رسانه ها

لبنان بازیچه سیاست‌بازی، نولیبرالیسم و دخالت خارجی

اوضاع طرابلس در شمال لبنان چند روزی است که آشفته است و این در اعتراض به تصمیم دولت این کشور مبنی بر تمدید تعطیلی عمومی تا هشتم فوریه آینده است.

آنگونه که شبکه المیادین گزارش داده است تاکنون بیش از ۲۲۶ نفر از نیروهای امنیتی و معترضان زخمی شده اند. صبح امروز آرامش شکننده ای بر شهر طرابلس در شمال لبنان حاکم است واین در حالی است که طرابلس برای ششمین شب متوالی شاهد ناآرامی شدید بودصبح امروز آرامش شکننده ای بر شهر طرابلس در شمال لبنان حاکم است واین در حالی است که طرابلس برای ششمین شب متوالی شاهد ناآرامی شدید بود.

آنچه در اعتراضات رخ داده و خطرناک است استفاده از بمبهای دست ساز از سوی معترضان است که این می تواند به مثابه زنگ خطری باشد. به ویژه که شماری از نیروهای امنیتی بر اثر پرتاب این بمبهای دست ساز به شدت زخمی شده اند و طبق گزارش خبرگزاری لبنان، حال یک از افسران نظامی بر اثر پرتاب بمبهای آتشزا وخیم گزارش شده است.

نهادهای امنیتی لبنان از هدف قرار گرفتن نیروهای خود با بمب دستی جنگی خبر داده و اعلام کرده اند که این بمبها صوتی یا مولوتوف نیستند و ۹ نیروی امنیتی که سه افسر در میان آنها وجود دارد زخمی شده و حال یکی از آن وخیم گزارش شده است.

درگیری ها شب گذشته زمانی به اوج خود رسید که دهها جوان با پرتاب سنگ و بمبهای آتشزا به سوی نیروهای امنیتی تلاش کردند که مبنی السرای(استانداری) را به تسخیر خود درآورند و برخی دیگر هم در میدان النور تجمع کردند. نیروهای امنیتی و ارتش لبنان معترضان را از اطراف ساختمان متفرق کردند اما معترضان به کوچه های مجاور رفتند و درگیری تا اوایل بامداد ادامه داشت.

نگرانی از استفاده از سلاح جنگی از سوی معترضان

استفاده از سلاح جنگی از سوی معترضان در این شهر نگرانی امنیتی را ایجاد کرده است. این در حالی است که دامنه اعتراضات آنگونه که روزنامه الاخبار لبنان اعلام کرده است به بیروت و بقاع لبنان هم رسیده است.

هر چند که اوضاع اقتصادی سخت، بیکاری، فقر و عدم تامین نیازهای اساسی طرابلسی ها و ناتوانی دولت این کشور در برداشتن گام جدی و ثروتمند شدن ثروتمندان با بهره کشی از قشر ضعیف، در تحولات کنونی طرابلس تاثیر دارد و محدودیت های اعمال شده سبب بحرانی تر شدن اوضاع این ساکنان فقیر شده است؛ اما تحرکات روزهای گذشته به ویژه شب گذشته به وضوح دخالت برنامه ریزی و منظم برخی طرفهای سیاسی در این ناآرامی ها را نشان می دهدهر چند که اوضاع اقتصادی سخت، بیکاری، فقر و عدم تامین نیازهای اساسی طرابلسی ها و ناتوانی دولت این کشور در برداشتن گام جدی و ثروتمند شدن ثروتمندان با بهره کشی از قشر ضعیف، در تحولات کنونی طرابلس تاثیر دارد و محدودیت های اعمال شده سبب بحرانی تر شدن اوضاع این ساکنان فقیر شده است؛ اما تحرکات روزهای گذشته به ویژه شب گذشته به وضوح دخالت برنامه ریزی و منظم برخی طرفهای سیاسی در این ناآرامی ها را نشان می دهد.

این اوضاع یعنی دست های پشت پرده برای به آشوب کشیدن شهر و روی آوردن آنها به حملات به نیروهای امنیتی با بمب های دست ساز، سبب شده است که معترضان واقعی از عملیات بهره برداری سیاسی مطلع شوند و خود را کنار بکشند.

در این اعترضات می توان ردپای برخی جریانات سیاسی از جمله اشرف ریفی از سیاستمداران غربگرا را مشاهده کرد به ویژه که وی امروز در اظهار نظری گفت: این انتفاضه وطن و حقوق و کرامت است و ناشی از اوضاع فاجعه باری است که مردم در سایه منظومه فاسد و فاشلی که کشور را به این فروپاشی رسانده است، به آن گرفتار شده اند. لبنانی ها در شرایط سخت قرار دارند.

الاخبار گزارش داد: گروهای مورد حمایت بهاء الحریری و اشرف ریفی تلاش کردند که وارد ساختمان استانداری شوند و تا اتاق نگهبانی و بازرسی هم وارد شدند. جریان المستقبل هم با دستور احمد الحریری دبیر کل این جریان در ماجرا دخالت دارد و این پس از آن رخ می دهد که احساس می کند که پایگاه خود را به نفع دیگران از دست می دهد. افرادی از سوی حزب سبعه از بیروت به طرابلس برده شده اند و این در راستای تسویه حسابهای سیاسی میان یک بیت سیاسی است.

کشمکش دو برادر بر سر بسط نفوذ یا فشار به میشل عون

این در حالی است که ناظران امور درباره نقش جریان المستقبل یا بهاء الحریری در این اعتراضات را به دو دلیل می دانند؛ نخست فشار به میشل عون برای موافقت با آنچه سعد حریری نخست وزیر مامور تشکیل کابینه ارائه کرده است و دیگری استفاده بهاء الحریری از این شرایط برای تقویت حضور خود در عرصه سنی در چارچوب رقابت با برادرش سعد، است.

العهد در گزارشی با اشاره به اعتراضات در طرابلس در شمال این کشور در مطلبی با عنوان «هرج و مرج در شمال؛ تحریک شهروندان و بهره برداری از خشم عمومی» آورده است: «ساکنان طرابلس به تقابل با نیروهای امنیتی برای چندمین روز متوالی پرداختند. منابع آگاه آنچه در طرابلس رخ می دهد را در نتیجه شرایط اقتصادی سختی که ساکنان می گذرانند دانسته اند و اینکه دیگر از تحمل و طاقت آنها خارج شده است.

این رسانه لبنانی آورده است: این منابع تاکید می کنند که در حالی که مردم فریاد از سرگرسنگی می زنند برخی گروههای سیاسی اقدام به تحریک آنها می کنند که از جمله آنها جریان ریفی، مصباح الاحدب، بهاء الحریری، القوات اللبنانیه، حزب سبعه و انجمن طرابلس است.

سیاستمدارانی که دغدغه مردم ندارند

العهد نوشت: این طرفها از تحولات بهره برداری می کنند و شروع به تحریک شهروندان و رو در رو قرار دادن آنها با نیروهای امنیتی کرده اند. اینها همان سیاستمدارانی هستنند که پیگیر امور مردم نیستند اما مردم را با نیروهای امنیتی رو در روی یکدیگر قرار داده اند. در حالی که مسئولان در طرابلس به وضع فقرا در این شهر توجهی ندارند و به یاری آنها نمی شتابند تا بتواند در دوره کرونا گذران زندگی کنند، سئوالی که مطرح می شود زمان کنترل اوضاع و زمان گوش دادن مردم به ندای عقلاست؟