رسانه ها

حامیان سرسخت سابق و منتقدان امروز؛ تغییر نگرش راست گرایان افراطی به ترامپ

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی نوشت گروه راست افراطی موسوم به «پراود بویز» (The Proud Boys: پسران مغرور) که اعضای آن از جمله حامیان «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا محسوب می شدند، لیه او شده اند و با ارسال پیام های خصوصی، ترامپ را «یک فرد ناتوان و یک شکست و ناکامی محض» توصیف کرده اند و از طرفداران خود خواسته اند که از شرکت در تجمعات ترامپ دست بردارند.

این در حالیست که بیشتر اعضای این گروه به حمله به ساختمان کنگره آمریکا متهم شده اند.

این گروه افراط گرا بدنبال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نوامبر سال 2020 در آمریکا، وفاداری همیشگی خود به ترامپ را اعلام کردند؛ آنها در تاریخ 8 نوامبر سال گذشته، با ایجاد یک کانال خصوصی در تلگرام، از طرفداران خود خواستند تا در تظاهرات علیه نتیجه انتخابات شرکت کنند چرا که به گفته آنها نتیجه این انتخابات با تقلب از ترامپ ربوده شده بود؛ این گروه در پیام خصوصی اشان نوشتند: «سلام بر امپراطور ترامپ»!

این در حالیست که طرز نگرش و دیدگاه این گروه راست افراط گرا به ترامپ اخیرا تغییر کرده است؛ آنها با انتشار پستی در همان کانال خصوصی خود در تلگرام تاکید کرده اند که: «ترامپ مانند یک شکست و ناکامی محض سقوط خواهد کرد».

همزمان با خروج ترامپ از کاخ سفید، این گروه افراط گرا نیز از حمایت خود از رئیس جمهور سابق آمریکا دست برداشت؛ روزنامه نیویورک تایمز نوشته است که اعضای این گروه با انتشار پست های مختلف در شبکه های اجتماعی مختلفی از جمله ‌«گپ» و «تلگرام»، ترامپ را «فوق العاده ناتوان» و «درگیر تبلیغات پنهانی» توصیف کرده اند و از حامیان خود خواسته اند تا از شرکت در هرگونه تظاهراتی که به نفع ترامپ و یا حزب جمهوریخواه برگزار می شوند، خودداری کنند.

این گونه اظهار نظر اعضای پراود بویز یک چرخش نگرش قابل توجه برای این گروه تلقی می شود چرا که آنها سال ها از ترامپ حمایت کردند و به ایجاد خشونت های سیاسی پرداختند؛ بسیاری از هزاران عضو این گروه راست افراطی در آمریکا از طرفداران سرسخت ترامپ بودند به طوری که حتی پیشنهاد داده بودند در حکم جنگجویان غیر نظامی خصوصی ترامپ وارد عمل شوند.

گروهی از اعضای پراود بویز در جریان تظاهرات خشونت بار در ساختمان کنگره آمریکا حضور داشتند اما بعد از آنکه ترامپ خشونت ها را محکوم کرد، نارضایتی این گروه از ترامپ نیز جنجال به پا کرد؛ اعضای این گروه با حضور در شبکه های اجتماعی نارضایتی خود از تمایل ترامپ برای ترک کاخ سفید را اعلام کردند و گفتند مخالفت رئیس جمهور سابق آمریکا با خشونت در کنگره یک خیانت بوده است؛ خشم این گروه از ترامپ زمانی به اوج خود رسید که آنها دیدند که ترامپ هیچ کمکی به این گروه که به دلیل حمله به کنگره تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است، عملی نمی کند.

این تغییر دیدگاه از سوی حامیان سابق ترامپ نشان می دهد قدرت نیروهای پشتیبان رئیس جمهور سابق آمریکا در حال ترک خوردن و نابودی است.

علاوه بر «پراود بویز» گروه های راست افراطی دیگری از جمله «وفداران به عهد» (Oath Keepers)، «امریکا فرست» و «سه درصدی ها» (Three Percenters ) نیز با حضور در کانال های خصوصی تلگرام مشغول انتقاد از ترامپ هستند.

گروه پراود بویز با انتشار پستی در کانال تلگرام خود از روی کار آمدن دولت بایدن استقبال کرد و نوشت: حداقل، دولتی که روی کار می آید، درباره اهدافش صادق است.

برخی از اعضای این گروه از اینکه ترامپ دستور عفو ریاست جمهوری را برای آن دسته از حامیانش که به کنگره حمله کردند صادر نکرد، عصبانی اند و می گویند ترامپ حامیانش را به خشونت در کنگره تحریک کرد ولی بعد از آن از حمایت از حامیانش دست کشید و مسئولیتی قبول نکرد.

رادیو بین‌المللی چین