رسانه ها

چین سیستم موقعیت‌یاب جهانی «بیدو» را در اختیار ایران قرار خواهد داد

سفیر ایران در پکن اعلام کرد که چین سیستم موقیعت یاب جهانی جدید خود با نام بیدو را در اختیار ایران قرار خواهد داد

رادیو بین المللی چین روز پنجشنبه گزارش کرد «محمد کشاورززاده» در گفت و گو با رسانه های چین به تشریح همکاری های تهران و پکن در زمینه های مختلف از جمله مبارزه با کرونا، طرح یک کمربند و یک جاده، مبادلات تجاری و همکاری دوستانه بین دو کشور پرداخت.

سفیر ایران با اشاره به پیشرفت‌ چین در زمینه های مختلف از جمله فناوری ارتباطات گفت: تهران با پکن همکاری خواهد کرد تا ایجاد زیرساخت اینترنت نسل پنج در کشور فراهم شود.

وی گفت: صنعت هوا – فضا در چین پیشرفت جهشی داشته و تکمیل و آغاز به کار رسمی سیستم «بیدو» از جمله دستاوردهای بزرگ چین در این زمینه است. سیستم «بیدو» چین می تواند به عنوان بخشی از روابط جدید ما با چین، پایه ای محکم برای گسترش روابط جدید دو کشور بنا نهد.

کشاورز زاده تصریح کرد: چین سیستم «بیدو» را که یک سیستم موقعیت یاب جهانی جدید است، در اختیار ایران قرار خواهد داد.

سامانه ناوبری بِیدو (BEIDOU) یا سامانه ماهواره‌ای ناوبری بیدو پروژه‌ چین برای توسعه سامانه ناوبری ماهواره‌ای مستقل است .اولین سامانه بیدو که به‌طور رسمی سامانه آزمایشی ماهواره‌ای ناوبری بیدو یا بیدو-۱ خوانده می‌شود، شامل سه ماهواره با پوشش و کاربردهای محدود است. این سامانه از سال ۲۰۰۰، خدمات ناوبری را عمدتاً برای مشتریان در چین و مناطق همسایهٔ آن، ارائه می‌دهد.

نسل دوم این سامانه که به نام قطب نما یا بیدو-۲ شناخته شده‌است و یک سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی شامل ۳۵ ماهواره خواهد بود، هنوز در دست احداث است. این سامانه در چین در دسامبر ۲۰۱۱ با ۱۰ ماهواره شروع به کار کرد و برنامه‌ریزی شده بود تا سال ۲۰۱۲ به منطقه آسیا-اقیانوسیه و تا سال ۲۰۲۰ به کل زمین خدمات ارائه کند.

چین با موفقیت آخرین عضو مجموعه ماهواره‌ای بیدو را روز سه‌شنبه ۳ تیر امسال به فضا فرستاد و سیستم ناوبری جهانی‌ جدیدش را پس از دهه‌ها تکمیل کرد.

سفیر ایران در چین در ادامه اظهار کرد: اقتصاد چین به سرعت در حال رشد است و نقش و نفوذ این کشور در روابط بین المللی روز به روز افزایش می یابد.

کشاورززاده افزود: ایران به عنوان یکی از بزرگ ترین و متنوع ترین جوامع اقتصادی در خاورمیانه می تواند مقصد جذابی برای شرکت های چینی باشد.

وی در پایان تصریح کرد: ما حسن نیت خود را بیان کرده و همکاری های دو جانبه دو کشور در آینده به توسعه بزرگ تری دست خواهد یافت.