رسانه ها

ایران همکاری با آژانس انرژی اتمی را محدود می کند

وین / تهران. به گزارش روزنامه یونگه ولت(دنیای جوان) ، مقام نظارتی مستقر در وین روز سه شنبه اعلام کرد. جمهوری اسلامی ایران از سه شنبه آینده همکاری خود را با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی (آژانس انرژی هسته ای) کاهش می دهد. ایران به آژانس انرژی هسته ای اطلاع داده بود که دیگر اقدامات داوطلبانه شفاف سازی توافق هسته ای وین را از ۲۳ فوریه اجرا نخواهد کرد. علاوه بر این ، تهران به آژانس انرژی هسته ای اطلاع داده است که دیگر به تبصره اضافی پروتکلی که به بازرسان آژانس انرژی هسته ای اجازه می دهد تا از تاسیسات اتمی ایران در فواصل کوتاه مدت بازدید کنند ، متعهد نخواهد بود.
در بیانیه روز سه شنبه آژانس بین المللی انرژی هسته ای آمده است: «مدیر كل این سازمان آقای گروسی پیشنهاد كرده است كه به ایران سفر كند تا به یك راه حل قابل قبول برای طرفین دست بیابند تا آژانس بتواند کار مهم خود در ایران را ادامه دهد.» دسترسی نامحدود بازرسان به تأسیسات هسته ای ایران بر اساس پروتکل اضافی آژانس بین المللی انرژی هسته ای بخشی از توافق هسته ای وین در سال ۲۰۱۵ است که باید منجر به عدم ساخت بمب اتمی توسط ایران شود.

تهران قبلاً اعلام کرده بود، در صورت عدم موفقیت در حل اختلاف با ایالات متحده تا پایان ماه ، تهران در روز دوشنبه محدودیت های قابل توجهی در مورد بازرسی های سازمان هسته ای سازمان ملل ایجاد میکند. (dpa / jW)