سرمقاله, سرتیتر

عاشقان سینه‌چاک واکسن فایزر بخوانند.


پس از آنکه در ایران علی خامنه‌ای رهبر نظام اسلامی در بابل دوربین رسانه‌ای اعلام کرد «ورود واکسن آمریکائی و انگلیسی به کشور ممنوع است»، طوفانی از حملات و ابراز تأسف و پستان به تنور چسباندن از سوی رسانه‌های خارجی مانند بی بی سی فارسی متعلق به دولت بریتانیا, ایران اینترنشنال عربستان سعودی، من و توی ام آی ۶ و رادیو فردای سیا و دیگر رسانه‌های دولتی آلمان و غیره براه افتاد به این ارکستر همیشگی میلیونها پست شبکه های اجتماعی اضافه شد که با آه و ناله و ابراز همدردی با ملت بزرگ! ایرانی‌ها را بازنده و بیچاره، و ایران را کشوری فقیر و حقیر خواندند و مدعی شدند واکسن فقط فایزر!

مدعیان چپ هم نخواستند از این موج عقب بمانند اطلاعیه ها دادند، و اینکار را جنایت علیه بشریت خواندند. کار به جائی کشید که سلبریتی ها خود را در برابر دوربین پاره کردند و هرکس هم در اثر کرونا درگذشت را به گردن نبود واکسن بخصوص فایزر انداختند.

حزب کمونیست کارگری که جریانی کاملا امپریالیستی است حتی به هوادارانش دستور داد به شعار نویسی در سطح تهران بپردازند و فیلم آنرا برایشان ارسال کنند تا در تلگرامشان به عنوان سند حضور در صحنه منتشر کنند. که البته برای حفظ آبرو رفتند روی دیواری که معلوم نیست کجای دنیا است «منتظر الظهور» شدند و چنین نوشتند: «فایزر و مدرنا ما در ایران منتظر شما هستیم»

در زیر متنی از نحوه فعالیت‌های شرکت فایزر در خصوص فروش و توزیع واکسن معروفش را ترجمه کردیم، تا ببینیم منتظر چه شرکتی در ایران نشسته اید.

شعار نویسی حزب امپریالیستی «حزبدکمونییت کارگری در رسای شرکت فایزر!


بر اساس گزارشی از پورتال آمریکای لاتین امریکا ۲۱ ، رئیس جمهور اروگوئه ، لوئیز لاکال پو ، اعلام کرد که وی قراردادی را برای تحویل دو میلیون دوز واکسن با شرکت فایزر امضا کرده است.
شرط شرکت فایزر برای برای تحویل این واکسن ها ، این است که کشور دریافت کننده باید بندهای محرمانه خاصی را امضا کند.
منابع رسمی اظهار داشتند برا اساس این توافق‌نامه، اروگوئه مجبور است از درخواست خسارات ناشی از اثرات جانبی احتمالی و آسیب های طولانی مدت آن در اثر ترریق واکسن فایزر صرف نظر کند.

در تاریخ ۳ فوریه ، دولت لاکال پو اعلام کرد که همه کسانی که مایل به واکسیناسیون هستند باید رضایت نامه ای را امضا کنند که داوطلبانه از هر نوع شکایت و یا درخواست غرامت از شرکت فایزر صرف نظر می‌کنند ، از همان دست رضایت‌نامه که قبل از عمل جراحی بیمار مجبور به امضای آن است.
پس از آشکار شدن این توافق‌نامه‌ها ، گمانه زنی هایی مبنی بر اینکه فایزر و دولت اروگوئه می خواهند با این راه‌کار از مسئولیت ها و عواقب احتمالی تزریق واکسن شانه خالی کنند افزایش یافته است.
شرکت آمریکائی فایزر با همین روش توانسته حرف خود را در آرژانتین به کرسی بنشاند. ولی پس از آشکار شدن توافق در این کشور، مذاکرات در مورد احتمال تحویل واکسن فایزر به بن بست برخورده است.
وزیر بهداشت آرژانتین ، گینس گونزالس ،در اشعار نظری نارضایتی خود را از خواسته‌های فایزر از کشورش اعلام کرد و آنرا نقض استقلال و حیثیت آرژانتین خوانده است.
به عنوان مثال ، فایزر خواستار آن شد كه این پیمان قوانین ملی و داخلی کشور دریافت کننده واکسن را نادیده بگیرد و اگر اختلافات پیش آمد یک نهاد بازرسی خارجی به این اختلافات بپردازد و نه یک دادگاه داخلی.
علاوه بر این ، آرژانتین باید قانونی در مورد تضمین های پرداخت را امضا کند که در صورت عدم پرداخت مبالغ مورد درخواست شرکت فایزر کشور آرژانتین باید خود را موظف بداند ثروت‌های ملی و عمومی کشور را در برابر طلب فایزر به این شرکت آمریکائی واگذار کند.
در معاهده فایزر ثروت‌های ملی روشن تعریف شده‌اند، این موارد شامل چاه های نفت ، حقوق ماهیگیری و یخچال های طبیعی میباشد که در صورت عدم پرداخت بدهکاری در قبال واکسن این دارایی های به نفع فایزر مصادره میشوند، دارائی های که مانند تجارت آب شیرین در بورس اوراق بهادار نیویورک قابل معامله‌اند.

رئیس جمهور آرژانتین ، آلبرتو فرناندز در ابتدا با مذاکرات بسیار سختی توانسته بود به سازشی با فایزر برسد و با آنها از در مصالحه در آید.اما فایزر در آخرین لحظه ، اعلام کرد که این شرکت هیچ ادعایی برای جبران خسارت در صورت آسیب دیدن مواد واکسن را نمی‌پذیرد ، بنابراین قرارداد مابین دولت آرژانتین و فایزر هنوز امضا نشده است.

آرژانتین واکسن روسی «اسپوتنیک وی» را انتخاب کرد و اولین واکسیناسیون در این کشور در اواخر دسامبر آغاز شد.
دور دوم مایه کوبی از اواخر ژانویه در حال اجرا است.

راشا تودی