کوبا, سياسی, سرتیتر

چشم‌انداز روشن واکسن کوبایی کرونا

به گزارش نشریه کوبایی گرانما (Granma)، سیستم بهداشتی هاوانا در تقابلی سرسختانه در برابر هجوم بی‌امان کرونا به قاره آمریکا، با به کارگیری اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی ایستاد، بدون آنکه تسلیم شرایط شیوع همه گیری شود و به این ترتیب به عنوان یکی از موفق ترین کشورهای منطقه در مقابله با ویروس کرونا ظاهر شد.

«ادواردو مارتینز دیّاز» مدیر گروه تجاری دولتی بیوکوبافارما، در توئیتر خود نوشت: عزم و اراده سیاسی حزب و دولت به پشتوانه تلاش های بی امان دانشمندان کوبایی، با وجود تشدید تحریم های اقتصادی آمریکا علیه این کشور آمریکای جنوبی، بار دیگر نشان داد که کوبا یکی از نخستین کشورهای جهان در ایمنی سازی در برابر ویروس کرونا خواهد بود.

دکتر «ویسنته ورث» مدیرکل موسسه واکسن سازی فینلای کوبا پیش تر اعلام کرده بود که این کشور ظرفیت تولید ۱۰۰ میلیون دُز واکسن کوبایی سوبرانا ۲ علیه کووید ۱۹ را داراست.

«ماریا ائوخنیا» متخصص داروسازی و اپیدمولوژی کوبا با بیان اینکه موانع و مشکلات ناشی از تحریم های آمریکا مانع از پیشرفت کوبا در تولید واکسن کرونا نشد، به همکاری مشترک کوبا با ایران و دیگر کشورها مانند ونزوئلا، هند و ویتنام برای تولید واکسن اشاره کرد و گفت: برای مطالعه نهایی درباره اثربخشی واکسن، سومین مرحله کارآزمایی های بالینی را در این کشورها خواهیم داشت تا محرز شود که موارد واکسینه شده نسبت به افرادی که واکسن نزده اند، کمتر در معرض بیماری خواهند بود.

وی افزود به همین خاطر باید این شاخصه را مورد ارزیابی قرار دهیم تا با مقایسه و یافتن آمار موردنیاز اطمینان بخش، در پایان به این نتیجه برسیم که واکسن موردنظر ما چیزی از واکسن های تاییدشده موجود در بازار جهانی کم ندارد و کاملا قابل اطمینان است.

روند کارآزمایی های بالینی واکسن سوبرانا ۲؛ بی وقفه و خستگی ناپذیر

در حالی که هاوانا این روزها سخت مشغول طی کردن فاز دوم آزمایش های انسانی واکسن سوبرانا ۲ در میان داوطلبان ۸۰-۱۹ ساله کوبایی است، با چشم اندازی روشن از اثربخشی سوبرانا ۲، به تولید ۱۰۰ میلیون دُز از این واکسن به منظور انجام مراحل پایانی در دیگر کشورها ازجمله ایران نظر دارد تا از این طریق درباره تاثیر مطمئن و بدون عوارض این دارو در میان ملت های دیگر نیز به اطمینان خاطر برسد.

دکتر «مایرا کارمناته» پژوهشگر سایت کلینیکی کوبا درباره رویه کارآزمایی های بالینی بر روی داوطلبان توضیح داد: پس از تزریق واکسن، عوارض جانبی در افراد مختلف در طول یک ساعت مورد ارزیابی قرار می گیرد و سپس با پیگیری سرپایی درمان، بیمار تا ۲۸ روز تحت نظارت فعال قرار می گیرد.

دکتر کارمناته خاطرنشان کرد که مردم مشتاقانه به عنوان داوطلب واکسیناسیون به پلی کلینیک ها مراجعه می کنند. آنها به سیستم بهداشت اطمینان دارند و کسانی هم که در واکسیناسیون مشارکت نمی کنند، با دیدن پیشرفت مراحل آزمایشی در سرزمین خود احساس غرور می کنند. انتخاب بیماران منتخب برای این امر نیز همه با رضایت شخصی آنها بوده و پس از امضای فرم رضایت نامه از سوی آنها صورت گرفته است. در میان داوطلبان و کادر متخصصین فضایی آکنده از اعتماد به علم پزشکی کوبا در راه غلبه بر کووید ۱۹ با تدبیر و فداکاری حکمفرماست.

