پرش به محتوا

از کوزه بنیاد «کارنگی»رئیس جدید CIA بیرون می آید

یونگه ولت ترجمه رضا نافعی
آینده ما


بنیاد کارنِگی با ادعای صلح بین المللی در سال 1910 توسط «اندرو کارنِگی» غول بزرگ فولاد بنیانگذاری شد. این بنیاد در وب سایت خود نوشت، یکی از وظایف این بنیاد » تجزیه و تحلیل دقیق نیروهای اجتماعی ، اقتصادی ، امنیتی و سیاسی و شناسائی آنها برای سپردن مشاغل کلیدی » به آنان است. سپس آنها در گام بعدی «شبکه جهانی خود را گرد هم می آورند تا زمینه کاهش یا حل تعارضات» را فراهم سازند.

این بنیاد در عرصه استقرار صلح و حل منازعات بین المللی چنان خوب عمل می کند که اینک قرار است مدیر آن ، ویلیام جوزف برنز، رئیس جدید «سرویس اطلاعات خارجی ایالات متحده» CIA شود. جوزف بایدن ، رئیس جمهور جدید آمریكا، روز چهارشنبه وی را به عنوان نامزد این مقام معرفی كرد. اینک مجلس سنا باید پیشنهاد رئیس جمهور را تصویب کند.

قبل از برنز، خانم جینا هاسپل، در راس سازمان «سیا» قرار داشت که پس از11 سپتامبر صلاحیت خود را برای کسب این مقام در شکنجه گاه های تایلند کسب کرده بود، در زندان هائی که ایجاد آن در تایلند از ابتکارات سیا بود. روش های متداول برای «بدست آوردن اطلاعات» در آنجا از جمله عبارت بوداز: تخته آب Waterboarding ، مانع خواب زندانی شدن و اِعمال خشونت های جسمی محض.

با این حال ، تمایز برنز فقط به این دلیل نیست که مدیر اتاق فکرکارنِگی است. او از جمله در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، برنده جائزه صلح نوبل، معاون وزیرخارجه اوباما بود.

ر ئیس برنز هیلاری کلینتون بود. برنز در سال 2011 از رئیسش آموخت که چگونه میتوان کشوری آباد را در خون و خاکستر تباه ساخت وهنگامی که «صحبت از روابط بین المللی می شود» او به عنوان معاون هیلری کلینتون در گفت وگو با مجله The Politic میگوید :» ما در مسابقه کسب محبوبیت شرکت نداریم «. قطعا همین طور است.

این همان آژانسی است که برای شکنجه ، قتل و کودتا مجوز دارد، آژانسی که برنز ریاست آن را بر عهده خواهد داشت تا کارش را پیوسته با رغبت برجسته سازد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: