اخبار

واکسن اسپوتنیک روسیه جزو ۳ واکسن برتر تأیید شده در جهان است

طبق اطلاعات منتشره از سوی این صندوق، واکسن روسی «اسپوتنیک-وی» در حال حاضر در ۲۶ کشور، از کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین گرفته تا کشورهای منطقه خاورمیانه، آفریقا و آسیا برای استفاده اضطراری در برابر ویروس کرونا به ثبت رسیده است. ضمن اینکه مجله عملی معتبر «لانست» هم کیفیت بالا، تأثیرگذاری و ایمنی این واکسن را مورد تأیید قرار گرفته است.

نخستین واکسن مورد تأیید قرار گرفته در کشورهای مختلف، واکسن فایزر (Pfizer) آمریکاست که استفاده از آن در 35 کشور جهان مجوز یافته و سپس واکسن آسترازنس (AstraZeneca) قرار دارد.

ارسال دومین محموله از واکسن اسپوتنیک روسیه به ایران

در خبر دیگری آمده است، سفارت ایران در فدراسیون روسیه اعلام کرد که دومین محموله از واکسن «اسپوتنیک-وی»، طبق وعده قبلی وزارت بهداشت روسیه، روز جمعه با یک پرواز ویژه از مسکو به تهران منتقل شد.

واکسیناسیون کادر درمانی و پزشکی ایران با استفاده از واکسن اسپوتنیک-وی از روز سه‌شنبه گذشته آغاز شده است. گام بعدی مقامات ایرانی، واکسیناسیون افراد بالای 65 سال است و برنامه ریزی شده که واکسیناسیون همگانی در این کشور در ماه آوریل (فروردین ماه) آغاز شود.
در عین حال روز جمعه اعلام شد که وزارت بهداشت کشور مونته نگرو در قاره اروپا نیز واکسن روسی اسپوتنیک را به ثبت رساند.

در جمهوری قزاقستان نیز صبح امروز اعلام شد که استفاده از واکسن روسی «اسپوتنیک-وی» علیه ویروس کرونا در این کشور مورد تأیید قرار گرفته است. بدین ترتیب، قزاقستان بیست و هفتمین کشور جهان است که این داروی روسی را به ثبت رساند.

در خبر دیگری نیز گزارش شده، یک فروند هواپیمای آژانس هواپیمایی آرژانتین، امروز با محموله‌ای شامل 400 هزار دوز واکسن «اسپوتنیک-وی» از روسیه، در فرودگاه بوئنوس آیرس به زمین نشست و محموله آن بلافاصله تخلیه و مراکز درمانی انتقال یافت. این چهارمین محموله ارسال شده از واکسن‌های روسی به کشور آرژانتین است.