کوبا در تهران و «ابوالفضل عمویی» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که به عنوان رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران_ کوبا نیز فعالیت می‌کند، نوشت: ایران و کوبا، بر عزم و اراده خود برای تقویت روابط دوستانه ای که عامل ایجاد اتحاد میان پارلمان‌ها، مردم و دو دولت است، صحه گذاشتند.
به نوشته پرنسا لاتینا در نشست دیروز (یکشنبه) مقام‌های کوبایی و ایرانی، رویدادهای بین‌المللی، منطقه ای و وضعیت روابط دو جانبه بررسی کردند.

همکاری های مشترک ایران در زمینه مقابله با شیوع ویروس کرونا سبب شد تا فصل جدیدی در همکاری ها و روابط دیرینه تهران- هاوانا و این بار در زمینه تولید واکسن کرونا ایجاد شود؛ تولید مشترک واکسن «سوبرانا ۰۲ » افزایش سطح همکاری‌ها را بدبنال داشته و یکی از موفقیت‌آمیزترین طرح‌های تولیدی واکسن کرونا را به مراحل پایانی نزدیک کرده است.

این واکسن که در همکاری مشترک میان موسسه فینلای کوبا و موسسه انستیتوپاستور ایران در حال گذراندن مراحل آزمایش های انسانی است، پیشرفته ترین واکسن از میان ۴ گزینه منتخب هاوانا برای مقابله با کرونا شناخته شده است.

به گفته «کیانوش جهانپور» رئیس سازمان غذا و دارو، فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا مشترک بین انستیتو پاستور ایران و یک شرکت کوبایی تا قبل از عید در ایران انجام می شود.

خبرگزاری خانه ملت نیز با اشاره به گفت‌وگوهای دوجانبه نوشت: عمویی در ابتدای این دیدار به اشتراکات فیمابین دو کشور اشاره کرد و گفت، مناسبات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کوبا، با توجه به مشی انقلابی دو کشور و سابقه مبارزات طولانی با استکبار جهانی به رهبری آمریکا، باید بیش از پیش در حوزه های مورد علاقه گسترش یابد.

وی در این راستا تصریح کرد: گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و کوبا در مجلس شورای اسلامی ضمن حمایت از توسعه ارتباطات و همکاری های دو کشور در عرصه‌های مختلف، آمادگی خود را جهت کمک به رفع موانع موجود در مسیر افزایش تعاملات دوستانه فیمابین اعلام می‌کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ناکارآمدی تحریم‌های غیرانسانی علیه مردم ایران و کوبا طی سالیان گذشته آشکار شده است و برآیند آن، تداوم استقلال و عدالت­خواهی در دو کشور و حرکت به سوی توسعه و پیشرفت با اتکاء به نیروهای بومی در عرصه‌های مختلف است.

آلکسیس باندریچ وگا، سفیر کوبا در تهران نیز در این دیدار با اشاره به سابقه مناسبات دوستانه و رو به گسترش دو کشور گفت: جایگاه مهم جمهوری اسلامی ایران در عرصه های منطقه ای و جهانی بویژه نزد سازمان ملل متحد، اهمیت توسعه مناسبات فیمابین را دو چندان ساخته است.

سفیر کوبا در پایان این دیدار، گسترش ارتباطات و همکاری­های دو کشور در عرصه های اقتصادی، پزشکی، صنعتی و گردشگری را خواستار شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: