پرش به محتوا

رونمائی از داروی کمکی در معالجه کرونا

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا استفاده از دارویی «مکمل و کمکی» برای مداوای بیماری ناشی از ابتلا به ویروس کرونا را به شهروندان کشورش توصیه کرد که به گفته وی در عین تاثیر‌گذاری هیچ عوارض جانبی هم ندارد.


آقای مادورو روز یکشنبه از این دارو با نام «کارواتیویر» Carvativir که یک محلول خوراکی است رونمایی کرد.
به گفته رئیس جمهوری ونزوئلا این دارو به روی بیمارانی در بیمارستان کاراکاس و یک مرکز ورزشی که به دلیل کمبود مکان‌های پزشکی و بیمارستانی در این کشور از آن به عنوان مرکز فوریت‌های پزشکی استفاده می‌شود، آزمایش شده است.

وی که در جریان یک نطق تلویزیونی سخن می‌گفت به شهروندان کشورش گفت: «این دارو یک دوره ۹ ماههِ مطالعه، تحقیق و آزمایش‌های بالینی را پشت سر گذاشته و در بهبود حال بیمارانی با وضعیت معمولی یا بسیار وخیم و حتی افرادی که مجبور به استفاده از لوله‌های تنفسی بودند، نقش داشته است.

نیکلاس مادورواین دارو را به عنوان مکملی که می‌تواند در مورد بعضی مبتلایان بسیار مفید باشد نام برد این دارو به نام «قطره خوزه گرگوریو هرناندز» پزشک ونزوئلائی متعلق به قرن نوزدهم نامیده شده است. که سال گذشته توسط کلیسای کاتولیک روم تقدیس شد.

پزشکی که نیکلاس مادورو از آن یاد کرد در دانشگاه کاراکاس به تدریس رشته پزشکی اهتمام داشت و سال ۱۹۱۹ در سن ۵۴ سالگی درگذشت.

برخی خبرگزاری‌ها تلاش کردند تا با مسئولانی از وزارت اطلاع رسانی دولت ونزوئلا در این خصوص تماس بگیرند، اما مسئولان این وزارتخانه و دیگر مقام‌های دولت مادورو هنوز اطلاعات بیشتری در این خصوص در اختیار خبرنگاران قرار نداده‌اند.

برخی پزشکان گفته‌اند که این دارو از آویشن گرفته شده است. آویشن از جمله گیاهانی است که طی قرن‌ها در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته، اما هنوز هیچ یافته علمی نقش آن را در مهار بیماری کووید۱۹ تایید نکرده است.

دکتر فرانسیسکو مارتی، متخصص بیماری‌های عفونی در یکی از بیمارستان‌های شهر بوستون در آمریکا در این خصوص پیامی توییتری منتشر کرد و نوشت: «ادعای درمان بیماری کووید۱۹ با دارویی موسوم به کارواتیویر Carvativir با هیچ اطلاعات و داده ناشی از آزمایش‌های بالینی منطبق نیست.»این در حالیست که آکادمی ملی پزشکی ونزوئلا روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این دارو از پتانسیل درمانی لازم برای مقابله با ویروس کرونا برخوردار است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: