رسانه ها

منشأ ویروس: چین خواستار تحقیق از هتل محل‌اقامت نظامیان‌آمریکایی در ووهان شد

گزارش‌ها حاکی است، همزمان با آغاز تحقیقات بازرسان سازمان بهداشت جهانی در ووهان، برخی از مردم چین نیز از این گروه خواسته‌اند با توجه به احتمال انتقال ویروس کرونا از سوی نظامیان آمریکایی طی مدت اقامت آنها در هتلی برای شرکت در بازی‌های ارتش های جهان، این هتل را هم بازرسی کنند.

گلوبال تایمز روز یکشنبه اعلام کرد: افکار عمومی چین انتظار دارد بازرسان سازمان بهداشت جهانی علاوه بر بازار خیس محصولات دریایی در ووهان، از هتل محل اقامت نظامیان آمریکایی که برای شرکت در بازی های جهانی ارتش های جهان دقیقا در همان زمان در نزدیکی این بازار اقامت داشتند نیز تحقیق شود و این نظامیان مورد بررسی پزشکی قرار گیرند.

به دنبال شیوع ویروس کرونا در چین، ترامپ در ابتدا چین را به پنهان‌کاری در مورد شیوع بیماری کرونا در خاک خود متهم کرد. پس از آن از نهادهای اطلاعاتی آمریکا هم پیشی گرفت و گفت که شواهدی را ملاحظه کرده که نشان می‌دهد منشاء این ویروس یک آزمایشگاه در چین بوده‌ است.

در مقابل برخی فعالان اجتماعی چین هم ادعا کردند، این احتمال وجود دارد ویروس کرونا در جریان مسابقات ارتش‌های جهان که در اواخر سال ۲۰۱۹ در چین برگزار شد و تعداد زیادی آمریکایی در آن حضور داشتند، از آمریکا به چین منتقل شده باشد.

تیم ارتش آمریکا در یکی از هتل‌های نزدیک بازار خیس محصولات دریایی ووهان که نخستین بار ویروس کرونا از آنجا شیوع یافت مستقر بود. اکنون مردم معتقدند این هتل نیز باید بازرسی شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین همان زمان ارتش آمریکا را به شیوع ویروس کرونا در چین، متهم کرد. «ژائو لی جیان» در توئیتی نوشت: ممکن است ارتش آمریکا اپیدمی ویروس کرونا را به شهر ووهان چین آورده باشد. سخنگوی وزارت خارجه چین خطاب به آمریکا افزود: شفاف باشید و اطلاعات خود را در اختیار عموم قرار دهید.

درخواست برای بازدید از هتل محل اقامت نظامیان آمریکایی در حالی است که بازرسان سازمان جهانی بهداشت امروز یکشنبه از بازار خیس ماهی، گوشت و تره بار ووهان با نام «هونان» که از سال گذشته تا کنون تعطیل است بازدید می کنند.

«پیتر امبارک» که تیم بازرسان را رهبری می کند به گلوبال تایمز چین گفته است «هرچند بازار تعطیل است ولی کارشناسان معتقدند هنوز چیزهای زیادی برای دیدن می تواند آنجا باشد که پاکسازی نشده باشد».

وی گفت: تلاش می کنیم واقعه اولیه را بازسازی کنیم و جزییات را مانند پازل کنار هم بچینیم. پرونده بیماران را هم بررسی می کنیم و حیوانات و جانورانی که آنجا خرید و فروش می شدند را نیز مد نظر داریم.

از سوی دیگر چین اعلام کرده است همه امکانات و نیازهای لازم را برای عملیات بازرسی کارشناسان و بازرسان سازمان بهداشت جهانی فراهم کرده است. دانشمندان و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت نیز معتقدند تاکنون هیچ محدودیتی برای آنها ایجاد نشده است.

گروهی از متخصصان سازمان جهانی بهداشت سرانجام بعد از چند ماه اختلاف با چین، از ۱۱ دی ماه وارد چین شدند. این گروه ابتدا به مدت دو هفته قرنطینه شدند و بعد از آن فعالیت های میدانی خود را آغاز کرده اند. این گروه که شامل متخصصانی از روسیه، استرالیا، دانمارک، آلمان، کنیا، ژاپن، هلند، قطر، سودان، انگلستان، ایالات متحده آمریکا و ویتنام در کنار متخصصان چینی هستند، قرار است درباره منشاء شیوع ویروس کرونا در چین تحقیق کنند.

نخستین مرگ ناشی از شیوع ویروس کرونا در ۲۱ دی ماه سال ۱۳۹۸ در ووهان ثبت شد، این بیماری‌ همه‌گیر تاکنون تقریبا دو میلیون نفر را به کام مرگ کشانده و ده‌ها میلیون نفر را هم در سراسر جهان مبتلا کرده است.