رسانه ها

آماده باش در تمام 50 ایا لت آمریکا در آستانه مراسم تحلیف جو بایدن

آماده باش در تمام 50 ایا لت آمریکا در آستانه مراسم تحلیف جو بایدن
16.01.2021

تمامی 50 ایالت آمریکا در آستانه مراسم تحلیف جو با یدن، رئیس جمهور منتخب این کشورکه با تفاوت کمی از درصد دونالد ترمپ ، به خا طر احتما ل بروز اعتراضات خشونت آمیز به حا ل آماده با ش درآمده است.قرار است آقای با ید ن روز چها رشنبه 20 ژانویه (اول بهمن) سوگند ریا ست جمهوری یا د کند.نیروهای گا رد ملی در سراسر کشور برای جلوگیری از تکرار هرگونه شورش مرگبار نظیر آنچه که در ششم ماه ژانویه به وقوع پیوست به واشنگتن اعزام شده‌اند.فرما نداران مریلند، نیومکزیکو و یوتا قبل از وقوع هر گونه اعتراض احتمالی، وضعیت اضطراری اعلام کرده‌اند.کالیفرنیا، پنسیلوانیا، میشیگان، ویرجینیا، واشنگتن و ویسکا نسین از جمله ایالت‌هایی هستند که گارد ملی خود را فعال کرده‌اند و تگزاس مرزهای این ایالت را از امروز تا روز بعد از مراسم تحلیف خواهد بست.پلیس فدرال امریکا، اف‌ بی ‌آی، در مورد راهپیمایی‌های مسلحانه احتمالی تظاهرکنندگان در هر 50 ایالت هشدار داده است.تردد در محوطه بزرگ مرکزی واشنگتن هم که با موزه ها و سا زمان های دولتی احاطه شده ممنوع شده است.همزمان با تشد ید تدابیر امنیتی موانعی در خیابان‌های پایتخت ایجاد شده است.

