تیتر, سياسی, سرتیتر

سیاست آمریکا و متحدانش در برابر ایران: تهدید به جای دیپلماسی

تنها در عرض یک هفته پس از روی کار آمدن رئیس جمهور جدید آمریکا جوزف بایدن امید برای بازگشت ایالت متحده آمریکا به توافق وین با ایران کم رنگ تر می شود. آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که هنوز یک راه طولانی برای رسیدن به توافق در پیش روی ما قرار دارد. قبل از هر چیز ، طرف ایرانی باید دوباره به تمام محدودیت های برنامه هسته ای خود که در سال ۲۰۱۵ با آن توافق کرده است ، پایبند باشد. اجرای این اصل به دلایل فنی ، مدتی طول می کشد. سپس این وظیفه دولت آمریکاست که بررسی كند كه آیا تهران واقعاً تمام شرایط را مورد نظر را رعایت كرده است یا خیر. فقط در این صورت است که می توان درباره نحوه اقدام بعدی از سوی آمریکا تصمیم گرفت.
بنابراین بلینکن تقاضای ایران مبنی بر اینکه ایالات متحده باید به عنوان اولین قدم ، تحریم ها را بدون پیش شرط لغو کند ، به روشنی رد کرد. احتمال نزدیک شدن دو موضع مخالف بین دو کشور در حال حاضر غیرقابل تصور به نظر می رسد. همچنین زمان کمی برای گفتگو در مورد سازش وجود دارد: طی چند ماه ، احتمالاً در ۱۸ ژوئن ، رئیس جمهور جدیدی در ایران انتخاب خواهد شد. حسن روحانی که از سال ۲۰۱۳ در این سمت مشغول به کار است و به نظر می رسد که از نظر رسیدن به یک توافق فرد مناسبی است، اما او مجاز به شرکت دوباره در انتخابات مجدد نیست. جانشین وی هرکی باشد احتمالاً دوره بسیار سختی را برای رسیدن به توافق با ایالات متحده و متحدانش در پیش رو خواهد داشت.
روز سه شنبه ، یک بمب افکن دوربرد بی-۵۲ نیروی هوایی آمریکا که از پایگاه لوئیزیانا بلند شد و بر فراز خلیج فارس و منطقه اطراف ایران پرواز درآمد. این رفتار نشان می دهد که بایدن در نظر دارد برخورد و نگرش خصمانه دونالد ترامپ ، رئیس جمهور سابق آمریکا را در مورد ایران ادامه دهد.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا

»بی-۵۲« به عنوان بمب‌افکن غول پیکر و دورپرواز در طول جنگ سرد ساخته شد ، از سال ۱۹۵۵ مورد استفاده قرار گرفت و از آن زمان به طور مداوم با شرایط تطبیق داده شده وارد لحاظ فنی نوسازی شده است. این پرواز آخری (در آخر هفته) ششمین پرواز بدون توقفی است که این هواپیمای بمب‌افکن از ۲۱ نوامبر ۲۰۲۰ تا به حال انجام داده است. سه پرواز آخری در سال ۲۰۲۱ صورت گرفته و یک پرواز آن در زمان ریاست جمهوری بایدن صورت گرفته است.
مقام مسئول منطقه‌ای فرماندهی مرکزی ارتش آمریكا (Centcom) ابراز نظر کرد که شروع این پروازها با هدف «نشان دادن» توانایی ارتش این کشور » در جهت استقرار سریع نیروهای جنگ هوایی در هر كجای جهان صورت می‌گیرد و استفاده از آنها در عملیات سنتکام در خدمت حفظ ثبات و امنیت منطقه ای می‌باشد«. او در این رایطه نامی از ایران نبرد.
در این میان تهدیدهای جنگ افروزانه هسته ای اسرائیل علیه ایران افزایش می یابد. روز سه شنبه ، سرلشکر آویو کوچاوی ، رئیس ستاد نیروهای مسلح کشور ، طی یک کنفرانس ویدیویی اعلام کرد که او دستور اجرای چندین برنامه عملیاتی به روز شده برای آماده سازی نظامی برای حملات نظامی علیه ایران را صادر کرده است . البته تصمیم برای انجام این عملیات با دولت اسرائیل است ، اما او معتقد است که وجود چنین برنامه هایی به مثابه راه‌کارهائی که روی میز قرار دارد ضروری است و آموزش دیدن برای اجرای آنها لازم است. رئیس ستاد ارتش اسرائیل در ادامه به عنوان توجیه اظهاراتش ، – بدون استناد به هیچ مدرکی – ادعا که ایران تنها «ماهها یا شاید حتی هفته ها با ساختن بمب اتمی فاصله دارد».

در ادامه او ادعا کرد بازگشت آمریکا به توافق نامه وین «یک تصمیم بد و نادرست» است. وی همچنین خاطرنشان کرد که اسرائیل قبلاً نیز دو بار علیه برنامه های هسته ای دشمنانش دست به حملات نظامی زده است:۱۹۸۱ در عراق و در ۲۰۰۷ در سوریه.
این دیگر به رسمی جا افتاده تبدیل شده است که مقامات بازنشسته ارتش اسرائیل آزادانه در مورد سیاست اظهار نظر می کنند. اما این نوع موضع گیری های در زمان فعالیت های نظامیشان ، نه تنها غیر معمول تلقی می شود ، بلکه تقریبا تابو است.
بیشتر مفسران تصور می کنند که کوچاوی بدون مشورت با نخست وزیر بنیامین نتانیاهو این اظهارات ابراز نمی‌کند.
وزیر دفاع بنیامین گانتز ، شریک ائتلاف دولت نتانیاهو از حزب آبی سفید ، اظهارات علنی رئیس ستاد ارتش در روز چهارشنبه را به خاطر آنکه در آنها آشکارا به تهدید نظامی اشاره کرده و حملات نظامی را تقویت می کند ، مورد انتقاد قرار داد:
«ایران هسته ای تهدیدی برای جهان و منطقه است. ، این مسئله امنیت اسرائیل را با چالش روبرو می کند.البته اسرائیل باید آماده دفاع از هر طریق ممکن باشد. اما خطوط قرمز پشت درهای بسته ترسیم می شود. »

ترجمه آزاد از روزنامه چپگرای «یونگه ولت»

مینا