کوبا, تیتر, سرمقاله, سرتیتر

نظام انقلابی سلامت در کوبا – مینی بروس پرات – محمد قربانی


نظام انقلابی سلامت در کوبا

مینی بروس پرات

مترجم: محمد قربانی

منبع: ورکرز وُرد مورخ هفتم ژانویه ۲۰۲۱

@CubaSolidarity همبستگی با کوبا


اول ژانویه‌ی مردم کوبا ۶۲مین سالگرد انقلاب بزرگ خود را جشن گرفتند، روزی که فیدل کاسترو، چه‌گوارا، کامیلو سیِن فوئگوس و نیروهای انقلابی وارد هاوانا شدند و دیکتاتور مورد حمایت آمریکا، فولخنسیو باتیستا را بیرون راندند. از سال ۱۹۵۹ تاکنون کوبایی‌ها یکی پس از دیگری حمله‌های ایالات متحده را دفع کردند و هنوز به راه خود به سوی سوسیالیسم ادامه می‌دهند.

دستاوردهای انقلابی کوبا شامل یکی از مؤثرترین نظام‌های اساسی سلامت در جهان می‌باشد. کوبا با داشتن یکی از کمترین نرخ‌های نسبت بیمار به پزشک، و نیز یکی از بالاترین نرخ‌های امید به زندگی، ۷۷ سال، یکی از پیشروترین کشورهای جهان است.

درحالی‌که در ایالات متحده میزان فاجعه‌آمیز ابتلا به کووید–۱۹ سرسام‌آور است، با ۳۵۸٬۳۰۸ نفر جان‌باخته تا دوم ژانویه ۲۰۲۱، در کوبا تا همین تاریخ تنها ۱۴۶ نفر جان خود را از دست دادند.

دو واکسن کوبایی در مقابل این ویروس مراحل انجام آزمایش‌های بالینی را طی می‌کند، و کوبا در توسعه‌ی تولید واکسن در آمریکای لاتین و منطقه‌ی کارائیب پیشگام است. این کشور انقلابی به کشورهای فقیر همسایه، جوامع بومی و دورافتاده که برای دسترسی به داروهای گران‌قیمت سرمایه‌داری دچار مشکلات عدیده هستند، نوید می‌دهد و متعهد می‌شود تأمین‌کننده‌ی بالقوه [واکسن] آن‌ها باشد.

رئیس‌جمهور انقلابی فقید کوبا، فیدل کاسترو، در دهه‌ی ۸۰ میلادی از برنامه‌ی توسعه‌ی بیوتکنولوژی کوبا، بعضاً به خاطر تحریم‌های آمریکا و قطع دسترسی به مواد دارویی و نوآوری‌ها، حمایت کرد. از آن پس بیوتکنولوژی به یکی از اجزاء مهم اقتصاد کوبا تبدیل شد.

محاصره‌ی کوبا از جانب ایالات متحده با وجود عالمگیر شدن کووید–۱۹ تا امروز ادامه دارد.

کوبا متعهد به همبستگی با همه‌ی کشورهایی است که در راه استقلال خود از تسلط امپریالیستی مبارزه می‌کنند. دولت کوبا پیشرفت‌های مهمش در زمینه‌ی پاسخگویی به فرود بلای ویروس کرونا در جهان را در اختیار دیگر کشورها گذاشته است. بیش از ۴۵ کشور از کوبا درخواست قرارداد دریافت داروی اینترفرون آلفا ۲ ب برای درمان کووید–۱۹ کرده‌اند.

در سال ۲۰۰۵ کوبا برای کمک به قربانیان توفان کاترینا در آمریکا، دست به تشکیل بریگاد بین المللی پزشکی هنری ریو زد، اگرچه واشنگتن آن کمک را رد کرد. اکنون کوبا در خلال شیوع کرونا ۵۳ گروه خدمات سلامت از بریگاد هنری ریو به ۴۰ کشور فرستاده است، این علاوه بر کادرهای پزشکی می‌شود که از پیش در ۵۸ کشور مشغول به کار بودند. (به نقل از گرانما مورخ ۲۳ نوامبر)

تعداد کثیری از سازمان‌های همبستگی و طرفدار صلح و عدالت و نیز هزاران شخصیت منفرد بریگاد هنری ریو را به خاطر یاری رساندن به سلامت مردم دنیا، نامزد دریافت جایزه صلح نوبل برای سال ۲۰۲۱ کرده‌اند. آن‌ها کوبا را به خاطر «ازخودگذشتگی انسان‌دوستانه برای نجات جان مردم و اشاعه‌ی دوستی و همکاری میان ملت‌ها» تحسین می‌کنند.