پرش به محتوا

شلیک اخطار مسکو اتحادیه اروپا را هدف گرفت!

شلیک اخطار مسکو
اتحادیه اروپا را هدف گرفت!

یونگه ولت ترجمه رضا نافعی – آینده ما


یک سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا در آغاز هفته گذشته اظهار داشت: «مناسبات سیاسی بین اتحادیه اروپا و روسیه به یک «حد اقل تاریخی» رسیده است.»
گرچه این ارزیابی درست است، اما در عین حال در بهترین حالت نیمی از واقعیت را توصیف می کند. ژوزپ بورل، نماینده اتحادیه اروپا برای رسیدگی به امور سیاست خارجی اتحادیه، در پایان هفته گذشته بمنظورکسب آگاهی از گزینه هایی که میتواند زمینه ای برای همکاری های آینده باشد به مسکو رفت . بویژه دولت آلمان علاقامند به این تحقیق بود زیرا برغم همه درگیری ها به حل برخی از مسائل نظیر» نورد استریم 2 » و لیبی به همکاری با روسیه نیاز دارد.
از این رو برغم حملات کشورهای بالتیک و بویژه لهستان به این سفر و حمایت المان از سفر بورل به مسکو، پس ازمداکرات، رفتار لاوروف با بورل در برابر عموم تحقیر آمیز بود. افزون بر این مسکو سه دیپلمات از سه کشور غربی را نیز از روسیه اخراج کرد. روز دوشنبه پارلمان اروپا در باره این رویداد به اظهار نظرهای خشم آگین پرداخت.
واقعیت این است که مناسبات بین بروکسل و مسکو هیچگاه تا این اندازه سخت و سرد نبوده است و این کاهش مناسبات به «حداقل تاریخی» یک پدیده ذهنی نیست، بلکه بر عکس، رویدادهای آخر هفته گذشته آغاز مرحله جدیدی در مناسبات مسکو و بروکسل است .
تا کنون چنین بود که اتحادیه اروپا – مانند غرب به طور کلی – همیشه به روسیه حمله می کرد، گاهی به دلیل سوریه، گاهی به دلیل لیبی، گاهی به دلیل ناوالنی، ولی در واقع علت هیچ نقشی نداشت، تا این که این بار مسکو دست به مقاومت فعال زد: درست در زمان دیدار بورل، وزارت امور خارجه روسیه ویدئویی را منتشر کرد که در آن خشونت وحشیانه پلیس در غرب ثبت شده است. لاوروف همچنین به تحریم های مستانه بعنوان «ابزاری از گذشته استعماری» غرب حمله کرد و با اخراج دیپلمات ها نیز به روشنی نشان داد که مسکو دیگر دخالت مستقیم در امور داخلی خود را تحمل نخواهد کرد. بعبارت دیگر همکاری گزینشی، همانطور که بورل با لاوروف گفتگو کرد، تنها به شرط تحقق حداقل استانداردها – بیش از همه، با احترام به حاکمیت روسیه وجود خواهد داشت.
عکس العمل هشدار دهنده لاوروف شبیه همان عکس العمل ولادیمیر پوتین است که در اوایل سال 2007 در کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کرد که اگر غرب برخلاف منافع روسیه و حق حاکمیت آن به «انقلاب های رنگی» و جنگ علیه قوانین بین المللی ادامه دهد (یوگسلاوی ، عراق) مسکو می داند چگونه از خود دفاع کند. این مسئله در غرب جدی گرفته نمی شد تا اینکه روسیه بعد از کودتا در اوکراین کریمه را جذب کرد.
عکس العمل هشدار دهنده لاوروف شبیه همان عکس العمل ولادیمیر پوتین است که در اوایل سال 2007 در کنفرانس امنیتی اعلام کرد که اگر غرب حق حاکمیت روسیه را نادیده بگیرد و به «انقلاب های رنگی» و جنگ علیه قوانین بین المللی ادامه دهد (یوگسلاوی ، عراق) مسکو می داند چگونه از خود دفاع کند .

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: