کوبا, رسانه ها

آخرین جزئیات مراحل ساخت واکسن مشترک با کوبا

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: طی دو الی سه هفته‌ آینده سه شرکت دیگر هم مجوز ورود به فاز تست انسانی واکسن کرونا را می‌گیرند.

به گزارش ایمنا، مصطفی قانعی با اشاره به پروژه ساخت واکسن کرونا با همکاری ایران و کوبا، اظهار کرد: پروژه ایران و کوبا تازه قراردادش منعقد شده است، بنابراین هنوز به مرحله پیشرفت نرسیده است و در حال حاضر تنها قرارداد آن منعقد شده است.

وی ادامه داد: در مورد واکسن‌های ایرانی هم تا الان مراحل با موفقیت پیش رفته و هیچ مشکلی از نظر سلامتی واکسن پیش نیامده است.

سه شرکت ایرانی دیگر هم مجوز ساخت واکسن می‌گیرند

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری و عضو کمیته واکسن کرونا در مورد بقیه پروژه‌های ایران در زمینه ساخت واکسن، افزود: در مورد سایر پروژه‌ها باید بگویم که طی دو الی سه هفته آینده سه شرکت دیگر هم مجوز ورود به فاز انسانی را می‌گیرند.

وی در مورد اینکه ایران با چه کشورهایی در زمینه ساخت واکسن در حال همکاری است، خاطرنشان کرد: همکاری فناورانه ایران فعلاً با کوبا در حال انجام است.

قانعی در مورد انجام تست انسانی این پروژه ادامه داد: در کوبا فاز یک و دو انجام شده است که نتایج آن خوب بوده است، بنابراین کشوری که حاضر است، فناوری خودش را به ایران منتقل کند و فاز ۱ و ۲ آن را هم روی مردم خودش تست کرده و در عین حال واکسنش هم از یک فناوری جدیدی برخوردار است، قطعاً مطلوب ما خواهد بود.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: بنابراین فاز ۱ و ۲ آن انجام شده و فاز ۳ واکسن در ایران نیز انجام خواهد شد.

وی در مورد شرایط تهیه مواد اولیه ساخت واکسن در داخل کشور، اظهار کرد: به هر حال برای تهیه مواد اولیه واکسن mRNA مشکل داشتیم و به محض اینکه کشورهای تحریم کننده مطلع شدند، مانع از انتقال ابزار مربوط به تولید واکسن به داخل کشور شدند، ولی در هر حال آنچه که تا الان نیاز بوده، تأمین شده است.

قانعی در پاسخ به این سوال که این مواد اولیه از کدام کشورها تأمین می‌شود؟ گفت: اینها جزو اطلاعات خاص هر کشور است که معمولاً نمی‌گویند، به خاطر اینکه بتوانند آن مواد را از آن منابع تأمین کنند.

وی در پایان افزود: تا الان در مورد تست واکسن ساخت داخل ما هیچ موردی مبنی بر اینکه عارضه‌ای اتفاق افتاده باشد که جلوی ادامه‌ی واکسیناسیون را بگیرد، نداشتیم.

منبع: ایلنا