تاریخی, سرتیتر

از زمین تا آسمان، تفاوت زندگی فقیرانه و بعد از آن

با به پایان رسیدن برنامه فقرزدایی مطلق در چین طبق برنامه و هدف تعیین شده ولی ده سال پیش از موعد مقرر، در سال 2020 میلادی، گزارشهای بسیاری از اقدامات مختلف کشور در این راستا منتشر میشود که به ابعاد حیرت انگیز و معجزه آسای این برنامه و تأثیر آن در زندگی صدها میلیون نفر از مردم چین میپردازند.

از جمله این مناطق سابقاً محرومی که مردم و ساکنانش با برنامه های دولت چین از فقر رها شده اند، منطقه دره رود «نو جیانگ» است که از فلات چینگ هایی – تبت سرچشمه میگیرد و اهالیش یکی از فقیرترین گروهها در چین بودند ولی در حال حاضر این منطقه به لطف کارزار مبارزه با فقر در سراسر کشور تغییر شکل داده و زندگی مردم آن نیز متحول شده است.

بیش از نیم میلیون نفر از ساکنان مرزهای جنوب غربی چین که رابطه نیاکانشان به دلیل سختی محیط زندگی و فقر مطلق مدتها از سایر نقاط جهان بریده بود، از قید فقر رها شده اند.

بخش خودمختار لی سو نو جیانگ در استان یون نان چین در کوههای هنگ دوان واقع است. ناحیه دره رودخانه نو جیانگ از فلات چینگ هایی – تبت یکی از فقیرترین مناطق چین و مسکن کسانی بود که با کشاورزی در زمینهای کوچکشان زندگی فروتنانه ای میگذراندند. اما حالا به لطف پویش سراسری فقرزدایی، تغییر شکل یافته است.

وی شیائو یونگ 41 ساله از قوم دو لونگ که حدود 7000 نفر جمعیت دارد و 60 درصدشان ساکن شهرستان دو لونگ جیانگ هستند میگوید: سال 1964 دولت محلی یک مسیر اسب رو در آن طرف کوه گائو لی گونگ ساخت که کاروانهای اسب قبل از اینکه راه روستا با برف زمستانی بسته شود، از طریق آن غذا، نمک و دارو به منطقه دوردست ما می آوردند. 12 روز طول میکشید تا از روستا به شهرستان برویم. کار خیلی سختی هم بود. در هر سفر جانمان را کف دستمان میگذاشتیم. چون ممکن بود در حوادثی مثل رانش زمین، ریزش کوه یا بهمن که هر لحظه ممکن بود اتفاق بیفتد، گرفتار شویم.

بیشتر مردم قوم دو لونگ در سال 1999 که یک جاده ساده در دو لونگ جیانگ ساخته شد، اولین بار از نزدیک خودرو دیدند. وی شیائو یونگ هم اسبهایش را فروخت و با پس اندازی که سالها جمع کرده بود یک تراکتور خرید.

در سال 2014 هم تونلی 6.68 کیلومتری از دل کوه، امکان تردد در تمام طول سال را ممکن کرد. این جاده به حلقه نجاتی تبدیل شد که این دهکده پنهان از نظرها را میزبان مهمانانی از سراسر جهان کرد و اهالی با استفاده از این فرصت که جاده برایشان فراهم کرده، خانه های میزبانی از مسافران و گردشگران باز کرده اند.

کمبود زیرساختهای حمل و نقل که باعث محدود شدن توسعه شهر دو لونگ جیانگ شده بود و اهالی آنجا همیشه گرفتار مشکلات فراوان و سنگینی برای گذراندن زندگی معمولی بودند، در نتیجه تلاشهای استانی در راستای فقرزدایی چهره عوض کرد. بیش از 100 هزار نفر از مردم فقیر از اعماق کوهها به مناطق شهری منتقل شدند و به مراقبتهای پزشکی آموزشی و شرایط بهتر زندگی دسترسی یافتند.

جاده سازی و برقراری ارتباط مناطق دوردست با شهرها و مناطق پیشرفته تر یکی از مهمترین بخشهای برنامه فقرزدایی دولت مرکزی و دول سطوح دیگر چین بوده است. ساخت جاده ها و خانه های جدید و انتقال جمعیت مناطق دوردست و محروم به مناطق آباد، ساخت پل، ایجاد کارگاههای مختلف تولید انبوه محصولات محلی و کارآفرینی موجب تشویق مردم سابقاً فقیر به پیگیری رویاهای جسورانه تر خود برای زندگی بهتر شده و جریان زندگی آنان را تا نسلهای آینده عوض میکند.

این اتفاقیست که برای صدها هزار تن از مردم مناطق کوهستانی و مرزی جنوب چین در استان یون نان افتاده و عسکهایی از گذشته و حال این مناطق و زندگی ساکنان آنها که خبرگزاری شین هوا منتشر کرده گویای این تغییرات عظیم است.

مجتبی پویا

با استفاده از گزارش شین هوا

رادیو بین‌المللی چین