ردّپای اثربخش پزشکان برجسته کوبا در ۴۰ کشور جهان

اما سهم جزیره آمریکای لاتین در سلامت انسانها فقط محدود به این نوع واکسن نمی شود، بلکه در طول دهه های متمادی با مشارکت تیم پزشکی «هنری ریو» نقش برجسته ای در نقاط مختلف جهان ایفا کرده اند؛ همان‌گونه که تیم پزشکان مشهور کوبا در مهار همه‌گیری ویروس کرونا سهم ویژه ای در جای جای جهان داشته اند.

اعزام متخصصان بهداشت کوبا از سوی دولت این کشور برای ارائه خدمات بهداشتی و کمک به کشورهایی با سیستم بهداشتی ضعیف که با بحران های جدی بهداشتی دست و پنجه نرم می کنند چیز تازه ای نیست؛ اما در شرایط دشوار همه گیری عزیمت کادر پزشکی کوبا به ۴۰ کشور جهان که برخی از آنها در دل اروپا قرار دارند، به منظور مبارزه با خسارت های ناشی از کووید ۱۹ به سیستم سلامت این کشور اهمیت فوق العاده ای یافته است.

«رایموندو براوو» یکی از اعضای گروه هنری ریو با اشاره به تجربه شیرین حضور کادر پزشکی کوبا در مکزیک به عنوان یکی از مبتلاترین کشورهای منطقه در پاندمی گفت: مکزیک در اوج موج اول ابتلا به کووید ۱۹ از ما درخواست کمک کرد، در حالی که پس از مدت کوتاهی از حضور ما مرگ و میر در آنجا به شدت کاهش پیدا کرد.

براوو افزود: اگرچه نتیجه این تجربه کاملا مثبت نبود، اما طعم شیرین آن به دلیل این بود که با وجود مخالفت دانشکده پزشکی و مطبوعات محلی مکزیک با نظر دولت مبنی بر حضور ما در این کشور، اما در نهایت زمانی که بهبود وضعیت بیماران و شرایط همه گیری را مشاهده کردند، از نتیجه حضور ما رضایت خاطر نشان دادند.

همچنین به عقیده «دلگادو بوستیّو» یکی از مسئولان پروژه، کوبا یکی از کشورهای کاملا آماده برای ارائه خدمات سلامت است. این موضوع علاوه بر سابقه روشن تاریخی این کشور در زمینه پزشکی به دلیل اصولی است که متخصصان کوبا بر آن اساس آموزش می بینند.

بوستیّو در این رابطه تاکید کرد: مشخصه اصلی همکاری های پزشکی ما همبستگی و انسان دوستی است و متخصصان سلامت کوبا با این دیدگاه تربیت شده اند و با نگاه تجاری به مسئله سلامت نظر ندارند. این در حالی است که دارو در جهان به عاملی برای تجارت و کسب ثروت تبدیل شده است.

«ویسنته ورث» مدیرکل موسسه واکسن فینلای کوبا چند روز قبل با اعلام آمادگی هاوانا برای تولید ۱۰۰ میلیون دُز واکسن علیه کووید ۱۹ و ادامه روند تولید این محصول در مراحل بعدی، توضیح داد: با توجه به اینکه تقاضاهای زیادی برای واکسن سوبرانا ۲ از سوی کشورهای مختلف داشته ایم، برای پوشش بازار تقاضا ظرفیت های تولیدی خود را مجدداً سازماندهی می کنیم.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، محققان مجرّب کوبایی بر فرآیند توسعه واکسیناسیون در آمریکای لاتین با اولین واکسن تولیدی این کشور متمرکز شده‌اند؛ این کشور با اتکا به سابقه درخشان پزشکی خود اولین نامزد آمریکای لاتین است که واکسن خود را به مرحله کارآزمایی های بالینی رسانده است.

در حالی که روند واکسیناسیون با واکسن های آمریکایی فایزر و بیون تک به دلیل اخبار منتشرشده درباره عوارض خطرناک این واکسن ها و افزایش بی اعتمادی عمومی فعلا معلق مانده و از آنجا که افراد زیادی در آمریکا و اروپا از دریافت این واکسن ها سر باز زده اند و بسیاری از کارشناسان و پژوهشگران حوزه های مختلف از عواقب پیدا و پنهان واکسن های آمریکایی سخن گفته اند، واکسن کوبایی به ویژه با پیشینه روشن دانش پزشکی در این کشور، با برانگیختن اعتماد عمومی می تواند خبر نویدبخشی برای داوطلبان واکسن مطمئن و موثر کرونا باشد.