کوبا, گوناگون, سرتیتر

کوبا و درس های چینی و ویتنامی

به گزارش خبرگزاری کوبایی پرنسا لاتینا، دولت سوسیالیستی کوبا به تازگی از افزایش قابل توجه فعالیت بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف خبر داده است. به این ترتیب این اصلاح اقتصادی در کشور سوسیالیستی کوبا با تسلط گسترده دولت و شرکت‌های دولتی بر اقتصاد، گامی اساسی تلقی می‌شود.

«آلخاندرو خیل» وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی کوبا با اشاره به برنامه پیچیده اقتصادی دولت که از اول ژانویه کلید زد، گفت، این یک گام مهم برای افزایش اشتغال در راستای اصلاحات اقتصادی دولت برای اجرای فرایند نظام مقررات پولی و یکسان سازی واحدهای ارزی جاری، افزایش دستمزدها و قیمت‌ها و حذف برخی یارانه ها است.
کوبا با کاهش ۱۱ درصدی تولید ناخالص داخلی سال ۲۰۲۰ را به پایان رساند.

این اقدام که جمعه گذشته توسط شورای وزیران تصویب شد، امروز توسط گرانما، روزنامه رسمی حزب کمونیست حاکم اعلام شد.

این جزیره‌ای کارائیب آمریکا لاتین که به علت پیشرفت های خوب در حوزه علم پزشکی و دارویی، موفق شده گام های موفق در جهت تولید واکسن کرونا بردارد، امیدوار است با نهایی شدن این طرح و تایید نهایی واکسن های تولیدی، از طریق بازاریابی جهانی برای این کالای ارزشمند و راهبردی، اقتصاد خود را در برابر آسیب های مختلف از جمله تحریم های آمریکا، واکسینه و تقویت کند.

به گفته «مارتا النا فِیتو» وزیر کار کوبا، به عنوان بخشی از برنامه «بهبود مشاغل خصوصی» فهرست قبلی حاوی ۱۲۷ مورد شغلی که شهروندان کوبایی مجاز به فعالیت در آن بودند حذف شده و ظرفیت به بیش از دو هزار موقعیت شغلی افزایش یافته است.

به این ترتیب رسته فعالیت‌هایی مانند مطبوعات، نظام سلامت و بخش دفاعی که بخش‌های استراتژیک دولت به شمار رفته و تحت تحریم‌ها و محدودیت‌های اعمال شده از سوی دولت آمریکا با پیامدهای جدی مواجه شده اند، مشمول طبقه بندی مشاغل خصوصی نخواهند شد.

در کوبا با بیش از ۱۱ میلیون نفر جمعیت، تنها ۶۰۰ هزار نفر دارای مشاغل آزاد هستند که این رقم ۱۳ درصد نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهد. ۸۵ درصد اقتصاد این کشور آمریکای لاتین در اختیار شرکت‌های دولتی است.

با فرارسیدن سال جدید، پزوی قابل تبدیل کوبا (CUC)، یکی از دو ارز رایج در قلمرو ملی، کنار رفته و فقط پزوی کوبا (CUP) با نرخ ارز ۲۴ پزو در در برابر یک دلار می تواند برای همه عملیات استفاده شود.

«مارینو موریۤو» عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست و رئیس کمیسیون اجرای دستورالعمل ها توضیح داد که این اقدام فرآیندی بین رشته ای برای اقتصاد کشور بوده که برای حل عدم تعادل اقتصاد کلان، کاهش کسری بودجه و همچنین حمایت از طرح های تولیدی و بهبود کارایی و رقابت در سطح بین الملل بسیار حائز اهمیت است.

تحلیلگران اتفاق نظر دارند که این یکی از پیچیده ترین اقداماتی است که کشور در نظام اقتصادی با آن روبروست که به دلیل تحریم های اقتصادی، تجاری و مالی تحمیل شده از سوی ایالات متحده، آثار زیانبار کووید۱۹ و بحران بین المللی اهمیت بیشتری یافته است.

دولت کوبا در حالی مسیر پیچیده اصلاحات اقتصادی را کلید زده که این امر پیشتر نیز در تاریخ این کشور آمریکای لاتین اجرا شده است. پس از اینکه فرمانده «رائول کاسترو» برادر فرمانده فقید «فیدل کاسترو» رهبر کمونیست و انقلابی کوبا از سال ۲۰۰۸ زمام امور حکومت را به طور رسمی‌ به عهده گرفت، تلاش کرد تا با فعالسازی بخش خصوصی، اقتصاد تحت تحریم‌ها ی آمریکا کوبا را سازماندهی جدید کند که به عقیده کارشناسان می‌توان از آن به عنوان بزرگترین برنامه خصوصی سازی با کنترل شدید دولتی و حزب کمونیست کوبا پس از انقلاب ۱۹۵۹ یاد کرد.