تیم  بایدن از مردم درخواست کرده که به دلیل همه گیری کووید-19 از سفر به واشنگتن خود داری کنند. مقامات محلی هم به مردم گفته ‌اند که مراسم تحلیف رئیس جمهور را از طریق تلویزیون تما شا کنند.انتظا ر می ‌رود که فردا (یکشنبه 17 ژانویه) تمرکز ویژه بر روی برگزاری هر گونه تجمع اعتراضی با شد. شماری از طرفداران آقای ترامپ و شبکه‌های مجازی دست را ستی خواستار برگزاری اعتراضات مسلحانه در روز 17 ژانویه و برگزاری راهپیمایی در واشنگتن در روز مراسم تحلیف جوبایدن شده‌اند.مجلس نمایندگان آمریکا برای دومین بار دونالد ترامپ را استیضاح کرد آیا با وجود این  هنوز امکان دارد بشود ترامپ را بر کنار کرد یا از فعالیتهای سیاسی او را محروم کرد ؟. دمکرات ها لایحه استیضاح دونالد ترامپ را 100 روز پس از تحلیف بایدن به علت بحران فعلی سنا به عقب می اندازند . حمله به گنگره آمریکا که وحشت فراوانی بین نمایند گان مجلس و جامعه بشدت قطبی شده این شکور ایجاد کرده همچنان متشنج است و وزیر امنیت داخلی کابینه دونالد ترامپ  هم استعفا کرد.
چون اگر اتفاقات حمله به پارلمان دوباره تکرار شود با این تفاوت که هردو گره با توجه به عملکرد هفته گذشته گذشته تضادها را به اوج خود رسانده اند خود را آماده مبارمبارزه مسلحانه کرده اند . مگر آنکه هردو طرف در خفا از همکاری با هم برای خاموش کردن و آرامک ردن اوضاع همکاری کنند که بنظر میرسد بحران فعلی اگر با همکاری دو حزب حاکم که طی ده ها سال گذشته چنین کرده اند به عقل بیایند و بقول ما کوتاه بیایند و منافع کشور را به منافع حزبی ترجیح بدهند . ولای با ضعیف شدن آمریکا بخصوص از نظر اقتصادی که سقوط وحشتاناکی کرده است و مشکل کرونا که حسابی گلوی هر دو حزب و اقشار مرفه را فشرده هست و هر روز بر تعداد مبتلایان که اکثر افراد کم درآمد جامعه هستند وو ضعیت بسیار ضعیف اقتصادی دارند و مرگ و میرافزایش می یابد و بیشتر میشود و کشور از نظر اقتصادی به لبه پرتگاه رسیده است حل مشکلات را سخت تر کرده مضافا به اینکه توان سیستم برای پاسخ گویی که به بحران فرا گیر تبدیل شده اعتماد مردم را بخصوص اکثریت را از دست داده است.
برخی از گروه های دست راستی با اشاره به تدابیر شدید امنیتی و با ادعای این که اعتراضات برنامه ریزی شده ترفند پلیس برای به دام انداختن آنهاست از هواداران خود خواسته ‌اند که در هیچ گردهمایی شرکت نکنند.این اقدامات در پی یورش خشونت بار هواداران دونالد ترامپ در روز ششم ژانویه به کنگره صورت می‌ گیرد. مجلس نمایندگان آمریکا هفته پیش آقای ترامپ را به اتهام «تشویق شورش»استیضاح کرد.رئیس جمهور آمریکا از سوی کنگره متهم شد در سخنرانی خود در روز6 ژانویه در واشنگتن هوادارانش را به یورش به ساختمان کنگره تشویق کرده است .در پی اظهارات آقای ترامپ هواداران او به زور وارد کنگره شد ند که در نتیجه قانونگذاران مجبور شدند روند تایید نهایی نتایج انتخابات را معلق کنند و به پناهگاه بروند.ساختمان تحت محاصره درآمد و در جریان آن حوادث 5 نفر جان خود را از دست دادند. یک نفر در اثر شلیک یک مامور امنیتی کشته شد و یک مامور پلیس هم که به دست مهاجمان مضروب شده بود بعدا درگذشت. مرگ سه نفر دیگر اورژانسی اعلام شد.سنای آمریکا بعدا طرح استیضاح را با توافق دو طرف یعنی دو حزب بررسی خواهد کرد تا در مورد گناهکار بودن یا بی گناهی آقای ترامپ تصمیم بگیرند.
از اینجا معلوم میشود که دوطرف که از اقلیتهای ثروتمند ترین سرمایه داران گردن کلفت دو درصدی آمریکا هستند و قدرت اقتصادی و در پی آن بودجه غیر قابل تصور نظامی همه کاره هستند . الویت را به برتری نظامی در سطح جهان می بینند و سر این مسئله و هژمونی نظامی تا بحال ذره ای کوتاه نیامده اند. از طرف دیگر تلاش آنها در سطح جهان برای همکاری نظامی با این کشورها  کمتر نتیجه داده و کشورها بیشتر موضع بیطرفی گرفته و عملا آمریکا و تلاشهای همه طرف ضرر و زیان بیشتر کشورها را به موضع بی طرفی حول داده است و حتی پی ایجاد جبهه های منطقه افتاده اند و بتدریج از دام وارد شدن در جبهه بخصوصآمریکا و شرکاء با توجه به تجربه تاریخی پا پس کشیده و راه مستقلی را با توجه به منافع کشورهای خود در پیش گرفته اند . 
که خود معنی تنها گذاشتن و عدم اعتماد به آمریکا و شرکاء است که سراسیمه در پی همکاری با کشورهای جنوب شرقی آسیا افتاده اند که به قدرت اقتصادی و مالی جهان تبدیل شده اند . مثلا چین که به تنهایی تضمین زیر ساختها و رفاه اجتماعی  قاره  آفریقا را به عهده گرفته است که نقطه عطف تاریخ بشری است و میشود گفت با بحران کرونا و ضعف همه جانبه کشورهای پیر و خسته و بشدت مذهبی غرب ما وارد فاز گذار به دوران رفاه اجتماعی شده ایم پروسه ای که باز گشت ندارد و دوران اینکه اکثریت کشورها فقیر بمانند و زیر ظلم و ستم چند قدرت اروپایی و آمریکا و پنج چشم  شامل آمریکا، کانادا ، انگلستان ، استرالیا ونیوزیلند  گذشته است و قرن کشورهای جنوب شرقی  آسیا به رهبری کشورهای جنوب شرقی آسیایی فرا رسیده است . این تغییر و تحول به مردمان پر کار و خلاق این منطقه و جهان مبارک . بحران کرونا نشان داد که غرب توان سروسامان دادن به این پدیده های خطرناک و پر هزینه را ندارد. عملکر آمریکا و تلفات سنگین کرونا در این کشور خود گواه این واقعیت است .

مهدی ضمیری برلن (17.01.2012)